...

Jaki kwiat do łazienki? Nasze propozycje

Łazienki z żywymi roślinami są przyjemniejsze dla użytkowników, poprawiając wygląd i jakość powietrza. Łazienka jest zwykle ciepłym, wilgotnym środowiskiem, które jest idealne dla roślin, a woda do ich nawadniania jest zawsze pod ręką.

  • W łazience panują rudne warunki dla roślinności.
  • Mamy tu do czynienia z dużą wilgotnością, niewielkim oświetleniem i dużymi zmianami temperatur w ciągu dnia.
  • Łazienka może jednak być także miejscem do stworzenia domowego ogrodu.
  • Niezbędny jest właściwy dobór gatunków roślin do łazienki. Zobacz, jakie rośliny pasują do łazienki.
Jaki kwiat do łazienki
Jaki kwiat do łazienki?

Jakie rośliny do łazienki wybrać?

Zastanawiasz się jakie kwiaty na balkon posadzić, która roślina będzie idealna do salonu czy jakie rośliny do łazienki wybrać? Rośliny doniczkowe są coraz bardziej modne w ostatnich latach, do tego stopnia, że są obecnie uważane za niezbędne dekoracyjnie. Trend ten dotarł teraz do każdej części domu, w tym do łazienki. Trzymanie roślin w łazience może wydawać się dziwne, ale nie tylko przekształca je w osobistą oazę (naprawdę, łazienka wypełniona roślinami jest jak wakacje we własnym domu), ale jest to również świetne miejsce do przechowywania różnych roślin. Wyższy poziom wilgotności przynosi korzyści wielu roślinom, a istnieją opcje zarówno dla słonecznych, wypełnionych naturalnym światłem toalet, jak i ciemniejszych, pozbawionych okien łazienek.

Dzisiaj skupimy się na przestrzeni, o której czasami się zapomina, jeśli chodzi o rośliny i kwiaty: łazience! Rośliny pomagają filtrować powietrze i rozjaśniać pomieszczenia, w których żyją. Po relaksującym prysznicu, co lepiej mieć w zasięgu wzroku niż żywa roślina?

Przestrzeń, światło i poziom wilgotności w łazience są kluczowymi czynnikami podczas sadzenia roślin w tym trudnym środowisku. Łazienki są znane ze słabego światła i nadmiernej wilgotności, więc wzięliśmy to pod uwagę. Przygotowaliśmy listę niektórych z naszych ulubionych roślin, aby wprowadzić naturę do łazienek i stworzyć relaksującą, przypominającą spa atmosferę z żywymi roślinami.

Większość roślin tropikalnych desperacko potrzebuje wysokiej wilgotności i ciepła, które zapewnia Twoja łazienka. Zbierz więc rośliny doniczkowe i umieść je w pobliżu wanny lub zlewu, jeśli mają problemy. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki mogą wytrzymać niższy poziom światła widoczny w wielu łazienkach bez okien, więc może być konieczne dodanie dodatkowego oświetlenia. Rozjaśnij więc półkę lub narożnik w pobliżu zlewu, wkładając kilka z tych roślin, które preferują warunki panujące w łazience od tych z reszty domu.

Jednak nadal musisz podejmować mądre decyzje. Nie wszystkie rośliny są dobrze dostosowane do okoliczności występujących w łazience, a środowisko łazienkowe nie zawsze jest optymalne. Nawet jeśli w czasie prysznica jest dużo ciepłego, wilgotnego powietrza, gdy pomieszczenie pozostaje niezamieszkane przez wiele godzin, szczególnie w nocy, przestrzeń może stać się znacznie zimniejsza. Wiele roślin nie rozwija się w tych ekstremalnych wahaniach temperatury.

Sukulenty preferują suchsze warunki i rozkładają się, jeśli są stale wilgotne; zimozielone i inne rośliny, które rozwijają się w wysokiej wilgotności, mogą rozwinąć mączniak prawdziwy.

Wiele łazienek, jeśli w ogóle mają okna, ma minimalne ilości naturalnego światła. Jeśli taka jest sytuacja z twoją łazienką, nie poddawaj się. Żarówki fluorescencyjne emitują dużo światła w długościach fal, które są korzystne dla roślin.

Jakie rośliny do łazienki wybrać
Jakie rośliny do łazienki wybrać?

Zobacz nasze inne artykuły

Jakie kwiaty do łazienki są najlepsze?

