Jak założyć firmę krok po kroku

Często zastanawiasz się jak założyć firmę krok po kroku? Przeczytaj i doświadcz prostoty w zakładaniu firmy. W dzisiejszych czasach, coraz więcej ludzi zastanawia się nad własną działalnością. Dlatego stworzyliśmy dla Was najważniejsze zagadnienia z zakresu „jak założyć firmę krok po kroku”, byście mogli odważne podjąć życiową zmianę i założyli firmę.

  • Przeczytaj jak założyć firmę krok po kroku i wszystkie opisane kroki od ZUS po numer konta bankowego w ścisłych podrozdziałach.
  • Podajemy, jakie są różnice i zalety księgowości internetowej i biura rachunkowego, byście mogli wybrać najkorzystniejszą formę dla swojej firmy.
  • Doradzamy, na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakładania firmy.
  • Rozpisujemy formy opodatkowania w założeniu firmy, byście wybrali najkorzystniejszy typ rozliczania dla siebie.
  • Zainteresuje Cię również jak założyć firmę jednoosobową.
jak założyć firmę krok po kroku
jak założyć firmę krok po kroku

Jak założyć firmę krok po kroku

Właściwie jak założyć firmę krok po kroku? Nie da się jednoznacznie określić kolejności kroków w założeniu własnej firmy, dlatego w tym artykule podsuwamy Wam naszą kolejność „krok po kroku” przy zakładaniu firmy. W dobie internetu możemy większość czynności, śmiało wykonać przez internet.
Z pewnością dobrym pierwszym krokiem jest zrobieniem wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności (CEIDG). Taki wniosek złóżmy na stronie prod.ceidg.gov.pl Strona gov’u, przeprowadzi nas krok po kroku w założeniu firmy. m.in. rodzaj działalności, jaką chcemy prowadzić w naszej firmie. Spis czynności firm jest zawarty w PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), z niego wybieramy numery czynności, które pomogą określić zakres usług przy zakładaniu firmy.

Zobacz nasze inne artykuły

Jaką formę opodatkowania wybrać w jak założyć firmę krok po kroku

W punkcie 18 formularza CEIDG-1 przy zakładaniu firmy będziemy musieli zastanowić się jaką formę opodatkowania wybrać. Jest to jedna z najistotniejszy odpowiedzi na pytanie, jak założyć firmę. Istnieje cztery formy opodatkowania regulowanymi przepisami. Przeczytajmy po krótce o każdej i dowiedzmy się, jaka formę opodatkowania wybrać przy założeniu firmy.

  • Zasady ogólne – Jest to najpopularniejsza forma opodatkowania i możesz z niej skorzystać bez względu na rodzaj prowadzenia firmy.
  • Karta podatkowa – Stała kwota podatkowa płacona w zależności od branży, którą zajmuje się firma.
  • Ryczałt – Firma sporządza ewidencję przychodów i oblicza procent od ich podatku.
  • Podatek liniowy – Podobnie do zasad ogólnych. W podatku liniowym obliczamy procent od podatku dochodowego.
jaką formę opodatkowania wybrać w jak założyć firmę krok po kroku
jaką formę opodatkowania wybrać w jak założyć firmę krok po kroku

Księgowość internetowa czy biuro rachunkowe

W odpowiedzi na pytanie, jak założyć firmę krok po kroku przed nami kolejny etap księgowość internetowa czy biuro rachunkowe. Musimy w formularzu CEIDG-1 wskazać kto zajmie się naszą dokumentacją finansową. Księgowość internetowa albo biuro rachunkowe przyniesie nam optymalne plusy w zależności od naszych potrzeb. W sytuacji, w której nie wiemy w momencie wypełniania wniosku, z którym biurem rachunkowym będziemy współpracować, wybieramy opcję samodzielnego prowadzenia dokumentacji.

Rozważmy ten krok i odpowiedzmy sobie na pytanie księgowość internetowa czy biuro rachunkowe. Plusami księgowości internetowej jest fakt, że wiele firm świadczące te usługi mają stałą opłatę bez względu na ilość faktur, które będziecie zlecać. W dodatku księgowość internetowa może oferować tworzenie ewidencji i deklaracji , programy do fakturowania lub prowadzenia magazynu z danymi i dostarczaniem do urzędów dokumentów.
Biuro rachunkowe w wersji tradycyjnej zdecydowanie przyda się w Waszej firmie w momencie, w którym będziecie zatrudniać większą ilość osób lub zatrudniać jednego pracownika. Rozliczenia wynagrodzeń dla osób fizycznych i prawo pracy jest trudniejsze. Zastanów się dobrze, które biuro rachunkowe wybrać. Popytaj znajomych, sąsiadów, którzy prowadzą swoje firmy i poproś o rekomendacje.

księgowość internetowa czy biuro rachunkowe
księgowość internetowa czy biuro rachunkowe

Zakład ubezpieczeń społecznych w jak założyć firmę krok po kroku

Wchodząc głębiej w las następnym poziomem, w jak założyć firmę krok po kroku jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Firma w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma podwójny status. Status Płatnika wypłacającego składki za swoich pracowników i również za siebie samego. Oraz status Ubezpieczony, który wskazuje, że Wy jako dyrektorzy swojej firmy jesteście na równi ze swoimi pracownikami. Oznacza to, że nawet właściciel firmy musi być również ubezpieczony zdrowotnie.

