...

Jak zrobić budę dla psa? – Budowa budy krok po kroku

Jak zrobić budę dla psa? Czy warto się za to zabrać, czy lepiej iść na łatwiznę i kupić gotową? Zrobienie samemu budy dla psa nie jest aż tak trudne, jakby mogło się wydawać. Bierzmy również pod uwagę to, że w ten sposób będziemy mogli dostosować ją pod naszego ukochanego pupila, który na pewno będzie szczęśliwy.

 • Wiadomo, że podczas tworzenia budy dla psa musimy dostosować ją do wielkości naszego pupila oraz ocieplić ją w odpowiedni sposób.
 • Do ocieplenia budy najlepiej sprawdzają się materiały, które nie pochłaniają wilgoci.
 • Jest wiele możliwości stworzenia budy dla psa, możemy zrobić jednoizbowe, buda z przedsionkiem, a nawet tarasem, żeby nasz pupil nie zmókł podczas opadów deszczu.
 • Najczęściej spotykane budy to takie, które zostały wykonane z drewna.

duza buda dla psa

Buda dla pieska – ogólne omówienie

Buda dla pieska musi być przede wszystkim wykonana w taki sposób, aby zapewnić jak najlepsze warunki. Pies i człowiek to połączenie obecne w naszym życiu od wieków. Psy są naszymi nieodłącznymi towarzyszami, stróżami, obrońcami, a często również pełnoprawnymi członkami rodzin. Mieszkańcy domków jednorodzinnych z ogrodem często decydują się na to, aby ich czworonożny przyjaciel mieszkał na zewnątrz domu, a jego domem była dobrze przygotowna buda dla psa. Decyzja o tym spowodowana może być wieloma przyczynami. Nasz pies może być bowiem stróżem posesji i dlatego najlepiej, jeśli mieszka na zewnątrz, któryś z domowników może być uczulony na sierść zwierzęcą, możemy również posiadać rasę psa, która zdecydowanie lepiej czuje się, mieszkając na dworze niż w domu. Planując posiadanie psa, który będzie spędzał większość dnia o ile nią całą dobę na zewnątrz, musimy przygotować mu odpowiednie legowisko i zapewnić komfortowe i zdrowe warunki do życia psa na dworze. Oczywiste jest, że pies powinien mieszkać w budzie. Mamy tutaj dwie możliwości. Możemy skorzystać z jednej z wielu ofert gotowych psich bud, możemy również spróbować zbudować taką budę samodzielnie. Zaletą pierwszego rozwiązanie jest oczywiście oszczędność czasu oraz skorzystanie z doświadczenia, wiedzy i parku maszynowego producentów budy. Osoby, które zdecydują się budować budę samodzielnie, mają możliwość dostosowania całego projektu do swoich potrzeb i oczekiwań. Dla wielu osób budowa budy dla psa jest także dającą ogromną satysfakcję pracą, przy której samodzielnie decydujemy o każdym elemencie budy i krok po kroku obserwujemy jej powstawanie, co może dawać wiele radości.

jak zrobic bude dla psa

Zobacz nasze inne artykuły

Duża buda dla psa

Duża buda dla psa świetnie sprawdzi się dla psów typu owczarek niemiecki, który potrzebuje trochę więcej przestrzeni. Cały nasz opis będzie dokumentacją powstawanie budy, która zbudowałem samodzielnie dla swojego pupila. Własne doświadczenie podczas prac pozwoli mi podzielić się cennymi radami oraz wskazówkami z każdym, kto będzie próbował wykonać podobny projekt samodzielnie. Cały wpis należy rozpocząć od tego, że decyzja o budowie budy to dopiero pierwszy krok. Musimy zdecydować się jaką budę zamierzamy zbudować. Możliwości jest naprawdę wiele. Może to być buda jednoizbowa, buda z przedsionkiem lub zadaszonym tarasem. Buda może posiadać dach płaski, jednospadowy bądź dwuspadowy. Odrobiną fanaberii właścicieli psa jest budowa budy piętrowej. O podjęciu konkretnych decyzji będą decydowały preferencje właściciela psa, umiejscowienie budy czy nawet upodobania naszego pupila. W moim przypadku wiedziałem, że buda będzie umiejscowiona w zadaszonym kojcu. Nie było więc potrzeby budowania zadaszonego tarasu, na którym pies mógłby swobodnie odpoczywać, będąc chronionym od słońca. Z powodu ustawienia budy w kojcu decyzja o dachu jednospadowym wydawała się jedyną właściwą.

