...

Pomeranian szpic miniaturowy – Ile kosztuje pies Boo, jego włosy i wygląd

Pomeranian przez wielu nazywany jest najsłodszym psem świata ze względu na swoją budowę, która przypomina puszystą kuleczkę. Szpic miniaturowy inaczej pomeranian to psy, które jak na swoje małe wymiary są bardzo odważne, co na pozór może bardzo zmylić. Większość ludzi nie do końca wie, jakie są naprawdę te psy, dlatego ważne, aby poznać je z każdej strony.

 • Szpic miniaturowy czyli pomeranian pochodzi z pomorza, a jego nazwa bierze się z pomeranii czyli po polsku Pomorza.
 • Pomeranian mierzy od 18 do 28 cm w zależności od odmiany i waży od 2 do 3 kg, najczęściej więcej ważą suki szpica miniaturowego.
 • Pomaranian to pies idealny dla ludzi, którzy mieszkają w bloku, ze względu na to, że ta rasa nie lubi zbyt długiej aktywności fizycznej.
 • Psy tej rasy nie należą do najtańszych, ceny wachają się od 3000 do ponad 5000 złotych.
 • Najpopularniejszym szpicem miniaturowym był pies Boo, który na Facebooku uzbierał dużą ilość like’ów.

szpice miniaturowe

Szpic miniaturowy pomeranian – ogólne informacje

Szpic miniaturowy (pomorski) zwany pomeranianem to bardzo efektowna rasa psa pierwotnego. Szpice miniaturowe są proporcjonalnie zbudowane, a ich sylwetka wpisuje się idealnie w kwadrat. Są to drobne psy o wyrazistym charakterze i przyjaznym usposobieniu. Mają sierść składającą się z długiego odstającego włosa oraz gęstego podszerstka. Pomeranian wyglądem przypomina miniaturową, puszystą kulkę i może odrobinę przypominać miniaturowego lisa. Pomeranian jest najmniejszą odmianą szpiców. Jest to pies odważny, przebojowy, wesoły i inteligentny. Choć jego wygląd może sprawiać wrażenie, że jest to rasa psa typowo pokojowego, delikatnego, kruchego i bojaźliwego, w rzeczywistości szpice miniaturowe są zupełnie inne. Jest to rasa, która doskonale odnajduje się w każdym otoczeniu. Pomeraniany są towarzyskie i nawiązują silną relację ze swoimi właścicielami. W stosunku do obcych pomieranian początkowo jest nieufny, jednak po pewnym czasie, oswaja się z nimi i obdarza zaufaniem.

Pies pomeranian – budowa

Szpic miniaturowy – pomeranian ma niezwykle atrakcyjną sierść i umaszczenie. Jego puchaty i przytulny wygląd sprawia, że jest to niezwykle pożądana rasa wzbudzająca jedynie ciepłe odczucia. Sam wygląd pomeranianów powoduje, że chce się tego czworonoga przytulić i przygarnąć do swojego domu, otaczając go opieką i miłością. Dorosłe szpice miniaturowe w zależności od odmiany i budowy mierzą 18 – 28 cm i ważą 2 – 3 kg. Większą wagą charakteryzują się suki szpica miniaturowego. Głowa pomeraniana jest płaska i szeroka ze spiczastą i delikatną kufą. Oczy pomeraniana są podłużne, lekko skośne. Wysoko osadzone uszy są małe, trójkątne i sterczące. Kłąb pomeraniana jest wysoki i krótki, a grzbiet prosty. Szpice miniaturowe mają głęboką klatkę piersiową, mocne i szerokie lędźwia. Pomeranian posiada wspaniale owłosiony, zawinięty na grzbiecie ogon, uniesiony do góry już od jego nasady. Szpice miniaturowe charakteryzują się obfitą i dwuwarstwową szatą. Pomeraniany mają długi, prosty włos okrywowy oraz wełnisty i gęsty podszerstek. Cechą charakterystyczną szpica miniaturowego jest bujna, przypominająca grzywę kryza (kołnierz wokół szyi).

