Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Obserwujemy dynamiczny rozwój elektromobilności. Samochody elektryczne najczęściej ładowane są w domach. Możemy ładować je z tradycyjnego gniazdka lub zainstalować ścienną ładowarkę -wallbox. Ładowanie samochodu w domu jest najkorzystniejsze finansowo.

  • Samochody elektryczne najczęściej ładowane są w domach.
  • Ładowanie auta z sieci energetycznej to najtańsza opcja.
  • Możemy ładować auto z tradycyjnej sieci energetycznej.
  • Interesującą opcją jest montaż ładowarki ściennej – wallbox.
  • Wykorzystując prąd z prywatnej instalacji fotowoltaicznej, dodatkowo redukujemy koszty eksploatacji samochodu.
  • Samochód najlepiej podłączać do ładowania na noc. Czy wiesz dlaczego?
Jak ładować samochód elektryczny w domu
Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Jak ładować auto elektryczne?

Czy ładując auto elektryczne, lepiej jest użyć ładowarki ściennej czy inteligentnej ładowarki? A kiedy już zdecydujesz się na ładowarkę, jak ją umieścić? Rozwiejemy wszystkie Twoje obawy dotyczące ładowania pojazdu elektrycznego w domu.

Około 80% wszystkich ładowań samochodów elektrycznych odbywa się w domu, więc upewnij się, że masz niezbędne technologie, aby ładowanie było tak proste, szybkie i opłacalne, jak to tylko możliwe.

Czy to prawda, że wszystkie ładowarki do samochodów elektrycznych są takie same? Jeśli chodzi o ładowanie w domu, masz dwie opcje: albo wykorzystaj powolną ładowarkę dołączoną do pojazdu, albo zainstaluj wallbox. Ten pierwszy pobiera energię elektryczną ze źródła domowego za pośrednictwem konwencjonalnego połączenia 3-pinowego. Ładuje się to z mocą około 3 kW, co czyni go najwolniejszą metodą ładowania; niektóre większe pojazdy elektryczne mogą trwać do 24 godzin, aby w pełni naładować. Większość producentów zaleca teraz zainstalowanie wallboxa do ładowania domowego i używanie tylko 3-pinowej ładowarki jako kopii zapasowej.

Jak ładować auto elektryczne
Jak ładować auto elektryczne?

Zobacz nasze inne artykuły

Ile ładuje się samochód elektryczny?

Dla wielu osób niezwykle istotne jest to, ile czasu ładuje się samochód elektryczny. Pełne naładowanie baterii przy wykorzystaniu “domowego” gniazdka może trwać ponad 24 godziny. Może to być problematyczne w niektórych sytuacjach. Korzystnie z ładowarek wallbox jest w stanie zdecydowanie ten czas skrócić. Ładowarka wallbox to doskonała opcja, zwłaszcza jeśli jesteś zaangażowany w codzienne użytkowanie EV. Można go zamontować na zewnątrz domu lub w garażu, aby zapewnić szybsze ładowanie w bezpieczny i niezawodny sposób. Jest również wygodniejszy w użyciu, ponieważ eliminuje potrzebę prowadzenia wielu przewodów z domu.

Co to jest ładowarka wallbox i jak działa? Jest to zasadniczo samodzielna ładowarka, która łączy się z domową instalacją elektryczną. Jest zamontowany na zewnętrznej ścianie nieruchomości i pozwala szybko i łatwo naładować samochód. Co więcej, możesz kupić jednostki szybkiego ładowania, które skrócą czas potrzebny na naładowanie akumulatora, a także „inteligentne” jednostki, które możesz zaprogramować zdalnie, aby ładować tylko w określonych godzinach (np. gdy taryfa energii elektrycznej jest najtańsza) i które mogą warunkować baterię, aby przedłużyć jej żywotność.

Chociaż dostępne są prostsze i tańsze powolne ładowarki o 3 kW, większość urządzeń wallbox to szybkie ładowarki, które wytwarzają energię elektryczną o 7 kW. Jeśli chcesz wallbox, będziesz potrzebował podjazdu, garażu lub innego rodzaju parkingu poza ulicą w pobliżu domu, ponieważ przewód ładujący nie może być rozciągnięty na publicznym chodniku lub drodze i musi być zainstalowany przez profesjonalnego elektryka.

Ile ładuje się samochód elektryczny
Ile ładuje się samochód elektryczny?