Rozpatrując kwoty, które wpłacamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, możemy uznać, że są wysokie, nawet dla prosperujących firm. Żeby założyć firmę, musimy się przełamać ze stereotypem „ZUS Cię zeżre”. Istnieje całe spektrum ulg, dzięki którym opłacamy niższe składki w pierwszych fazach zakładania firmy. Mówimy tutaj przede wszystkim o małym ZUS’ie i oczywiście ulga na start. To niezbędny krok, gdy poważnie myślisz, by założyć firmę.
Istnieją podstawowe dwa dokumenty, które składamy do Zakładu Ubezpieczeń społecznych. Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o prace i zastanawia, Cię jak założyć firmę krok po kroku to wykonaj ten, w którym będziesz musiał złożyć dokument ZZA.

W sytuacji, w której nie jesteście nigdzie zatrudnieni i chcecie skorzystać z ulgi na start – składacie ten sam dokument. Dokument ZUA dotyczy wszystkich pozostałych sytuacji w tym „małego ZUS-u”. Istnieje trzeci druk ZCNA – możecie go wykorzystać, gdy chcecie ubezpieczyć członka rodziny.
Dostarczacie ten druk w momencie, jak zakładacie firmę, w przeciwnym razie macie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności na dostarczenie dokumentu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

zakład ubezpieczeń społecznych w jak założyć firmę krok po kroku
zakład ubezpieczeń społecznych w jak założyć firmę krok po kroku

Jak założyć firmę krok po kroku posługując się nr NIP

Jak założyć firmę krok po kroku i zdobyć numer NIP, który identyfikuję Was w kontaktach z Organami Podatkowymi. NIP ułatwia podmiotom dokonujących rozliczeń, płatników, podatników oraz inkasentów. Kiedy dokonujemy zobowiązań podatkowych, musimy się nim posługiwać. NIP będzie Wam potrzebny w przetargach i w bankach, gdy będziecie starać się o kredyt.
Będziecie musieli okazać go kontrahentowi, który będzie chciał wejść we współprace lub skorzystać z usług Waszej firmy. Zaświadczenie o nadaniu NIP kosztuje 21zł. Wpłacie je na konto Urzędu Miasta lub Gminy w Waszym okręgu, lub do kasy w Urzędzie, w którym składasz wniosek. Możecie również wyznaczyć pełnomocnika, który będzie działał w imieniu Waszej Firmy. Jeśli pełnomocnikiem jest Twoja żona, mąż, dzieci lub inni członkowie rodziny, nie zapłacicie za taki dokument, w przeciwnym wypadku kosz za pełnomocnictwo wyniesie Was w granicach 17 zł.

Po uregulowaniu opłat i dostarczeniu dokumentów na wydanie nr. NIP będziecie czekać do 7 dni roboczych. Istnieją sytuacje, w których możesz otrzymać postanowienie o odmowie wydania zaśwaiadczenia. W takiej sytuacji musicie złożyć zażalenie. Złóżcie je za pośrednictwem Urzędu skarbowego, który wydał Wam takie postanowienie – w ciągu 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.

jak założyć firmę krok po kroku i numer nip
jak założyć firmę krok po kroku i numer nip

Jak założyć firmę krok po kroku i pierwsza pieczątka firmowa — wymogi

Przy założeniu firmy przedyskutujmy krok czy pieczątka firmowa musi trafić na nasze biurka. Pieczątka firmowa nie jest wymogiem. Jednak pieczątka firmowa przyda Wam się w wielu sytuacjach, ale wymogi nie są trudne do spełnienia. Koszt pieczątki firmowej jest gruntownie niski w skali założenia firmy i warto się nad nią zastanowić.

Pieczątka może być Wam potrzebna do umów handlowych, dokumentów urzędowych lub faktów. Pieczątka firmowa musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy wraz z pełną nazwą firmy. Adres firmowy Waszej działalności, REGON i NIP. W dodatku możecie dodać do niej e-mail i numer kontaktowy.

pierwsza pieczątka firmowa
pierwsza pieczątka firmowa

Jak założyć konto bankowe przez internet

W jak założyć firmę krok po kroku nadszedł czas na konto bankowe. Wielu z nas zastanawia się jak założyć konto bankowe przez internet i czy jest to bezpieczne. Zapewniamy Was, że odwiedzając oficjalne strony banków, możecie z pewnością bezpiecznie założyć konto bankowe przez internet, nie wychodząc z domu. Na rynku jest wiele banków oferujących swoje usługi małym i dużym firmą. Znajdź kilka ofert i przeanalizuj ofertę dotyczącą prowadzenia konta, kart, a przede wszystkim płatności za świadczone usługi Waszej firmie. Uzupełnianie danych nie różni się, aż tak bardzo, jak przy koncie indywidualnym. Założenie konta bankowego dla firmy będzie wymagało kilku dodatkowych danych takich jak adres siedziby firmy, NIP czy REGON.

jak założyć konto bankowe przez internet
jak założyć konto bankowe przez internet

Zobacz nasze pozostałe artykuły