budowa budy

Ocieplane budy dla psa

Ocieplane budy dla psa są idealne dla tych ras psów, które niestety nie lubią zimy, ale nie tylko. Planując budowę budy dla swojego zwierzaka, należy pamiętać, aby buda była odpowiednio ocieplona. Na wybór ocieplenia wpływ ma umiejscowienie budy, jej osłonięcie od wiatrów, rasa psa, dla którego przygotowujemy domek, a także nasze oczekiwania, jak długo pies będzie przebywał w budzie podczas okresu zimowego. Oczywiste jest, że jeśli chcemy, aby pies przebywał w budzie cały rok, buda musi być ocieplona zdecydowanie lepiej, niż gdy w okresie jesienno-zimowym pies będzie mieszkał razem z domownikami w domu. Nawet jeśli zamierzamy, aby pies przebywał w budzie cały rok, należy zachować rozwagę i zdrowy rozsadek i podczas dużych mrozów nie skazywać psa na zimne, samotne noce, tylko pozwolić mu ogrzać się w domu razem z nami. Czym ocieplić budę dla psa? Izolacja budy musi być przede wszystkim wykonana z materiału, który nie pochłania wilgoci. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście styropian. Z tego też materiału skorzystałem i ja. W decyzji o wyborze materiału na ocieplenie budy pomógł mi fakt posiadania styropianu pozostałego z wcześniejszych prac przy domu. Tak więc nasza buda została ocieplona styropianem o grubości 5 cm oraz 10 cm. Niezwykle ważne jest zapewnienie izolacji nie tylko ścian budy, ale także jej podłogi oraz zadaszenia. W końcu to od ziemi “ciągnąć” będzie zimno oraz wilgoć, a przez dach ciepło będzie uciekać.

ocieplana buda dla psa

Budy dla psa z przedsionkiem

Buda dla psa z przedsionkiem czy bez to pytanie może zadawać sobie każdy, kto podchodzi do budowy psiej budy. Jeśli nasz buda będzie budą wolnostojącą, może warto pomyśleć o budzie z przedsionkiem. Przedsionek pozwoli psu wylegiwać się na zewnątrz budy, będąc jednocześnie osłoniętym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Dla wielu właścicieli czworonogów istotna jest także estetyka samej konstrukcji budy. Niezaprzeczalne jest, że ciekawa buda z przedsionkiem prezentuje się dużo bardziej interesująco niż buda tego przedsionka pozbawiona. Przedsionek to także miejsce, w którym możemy ustawiać psu miski z jedzeniem oraz wodą. Przedsionek jest łatwiejszy do utrzymania czystości, w związku z rozsypywaniem jedzenia wokół miski. Moją osobistą fanaberią było zbudowaniu budy dwuizbowej. Można powiedzieć, że moja konstrukcja to buda z zabudowanym przedsionkiem. Pierwsza izba jest ocieplona w mniejszym stopniu, tak by pies mógł wylegiwać się w niej w dni cieplejsze. Druga izba chroniona jest termicznie w zdecydowanie większym stopniu, co w połączeniu z izolacją, którą daje pierwsze pomieszczenie, sprawia, że pies będzie miał w niej komfortowe warunki nawet w mroźne dni. Dwie izby sprawiają także, że pies śpiący w dalszym pomieszczeniu będzie w znacznie mniejszym stopniu narażony na wpływ wiatru, niż w przypadku budy jednoizbowej.

buda z przedsionkiem

Wymiary budy dla psa

Jakie wymiary powinna mieć buda dla psa? Oczywiście zależeć to będzie od rozmiarów samego zwierzaka. Musimy pamiętać, że buda nie może być dla zwierzęcia za mała. Pies musi w niej swobodnie się obracać i poruszać. Jednocześnie buda nie może być zbyt duża. Duże rozmiary budy to szybsze jej wychładzanie w dni chłodne. Ciepło będzie z takiej budy uciekać zdecydowanie szybciej niż w przypadku budy o właściwym rozmiarze. Jak wymierzyć odpowiednie rozmiary budy? Powszechne metody są dwie. W pierwszej mierzymy szerokość i długość psa w pozycji skulonej podczas snu, a jego wysokość w pozycji siedzącej. Do otrzymanych rozmiarów dodajemy ok. 15-20 cm zapasu. W drugiej wysokość psa w kłębie oraz jego długość i szerokość, gdy leży zwinięty przemnażamy przez 1,4 i otrzymujemy wymiary wewnętrzne budy. To bardzo istotne, aby pamiętać, że mówimy o wymiarach wewnątrz budy. Ocieplenie oraz grubość materiału, z którego zbudowane są ścianki budy, mogą zdecydowanie zwiększyć wymiary zewnętrzne w stosunku do odpowiednich dla naszego pupila wymiarów legowiska. W moim przypadku wymiary budy były odrobinę mniejsze od proponowanych dla owczarków (Urus jest mieszańcem odrobinę mniejszym od rasowego owczarka). Nasza buda ma więc szerokość 70 cm, długość 90 cm i wysokość 90 cm. Otwory wejsćiowe w naszej budzie z kolei mają wymiary 30 x 40 cm.

