Ile zębów mają dzieci, czyli zęby mleczne u najmłodszych

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć martwić się o zdrowie zębów swojego dziecka. Powinieneś często zabierać swoje dziecko do dentysty, tak jak zabierasz dziecko do pediatry na regularne kontrole, aby mogły mieć zdrowe zęby i dziąsła przez całe życie. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się:

 • Czemu dzieci rodzą się bez zębów?
 • Kiedy, zaczynają rosnąć pierwsze zęby u dzieci?
 • O objawach wyrzynania się zębów stałych.
 • Okres, w którym rosną szóste zęby u dzieci.
 • Jaki jest koszt aparatu na zęby dla Twojego dziecka?
Ile zębów mają dzieci
Ile zębów mają dzieci?

Dlaczego niemowlęta rodzą się bez zębów?

Zęby są zaprojektowane do gryzienia i mielenia cząstek pokarmu, aby można je było łatwiej trawić. Organizm ludzki przechodzi przez różne fazy rozwoju, w tym płód noworodka, malucha i inne etapy. Każdy etap rozwoju człowieka ma swój własny zestaw cech i nawyków żywieniowych. Płód wchłania enzymy trawienne z krwi matki i wydala odpady metaboliczne do płynu wewnątrzmacicznego. Anatomia rozwijającej się jamy ustnej zależy od płynnego rodzaju spożywanego pokarmu. Na tym etapie pąki zębów zaczynają się różnicować. Nabłonkowe wyściółka jamy ustnej powoduje powstawanie pąków zębów u dzieci. W wieku 6-7 miesięcy po urodzeniu dziecka zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby. W rezultacie rozwój muskulatury okołouusznej i stawów skroniowo-żuchwowych zależy od wyrzynania się zębów. Brak zębów przy urodzeniu ma podłoże ewolucyjne: pierwszym z nich jest pielęgniarstwo, a drugim jest rozwój rzeźby, który przede wszystkim określa zdolność płodu do porodu przez kanał rodny.

Dlaczego niemowlęta rodzą się bez zębów
Dlaczego niemowlęta rodzą się bez zębów?

Zobacz nasze inne artykuły

Pierwsze zęby u dziecka

Istnieje szeroki zakres zmienności, kiedy może pojawić się pierwszy ząb – niektóre dzieci, mogą nie mieć zębów przed pierwszymi urodzinami! Około 3 miesiąca życia niemowlęta zaczną odkrywać świat ustami i mają zwiększoną ślinę i zaczną wkładać ręce do ust. Wielu rodziców zastanawia się, czy oznacza to, że ich dziecko ząbkuje, ale pierwszy ząb zwykle pojawia się około 6 miesiąca życia. Zazwyczaj pierwszymi zębami, które się pojawiają, są prawie zawsze dolne przednie zęby (dolne środkowe siekacze). Większość dzieci zwykle ma wszystkie zęby mleczne w wieku 3 lat.

Ile zębów mają dzieci?

Około szóstego miesiąca życia, dzieci zaczynają rozwijać nowe zęby. Wszystkie „zęby mleczne” dziecka powinny pojawić się w wieku 2-3 lat. Ponieważ zęby mleczne są przejściowe i wypadają, są również znane jako zęby pierwotne lub mleczne. Kompletny zestaw zębów dziecka składa się z dwudziestu zębów: dziesięciu na górze i dziesięciu na dole. Ponieważ nasze usta nie są wystarczająco duże, aby uzyskać pełny zestaw zębów jak u dorosłego człowieka, gdy jesteśmy młodzi, nabywamy zęby mleczne, ale dzieci nadal potrzebują zębów do żucia. W rezultacie każdy rodzi się z obydwoma zestawami zębów w szczęce. Zęby mleczne pojawiają się jako pierwsze, a gdy dzieci stają się starsze, tracą je, jeden po drugim i uzyskują większe, dorosłe zęby. Mimo że zęby dzieci są tylko tymczasowe, ważne jest, aby utrzymać je w czystości i zdrowiu. Próchnica zębów w dzieciństwie może mieć negatywny wpływ na zęby dorosłych.