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Jeśli główną metodą ładowania będzie ładowanie samochodu elektrycznego w domu, musimy liczyć się na wydatek związany z zakupem i instalacją ładowarki wallbox. Ile kosztuje taka ładowarka? Zależy to od wymaganej prędkości ładowania, a także od „inteligentnych” funkcji, których szukasz w ładowarce. Jeszcze niedawno, domowa ładowarka wallbox oznaczała wydatek ok. 5 000 zł, jednak ceny tego rodzaju sprzętu regularnie spadają, co sprawia, że obecnie kupimy go już za 2-3 tysiące złotych. Najdroższe ładowarki wallbox to wydatek już ok. 10 tys. Zł. Koszt instalacji jest często wliczony w cenę zakupu, ale jeśli wymagane są rozległe regulacje okablowania domowego, może być dodatkowa opłata.

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu
Ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Ładowarka do samochodu elektrycznego w domu – jak zainstalować?

Gdy w Twoim domu będzie ładowarka do samochodu elektrycznego, musisz ją jakoś zainstalować. Najprostszą metodą jest zorganizowanie instalacji za pośrednictwem firmy, która sprzedaje wallbox. Ponieważ dostawca wallboxów ma własnych licencjonowanych instalatorów, koszt instalacji jest często wliczany do ceny zakupu. Jeśli kupujesz przedmiot osobno, możesz wybrać własnego technika, ale musi on być certyfikowany przez producenta gadżetu.

Przed kontynuowaniem monter najprawdopodobniej będzie musiał zbadać zamierzoną pozycję instalacji, a także obwody elektryczne w domu. Przygotuj się, aby zapłacić trochę więcej za instalację, jeśli chcesz, aby wallbox został zainstalowany z dala od skrzynki bezpieczników lub jeśli okablowanie wymaga modernizacji.

Ładowarka do samochodu elektrycznego w domu
Ładowarka do samochodu elektrycznego w domu

Ładowanie auta elektrycznego w domu

Ładowanie auta elektrycznego w domu za pomocą inteligentnej ładowarki to najlepszy sposób. Co to jest inteligentna ładowarka i czy jej potrzebuję? Inteligentna ładowarka to wallbox, która łączy się z kilkoma aplikacjami na smartfonie za pośrednictwem Wi-Fi lub Bluetooth. Pozwala to dostosować harmonogram ładowania samochodu z daleka, umożliwiając wybór, kiedy odbywa się ładowanie i ile energii elektrycznej jest dostarczane do akumulatora. W rezultacie możesz upewnić się, że ładujesz tylko wtedy, gdy energia elektryczna jest najtańsza, lub ograniczyć ilość energii w baterii do 80 procent, aby uniknąć spalania ogniw i wydłużania żywotności baterii. Inteligentne ładowarki są droższe w zakupie niż zwykłe urządzenia, jednak należy pamiętać, że rządowa dotacja OLEV dotyczy tylko tego typu sprzętu, dlatego w większości przypadków są one faktycznie tańsze w zakupie.

Ładowanie auta elektrycznego w domu
Ładowanie auta elektrycznego w domu

Jak często ładować samochód elektryczny?

Zadajesz sobie pytanie, jak często samochód elektryczny powinien być ładowany w domu? Możesz ładować swój samochód elektryczny tak często, jak chcesz w domu. Może być ładowany podobnie jak telefon komórkowy, z pełnym ładowaniem przez noc i doładowaniem w ciągu dnia, jeśli to konieczne. Podczas gdy większość kierowców nie musi ładować codziennie, wielu robi to z przyzwyczajenia, co pozwala im na maksymalną elastyczność, jeśli będą musieli zrobić nieoczekiwaną wycieczkę. Nocne ładowanie zapewnia, że akumulator samochodu jest w pełni naładowany każdego ranka na nadchodzący dzień. Dzięki dedykowanej ładowarce domowej nie musisz jej odczepiać, gdy bateria jest pełna; ładowanie zakończy się automatycznie.

Chociaż samochód elektryczny jest już bardziej ekologiczny niż pojazd z silnikiem spalinowym, ładowanie coraz bardziej odnawialną energią sprawia, że jazda samochodem elektrycznym jest jeszcze bardziej ekologiczna. Ładowanie samochodów elektrycznych z instalacji fotowoltaicznej staje się ogólnie korzystniejsze dla środowiska, możesz sprawić, że ładowanie w domu będzie jeszcze bardziej ekologiczne, jednocześnie jeszcze redukując koszty eksploatacji pojazdu.

Zobacz nasze pozostałe artykuły