...

Jak podgrzewać wodę w basenie ogrodowym aby była ciepła woda ?

Posiadając basen musimy liczyć się z tym, że potrzebna jest ciągła dbałość o niego. Należy zadbać o wszystkie aspekty z nim związane, takie jak jego czystość i filtrowanie, nadzór ilości wody, odpowiednią ilość chloru oraz temperaturę. Dbałość o temperaturę w basenie ogrodowym jest szczególnie ważna dla nas samych, ponieważ woda w zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze negatywnie wpływa na naszą skórę zostawiając na niej podrażnienia, zwiększając wydzielanie sebum, przesuszając ją lub naruszając barierę ochronną skóry. Zbyt wysoka temperatura jest również sprzyjającym warunkiem do rozwoju glonów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą temperatury oscylujące między 25 a 30 stopniami Celsjusza. Wodę w basenie można ogrzewać na wiele prostych sposobów używając elektroniki, pomp ciepła lub bardziej ekologicznych oraz ekonomicznych sposobów np. posługując się kolektorami słonecznymi. Oprócz tego powinniśmy również zadbać o zatrzymanie się ciepła w basenie izolując go od podłoża oraz przykrywając płachtą na czas nieużytku.

Czym podgrzać wodę w basenie
Czym podgrzać wodę w basenie

Czym podgrzewać wodę w basenie?

Jest wiele skutecznych systemów służących do podgrzewania wody basenowej, takich jak wymienniki ciepła, pompy ciepła, basenowe kolektory słoneczne oraz elektryczne podgrzewacze wody. Każdy z nich spełnia swoje zastosowanie w inny sposób lecz skuteczny. Z ich wykorzystaniem okres korzystania z basenu możemy kilkukrotnie wydłużyć. Jednak co powinniśmy wybrać do jego ogrzewania? Dla zwolenników ekologii zaleca się ogrzewanie basenu kolektorami słonecznymi, których działanie polega na bardzo prostej zasadzie. Źródło ciepła czerpią z padających na nie promieni słonecznych, przekazując je do wody, która przepływa przez urządzenie dzięki pompie. Gorąca woda napływa do basenu podwyższając jednocześnie temperaturę o nawet 7 stopni. Występują one również w postaci maty, która nadaje się na podgrzanie niewielkiego obszaru w krótkim czasie. Jest to sposób bardzo ekonomiczny oraz ekologiczny. Dodatkową jego zaletą jest również łatwość montażu. Jednak należy liczyć się z tym, że sposób ten działa tylko wtedy, gdy basen jest na zewnątrz. Kolejną metodą ogrzewania wody w basenie jest pompa ciepła, której zastosowanie pomaga ogrzać wodę w basenie w różnych temperaturach. Jej instalacja jest równie prosta. Jej działanie polega na przejmowaniu energii z powietrza lub z ziemi, w zależności od rodzaju pompy ciepła, paruje i na sam koniec jest sprężana w sprężarce, w której temperatura ponownie wzrasta.

Podgrzewanie wody w basenie
Podgrzewanie wody w basenie

Pompa ciepła pobiera zdecydowanie mniej energii niż inne elektryczne systemy grzewcze. Wymiennik ciepła to kolejny dobry i sprawdzony sposób na ogrzewanie temperatury wody w basenie. Jego praca opiera się na dopływie wody z wielu źródeł ogrzewania. Zazwyczaj jest to piec lub kocioł ogrzewania centralnego. Nagrzana woda przepływa poprzez wężownicę, która umieszczona jest w wymienniku ciepła ogrzewając w ten sposób wodę w basenie. Jednak uwagę należy zwrócić na to, czy posiadamy basenowy wymiennik ciepła. Jest on potrzebny, aby proces obiegu ciepłej wody został przerwany w momencie nagrzania się wody do ustalonej temperatury. Do kontrolowania temperatury wody w naszym basenie przydatny będzie termostat, który zarządza obiegiem wody.

gorąca woda w basenie
gorąca woda w basenie to idealny relaks

 

Jak podgrzać basen ogrodowy?

Ogrzać wodę w basenie ogrodowym można na takie same sposoby jak basen stały, używając w tym celu energii słonecznej lub energii elektrycznej. Do podgrzania wody w basenie ogrodowym można użyć pomp ciepła, basenowych kolektorów słonecznych oraz elektrycznych podgrzewaczy wody. Zastosowanie tych sposobów zależne jest od pojemności i wielkości basenu. Zbiornik o większych rozmiarach będzie potrzebował mocniejszego ogrzewania, tak więc warto zwrócić uwagę na moc urządzenia. Aby nie przytłoczyły nas wysokie koszty eksploatacji należy wybierać urządzenia lepszej jakości, które wykazują się większą sprawnością. Posiadając basen ogrodowy ważne jest również zatrzymanie straty ciepła temperatury wody. W tym celu należy posłużyć się dobrą izolacją od podłoża, ponieważ to właśnie od niego woda basenowa może się wychładzać. W tym celu można użyć termicznej izolacji z ekstrudowanego styropianu, który powinien być ułożony na przygotowanej wcześniej utwardzonej warstwie piasku. Sprawdzoną i bardzo znaną metodą jest również przykrywanie odgórnie basenu na noc lub na czas nieużytku żaluzjami basenowymi, przykryciem solarnym lub piankowym. Ochroni go to przed utratą temperatury ale również zanieczyszczeniami. Dodatkowo na zimę możemy wykorzystać przykrycie zimowe, które wykonane jest ze specjalnych materiałów odpornych na mróz. Ma ono za zadanie chronić nasz basen w ciągu trudnej dla niego pory roku jaką jest zima oraz łączących się z nią warunków atmosferycznych.