Wybierając kwiaty do łazienki, pamiętaj o tych trzech aspektach: słabym świetle, wysokiej wilgotności i zmianach temperatury. Skorzystaj z naszych propozycji roślinności do łazienki:

Roślina aloesu

Roślina aloesu jest skromnym sukulentem, który jest idealny dla początkujących właścicieli roślin doniczkowych lub osób z napiętym harmonogramem. Wszystko, czego potrzebuje, aby się rozwijać, to jasne światło (pośrednie jest dopuszczalne, ale preferowane jest bezpośrednie światło słoneczne, a nawet może spowodować, że roślina wytworzy kwiaty w kolorze koralowców), więc umieść ją w jasnej pozycji w łazience. Są również fantastyczne w leczeniu oparzeń słonecznych i podrażnień skóry, dzięki czemu idealnie nadają się do domowej łazienki na plaży. Zobacz, do którego narożnika najlepiej pasuje! Roślina ta rozwija się w wilgotnym środowisku, jednak będzie się palić, jeśli zostanie wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Dracaena

Istnieje wiele odmian draceny do wyboru (odmiana limonki cytrynowej jest kolorową, pasiastą alternatywą). Draceny tworzą doskonałe rośliny łazienkowe. Wysoka wilgotność jest niezbędna dla tej rośliny, dlatego Twoja łazienka jest dla niej praktycznie idealna. Przetrwają również słabe światło, ale będą się rozwijać w średnim i silnym pośrednim środowisku świetlnym.

Filodendron Hertleaf (pnący)

Ten filodendron jest nie tylko wspaniałą rośliną dla początkujących (jest bardzo łatwy w pielęgnacji i może przyjmować szeroki zakres warunków), ale jest również doskonałym wyborem do łazienki, ponieważ rośnie w zwiększonej wilgotności. Jest to również roślina ciągnąca się, która jest idealna do dodania dramatyzmu do ogrodu. Filodendrony to rośliny tropikalne, które rozwijają się w wilgotnym środowisku. Istnieją rodzaje winorośli o łodygach o długości do 6 metrów, a także te, które rosną wyprostowane na kilka stóp. Oba są stosunkowo proste w uprawie. Jeśli przelejesz wodę lub pod wodą tej rośliny, poinformuje Cię o tym, zrzucając liście. Preferuje glebę, która jest stale wilgotna. Filodendrony wymagają jasnego, pośredniego światła, aby się rozwijać; zbyt dużo cienia powoduje, że łodygi stają się wrzecionowate. Filodendron preferuje wilgotną glebę i chociaż może wytrzymać suche warunki, rozwija się w wilgotności, co czyni go idealną rośliną do łazienki o słabym oświetleniu. Najlepsze jest to, że możesz sprawić, aby wygodnie rósł wzdłuż parapetu lub półki. Filodendrony są trujące dla zwierząt domowych i dzieci.

Storczyki

Storczyki są trochę wybredne, jeśli chodzi o podlewanie, ale nawet jeśli wolą suchszą glebę, nadal cieszą się wilgotnością – w końcu są roślinami tropikalnymi. Storczyki mogą przetrwać w słabym świetle, ale rozwijają się w jaśniejszym świetle pośrednim, więc trzymaj je na parapecie łazienki. Storczyki kwitną w wilgotnym środowisku, dzięki czemu idealnie nadają się do łazienki. Wymagają światła, jednak będą się palić, jeśli zostaną wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Miej oko na różnice w kolorze liści orchidei, aby określić jej zdrowie. Storczyki, pomimo ich nieprzewidywalności, są warte dodatkowej pracy do uprawy w łazience; w końcu zachowują swoje piękne kwiaty przez miesiące. Wilgotne, ciepłe warunki panujące w większości łazienek są idealne dla tych uroczych roślin, które lubią rosnąć na korze, a nie na glebie i wolą, aby materiał był wilgotny, ale nie mokry.

Palmy

Palmy rozwijają się w wilgotnym środowisku, więc Twoja łazienka jest idealna – o ile masz wystarczająco dużo miejsca na większą roślinę. Lubią sporadyczne zamgławianie i chociaż mogą przetrwać w słabym świetle, wolą być w bezpośrednim świetle słonecznym.