Pierwsze zęby u dziecka
Pierwsze zęby u dziecka

Ile kosztuje aparat na zęby dla dzieci?

Na koszt aparatów ortodontycznych dla Twojego dziecka wpływa wiele czynników:

Twoja obecna lokalizacja: W porównaniu do lokalizacji wiejskich, leczenie ortodontyczne jest droższe niż w miastach. W rezultacie niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieście lub na wsi, możesz zamontować dziecku przez ortodontę aparat nazębny. Możesz spodziewać się średniego kosztu 1500-1700 złotych za jeden łuk. Koszt zamontowania waha się w granicach 2000-3000 zł. Pamiętaj o regularnych wizytach (4-5 tygodni) swojego dziecka w gabinecie – za taką wizytę możesz zapłacić od 100 do 300 zł.

Twoje ubezpieczenie dentystyczne jest następujące: Aparaty ortodontyczne są klasyfikowane jako operacja kosmetyczna przez wiele dentystycznych polis ubezpieczeniowych. W rezultacie znalezienie firmy ubezpieczeniowej chętnej do pomocy w pokryciu kosztów aparatów ortodontycznych może być trudne. Jeśli uzyskasz pokrycie ortodoncji, zwykle jest ono ograniczone do najtańszych rodzajów aparatów ortodontycznych.

Ile kosztuje aparat na zęby dla dzieci
Ile kosztuje aparat na zęby dla dzieci?

Kiedy rosną 6 zęby u dzieci?

Pierwszy dorosły trzon, znany również jako „6-letni trzon” lub „pierwsze zęby trzonowe”, wyrzynają się w wieku od 6 do 7 lat. Reprezentują nowy wzrost i nie zastępują żadnych zębów mlecznych. Te pierwsze zęby trzonowe dziecka wpływają na położenie i zdrowie pozostałych zębów stałych, a także na kształt dolnej części twarzy. Znajdują się bezpośrednio za ostatnim zębem dziecka.

Kiedy rosną 6 zęby u dzieci
Kiedy rosną 6 zęby u dzieci?

Jakie są objawy wyrzynania się zębów stałych u dzieci?

Gdy ząb niemowlęcia przygotowuje się do wyłonienia się przez powierzchnię dziąseł, ząbkowanie jest zwykle związane z dyskomfortem dziąseł i szczęki. Obszar wokół zęba może wydawać się lekko czerwony lub zaogniony, gdy przemieszcza się pod powierzchnią tkanki dziąseł. Nad wyrzynającym się zębem może pojawić się wypełniony płynem obszar przypominający „pęcherz krwi”. Kiedy zęby dziecka wyrzynają się, jedne mogą być bardziej wrażliwe niż inne. Ze względu na większą powierzchnię, większe zęby trzonowe mogą powodować większy dyskomfort, ponieważ nie mogą „przeciąć” tkanki dziąseł, jak może to zrobić wyrzynający siekacz. Wyrzynanie się u dzieci zębów stałych, z wyjątkiem trzecich zębów trzonowych (zębów mądrości), rzadko powoduje dyskomfort związany z wyrzynaniem się zębów „dziecięcych” (pierwotnych lub mlecznych).

W wyniku ząbkowania mogą wystąpić następujące objawy:

 • Ślinienie się stało się częstsze
 • Z powodu bólu dziąseł dziecko może być niespokojne lub mieć trudności ze snem
 • Odmowa jedzenia z powodu bólu w okolicy dziąseł
 • Dezorientacja
 • Wkładanie rączek do ust
 • Podrażnienie skóry z nadmiernego ślinienia się. Podczas erupcji zębów trzonowych, pocieranie policzka lub okolicy ucha w wyniku skierowanego bólu
 • Umiarkowana gorączka
 • Obrzęk dziąseł
 • Boleści

Warto zauważyć, że ząbkowanie nie jest związane z następującymi objawami:

 • Kaszel, biegunka i katar
 • Wysypki na całym ciele

Zobacz nasze pozostałe artykuły