Szpic miniaturowy
Szpic miniaturowy – sylwetka

Szpic miniaturowy pomeranian – pochodzenie

Ogólnie szpice są uważne za jedną z najstarszych ras na świecie. Znajdują się w grupie psów pierwotnych. Szpice pochodzą od prawdopodobnie od psa torfowego, będącego przodkiem nie tylko szpiców, ale i na przykład sznaucerów. W Europie środkowej i północnej szpice znane były od wieków. Występowały w różnych wielkościach i o różnym umaszczeniu. Szpice średniej wielkości hodowane były na terenie Pomorza. To właśnie stąd zawędrowały one do Anglii, gdzie hodowcy poszli w kierunku znacznego zmniejszenia wielkości i wagi szpiców. Szpice pomorskie szybko zdobyły niezwykłą popularność, będąc ulubieńcami wyższych sfer. Te małe i puszyste pieski zrobiły zawrotną karierę, a Anglicy uważali się za twórców rasy. Jednak także w Niemczech rozwijała się ta rasa. Ponieważ początki rasy wywodzą się z terenów Europy środkowej i Pomorza zostały one nazwane pomeranianami, a także szpicami pomorskimi. Szpice miniaturowe wywodzące się z Anglii są jednak bardziej efektowne od szpiców wywodzących się z Niemiec. Szpice miniaturowe ze względu na swoje owłosienie i wyjątkową urodę są najbardziej cenione ze wszystkich szpiców przez hodowców europejskich. Są najbardziej popularnymi szpicami ze wszystkich szpiców niemieckich.

Pomeraniany – dla kogo

Szpice miniaturowe są rasą, która z powodzeniem może mieszkać w blokach, ale także domach na posesjach z ogrodem. Jest to pies, który przez lata był kształtowany głównie jako pies do towarzystwa i dlatego jest doskonałym wyborem na psiego towarzysza rodziny. Szpic miniaturowy to bardzo dobry wybór dla każdej osoby lubiącej małe pieski i nieposzukującej rasy bezwzględnie posłusznej. Szpic miniaturowy nie jest natomiast dobrym wyborem dla osób apodyktycznych czy nerwowych. Szpice miniaturowe są doskonałym wyborem dla osób starszych, z którym spędzać będą dużo czasu, a jednocześnie nie będą potrzebować częstych i długich spacerów. Ze względu na swoją delikatność, nie jest to dobry wybór dla rodzin z małymi dziećmi, jednak będzie dobrym towarzyszem dziecka starszego. Szpic miniaturowy – pomeranian może mieszkać w domu z kotem, ponieważ nie ma on instynktu łowieckiego. Jeśli pomeranian ma być drugim psem w domu, dla jego bezpieczeństwa powinien mieszkać z psem podobnej wielkości.

Szpice pomorskie
Szpice pomorskie  dorosłe

Pomeranian miniaturka – usposobienie i charakter

Pomeraniany lubią ruch i aktywność, jednak nie wymagają długich spacerów. Nie mają skłonności do pogoni za zdobyczą czy ucieczek. Pomeranian wymaga uwagi i towarzystwa. Nie jest więc dobrym wyborem dla osób zapracowanych i rodzin, w których byłby pozostawiany na dłuższy czas samemu sobie. Szpic miniaturowy lubi, gdy jego opiekun jest przez cały czas w jego towarzystwie. Pomeranian jest przy okazji rasą upartą oraz szczekliwą. Szpice miniaturowe to rasa towarzyska, aktywna, lubiąca zabawę. Pomeraniany lubią dzieci i dobrze z nimi się dogadują. Jednak, jak napisaliśmy już wcześniej, niewskazane jest połączenie szpica miniaturowego i małych dzieci, które mogą niechcący wyrządzić krzywdę pieskowi. Pomeraniany są ogromnymi pieszczochami i są uważane za rasę jednego pana, do którego bardzo mocno się przywiązują. Są jednak przy okazji serdeczne i bardzo przywiązane do pozostałych domowników. Pomeraniany są czujne, jednak nie nadają się na psa stróżującego. Bywają zaczepne w stosunku do napotkanych innych psów. Szpice miniaturowe stosunkowo trudno dostosowują się do nowych warunków i są nieufne wobec obcych osób. Jeśli jednak zostaną towarzyszem przyjaznego, stabilnego i bezpiecznego domu, odwdzięczają się swoim przywiązaniem i bezgraniczną miłością.