buda dla psa wymiary

Budowanie budy dla psa – narzędzia

Buda dla psa w zdecydowanej większości budowana jest z drewna. Wykorzystywane będą wszelkiego rodzaju kantówki, deski, płyty OSB itp. Aby budowanie budy było szybkie, łatwe i przyjemne niezbędne są chęci, odrobina umiejętności, ale przede wszystkim dobre narzędzia. Nie od dziś wiadomo, że za pomocą odpowiednich narzędzi o wysokiej jakości, każda praca przebiega zdecydowanie łatwiej, niż gdy korzystamy z nieodpowiednich narzędzi o niskiej jakości. Przy swoim projekcie budy dla psa wykorzystałem następujące duże narzędzia:

 • Ukośnica,
 • Pilarka,
 • Wkrętarki – 2 szt. (posiadałem mocne wkrętarki, które doskonale radziły sobie przy pracy w litym drewnie. Zamiast nich można użyć wiertarki),
 • Szlifierka taśmowa,
 • Szlifierka rotacyjna.

Dodatkowo korzystałem z drobnych narzędzi takich jak:

 • Poziomica,
 • Miarka,
 • Śrubokręty – płaski i krzyżakowy,
 • Młotek.

Przydatne były również:

 • Odkurzacz,
 • Ołówek,
 • Pędzle.

Korzystałem także z następujących materiałów:

 • Kantówki 10 × 5 cm (przy innej grubości styropianu, należy dobrać odpowiednio ich rozmiar),
 • Kantówki 5 × 4 cm,
 • Deski na podłogę o grubości 2 cm,
 • Deski boazeryjne no poszycie budy,
 • Styropian 10 cm oraz 5 cm,
 • Gont bitumiczny na pokrycie dachu budy,
 • Zawiasy do otwierania dachu budy.

Budowanie budy dla psa - narzędzia

Buda dla psa krok po kroku

Teraz opiszę kolejne etapy prac przy budowie budy. Pierwszym krokiem było przygotowanie podłogi budy. Po stworzeniu konstrukcji podłogi z kantówek 5 × 10 cm i umieszczeniu na jej spodzie paru desek, które utrzymują izolację ze styropianu, przykręciłem deski będące podłogą faktyczną całej budy. Kolejnym etapem było stworzenie konstrukcji szkieletowej całej budy. Po jej umieszczeniu i przymocowaniu do podłogi przystąpiłem do budowy poszczególnych ścianek budy. Najpierw przykręcałem boazerię na jednej ze stron każdej ściany, następnie umieszczałem odpowiednio docięty styropian i wykańczałem, zabudowując drugą stronę. Tym sposobem powstała cała konstrukcja wszystkich ścianek, składająca się z podwójnej warstwy boazerii i umieszczonego między nimi styropianu. Kolejnym krokiem było przygotowanie konstrukcji dachu. Przebiegało to analogicznie do budowy ścianek. Najpierw konstrukcja o właściwym rozmiarze z kantówek 5 × 4 cm, później obicie jednej strony boazerią, umieszczenie styropianu o grubości 5 cm i zamknięcie konstrukcji dachu boazerią z drugiej strony. Po umieszczeniu dachu na swoim miejscu i zmocowaniu zawiasów oznaczyłem miejsca wewnętrznych pomieszczeń budy. W tych miejscach utworzyłem dodatkowe elementy izolujące o grubościach 5 cm oraz 10 cm w każdej z izb budy. Po zainstalowaniu dachu na gotowe przystąpiłem do lakierowania budy. Najpierw położyłem warstwę lakieru impregnującego, który ma za zadanie zabezpieczyć odpowiednio drewno przed działaniem wilgoci. Po wyschnięciu położyłem trzy warstwy właściwego lakieru do drewna. Ponieważ przy budowie budy zostało mi trochę materiału, wzbogaciłem całą konstrukcję o otwarty taras przed budą. Będzie on miejscem ustawienia misek z jedzeniem i wodą, a i być może miejscem wylegiwania się mojego psiaka przed budą. Ostatnim etapem budowy budy było pokrycie dachu gontem bitumicznym. Jest to szybki i łatwy sposób na estetyczne wykonanie pokrycia konstrukcji dachu. Tym samym budowa budy mogła być uznana za skończoną.

jak zbudować budę dla psa

Ponieważ na budowie i wyborze materiałów nie oszczędzałem, nie jest to sposób zdecydowanie tańszy od bud gotowych. Jednak świadomość wysokiej jakości budy, jej wytrzymałości, solidności i trwałości, dają mi poczucie dobrze wykonanej pracy i właściwego wyboru drogi do stworzenia czworonogowi odpowiednich warunków bytowych. Satysfakcja z wykonanych prac i radość z oglądania ich efektu są dodatkową nagrodą, która jest nie do przecenienia. Takiego zadowolenia i satysfakcji z budowy budy, jakie stało się moim udziałem, życzę każdemu, kto podejdzie samodzielnie do tego zdania.

budowa budy krok po kroku

budowanie budy krok po kroku

Zobacz nasze pozostałe artykuły

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.