Lilie pokojowe

Lilie to piękne rośliny, które wymagają niewielkiej konserwacji. Rozwijają się, gdy są regularnie podlewane i cieszą się wilgotnością w łazience. Pozwalanie glebie na wysychanie przez długi czas nie jest dobrym pomysłem. Lilie pokojowe rozwijają się w słabym świetle, ale jeśli twoja roślina nie kwitnie, może potrzebować trochę jaśniejszego środowiska. Użyj bardzo rozcieńczonej mieszanki nawozów przed karmieniem.

Jakie kwiaty do łazienki są najlepsze
Jakie kwiaty do łazienki są najlepsze?

Kwiatek do łazienki uprzyjemni kąpiel

Mamy jeszcze inne kwiaty do łazienki, które dodadzą łazience uroku i sprawią, że każda kąpiel będzie niezwykłym doznaniem. Oto kolejne nasze propozycje:

Paprocie

Paprocie to wyjątkowa rodzina roślin kochających cień, które rozmnażają się poprzez zarodniki, a nie kwiaty i nasiona. Wiele paproci to wspaniałe rośliny doniczkowe. Większość może przetrwać wahania temperatury w łazience i uwielbiają wilgoć. Niektóre mogą być nawet uprawiane bezpośrednio w kabinie prysznicowej, gdzie są rutynowo moczone. Niektóre polecane paprocie do łazienki to paproć bostońska, paproć dziewicza, paproć gniazdowa i paproć ciemnotka okrągłolistna.

Begonie

Begonie rozwijają się w cieple i wilgotności półki łazienkowej, a wiele odmian kwitnie w pojemnikach. Dzięki kolorowym liściom begonie królewskie rozwijają się szczególnie dobrze w tych pomieszczeniach. Begonie rozwijają się w wilgotnym środowisku, ale nie w podmokłej glebie, co może prowadzić do zgnilizny korzeni. Begonie, które są cenione za swoje kwiaty, wymagają słonecznego miejsca w łazience, najlepiej z bezpośrednim wczesnym porannym światłem słonecznym. Begonie uprawiane na liście wymagają jasnego, pośredniego środowiska świetlnego.

Bromelie

Bromelie są niezwykłymi roślinami doniczkowymi, ponieważ wytwarzają długotrwałe kwitnienie w miejscach, w których większość roślin doniczkowych tego nie robi. Bromelie kwitną przez całą zimę żółtymi, różowymi lub szkarłatnymi kwiatami, które utrzymują się przez kilka tygodni. Bromelie to rodzaj roślin, który obejmuje dziesiątki gatunków. Są one wykonane tak, aby wchłonąć wilgoć w łazience, ale wymagają również wystarczającej cyrkulacji powietrza, co można osiągnąć, włączając wentylator wyciągowy w łazience lub ustawiając mały przenośny wentylator do pracy przez kilka godzin każdego dnia. Użyj nawozu do orchidei, aby je nakarmić. (Chociaż nie są to storczyki, wymagają tych samych składników odżywczych).

Bambus

Bambus może stać się inwazyjny, jeśli zostanie posadzony w ogrodzie, więc uprawa go w pojemnikach jest doskonałą metodą na utrzymanie go pod kontrolą. Rośliny bambusa, nawet trzymane w pojemnikach, mogą rosnąć w dość ogromne, co wymaga przesadzania co rok lub dwa. Zlepiające się odmiany będą wymagały mniej przesadzania niż odmiany biegowe. Karm bambus co tydzień rozcieńczonym nawozem bogatym w azot przez cały sezon wegetacyjny, a następnie co miesiąc w zimie. Bambus daje każdemu obszarowi poczucie wysokości i piękna. Rozważ umieszczenie rośliny na blacie lub obręczy wanny. Aby stworzyć atmosferę spa, umieść kamienie zen w wazonie lub sadzarce. Dodaj go do pustego obszaru na podłodze, gdy stanie się zbyt wysoki.

Pomyśl o rodzaju łazienki, którą posiadasz.

Rośliny do łazienek są często wybierane z założeniem, że będą musiały wytrzymać wysoką wilgotność. Jednak utrzymująca się wilgotność występuje tylko w łazienkach podstawowych lub rodzinnych, w których prysznic lub wanna jest rutynowo używana. Warunki w łazience dla gości lub w prochowni mogą być przez większość czasu nieco suche, a także ciemniejsze niż w łazience rodzinnej. Rozważ charakter łazienki i wybierz rośliny, które są odpowiednie dla przestrzeni. Rośliny do kąpieli dla gości powinny być w stanie wytrzymać suchsze, ciemniejsze okoliczności.

Zobacz nasze pozostałe artykuły

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.