Kolektory grzewcze do grzania wody
Kolektory grzewcze do grzania wody

Sposoby podgrzewania wody w basenie

Sposobów na nagrzanie wody w basenie jest wiele. Polegają one na używaniu energii cieplnej pobieranej z energii odnawialnej i nieodnawialnej lub są samowystarczalne. Wodę w przydomowym, zewnętrznym basenie najprościej jest nagrzewać latem. W tym czasie pomagają nam w tym powietrze oraz ciepło słoneczne. Wtedy ważna jest jednak jego dobra lokalizacja. Aby grzać wodę w basenie, potrzebne jest jego usytuowanie w słońcu, bez żadnego zacienionego miejsca. Jeśli będzie on stał w cieniu nie będzie możliwe nagrzanie wody przez słońce, tak więc temperatura wody będzie niska i nie ulegnie zmianie bez dodatkowej pomocy. Jeżeli jednak nie mamy możliwości ogrzać basenu samymi promieniami słonecznymi pomocna będzie energia cieplna, którą można pobrać za pomocą energii elektrycznej lub słonecznej. Pozyskamy ją za pomocą pomp ciepła, wymienników ciepła oraz elektrycznych podgrzewaczy wody. W ten sposób możemy szybko i efektywnie podgrzać wodę w basenie. Wiele z takich urządzeń wymaga nadzoru jej ciepła. W tym celu warto jest używać czegoś, co pomoże nam regulować temperaturę wody, np. termostat, który monitoruje obieg wody i wyłącza jej grzanie przy osiągnięciu ustalonej temperatury. W ten sposób woda w basenie nagrzeje się do ustalonej i dogodnej dla nas temperatury i w momencie jej osiągnięcia wyłączy urządzenie cieplne. Warto pamiętać, że woda w basenie powinna wynosić nie mniej niż 25 stopni Celsjusza i nie więcej niż 31 stopni Celsjusza.

Kolektory wodne do brzania wody w basenie
Kolektory wodne do brzania wody w basenie

 

Jak szybko nagrzać basen?

Aby szybciej podgrzać wodę musimy zastosować urządzenia, które mają większą moc. Kolektory wodne o dużej mocy idealnie w ciepłe i gorące dni pozwolą na szybkie dogrzanie wody w basenie.   Posiadając mały basen do jego szybkiego nagrzania powinny wystarczyć nawet kolektory słoneczne, które pobierają ciepło ze słońca. Oprócz tego jest to rozwiązanie ekologiczne oraz ekonomiczne. Miesięcznie koszty podgrzewania wody mogą wynosić około 13 złotych.

Kolektor wodny podgrzewanie Basenu
Kolektor wodny do podgrzania basenu

Kolejnym przydatnym urządzeniem jest elektryczny podgrzewacz wody. Jego zastosowanie zaleca się zwykle do mniejszych rozmiarowo basenów. Ich mechanizm jest taki sam jak u wymienników ciepła, lecz zamiast wężownika posiada on grzałkę elektryczną. Jego koszty są niewielkie, dobry podgrzewacz kupimy w granicach 4 tysięcy złotych. Jednak posiadając zbiornik o większych rozmiarach powinniśmy sięgać po urządzenia posiadające większą moc. Pozwolą nam one na szybsze nagrzanie większej powierzchni wody. W takim przypadku możemy posłużyć się pompami ciepła. Należy pamiętać aby dobrze je dobrać. Aby prawidłowo wybrać pompę ciepła musimy obliczyć zapotrzebowanie na moc cieplną. Do tych obliczeń należy uwzględnić zabudowę, izolację, temperaturę wody basenowej oraz czas eksploatacji basenu. Niestety trzeba liczyć się z jej kosztami, które wynoszą od 4 tysięcy do nawet 16 tysięcy złotych. Aby szybko ogrzać wodę w większej objętości warto jest sięgnąć również po wymienniki ciepła. Działają one na prostej zasadzie i są efektywne. Nie są one też specjalnie drogie, ponieważ nowy, w bardzo dobrej kondycji można kupić za około 2 tysiące złotych. Jest również wiele sposobów na ogrzewanie wody basenowej domowymi sposobami, jak np. używanie czarnego lub ciemnego węża ogrodowego, który wcześniej leżał na słońcu. W tym czasie zdążył się on nagrzać i podnieść temperaturę wody. Z takiego węża przepływa woda, która jest cieplejsza, więc od razu napełnia ona zbiornik ciepłą wodą.

Kolektor wodny do basenu z zasobnikiem wodnym
Kolektor wodny do basenu z zasobnikiem wodnym

Zobacz nasze inne artykuły

 

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.