Ile kosztuje szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy jest jedną z najdroższych ras psów. Szczeniaki z rodowodem potrafią kosztować ponad 5 tys. zł. Szczeniaki pomeraniana z profesjonalnej hodowli z rodowodem FCI osiągają ceny nawet dwukrotnie wyższe. Wysokie ceny za szczeniaka pomeraniana to wynik dużej popularności tej rasy, a także trudności i kosztów, jakie wiążą się z hodowlą szpica miniaturowego. Należy pamiętać, że mioty pomeranianów są niewielkie, a sam poród wiąże się często z komplikacjami. Okazyjna cena za szczeniaka szpica miniaturowego może kryć za sobą kilka “niespodzianek”. Niejednokrotnie mogą to być szczeniaki nierasowe, ucharakteryzowane jedynie na pomeraniana. Często niska cena wynika także z pochodzenia psa z pseudo hodowli. Takie pieski nie są odpowiednio przebadane i socjalizowane. Pragnienie posiadania tego atrakcyjnego i przemiłego pieska za niewielkie pieniądze może być przyczyną padnięcia ofiarami oszustów i pseudo hodowli. Taki pomeranian, może zdecydowanie różnić się charakterem, a także wyglądem, gdy dorośnie od naszych oczekiwań i być niemiłym zaskoczeniem dla swojego opiekuna.

Pomeranian – hodowla i pielęgnacja

Wiążąc się z pomeranianem, należy wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować pieska i z jakimi zagrożeniami możemy się liczyć podczas naszej hodowli szpica miniaturowego. Pomeraniany mogą (podobnie jak wiele innych małych ras) cierpieć na zwichnięcia rzepki. Zdarzają się schorzenia oczu, wypadające włosy czy kaszel wywołany problemami z tchawicą. Pomeraniany nie mają raczej alergii, więc nie musimy się tego obawiać. Szpice miniaturowe powinny jeść często, ale mało, ponieważ ich szybki metabolizm sprawia, że spalają energię w krótkim czasie. Traktując pomeraniana jako domowego pupila, nie należy pozbawiać go możliwości ruchu i doprowadzić do otyłości wynikającej także z niewłaściwej diety. Może to być przyczyną wielu schorzeń i wczesnego odejścia tego delikatnego pieska. Karma dla pomeraniana powinna być małych kawałków, odpowiednich dla ich małego pyszczka. Głowna zaleta wyglądu szpica miniaturowego, czyli atrakcyjna i bujna sierść wymaga intensywnej pielęgnacji. Regularne sprawdzanie stanu podszerstka i czesanie psa to podstawa utrzymania dobrej kondycji jego sierści i dobrego wyglądu psa. Szpice miniaturowe nie linieją za bardzo. Jednak dwa razy do roku w okresie linienia warto szczególnie zadbać o wyczesywanie podszerstka.

Piesek Boo

Dużą popularność szpica miniaturowego i wysokie ceny za szczeniaki pomeraniana w dużej mierze zawdzięczamy szpicowi Boo. Piesek Boo to biały szpic miniaturka, który zdobył niesamowitą popularność w mediach społecznościowych przed laty. Kariera pieska Boo to w głównej mierze zasługa jego ciekawej fryzury. Pomeranian był ostrzyżony krótko i wyglądem przypominał pluszową zabawkę. Geneza jego fryzury jest stosunkowo prosta. Szpic miniaturowy z wyjątkowo splątaną i zaniedbaną sierścią trafił do salonu fryzjerskiego dla psów. Stan jego sierści uniemożliwił jej rozczesanie. Psia fryzjerka ostrzygła więc pomeraniana krótko i dokładnie rozczesała pozostałą sierść psiaka. Miło zaskoczona właścicielka pieska Boo postanowiła podzielić się zdjęciem swojego pupila i utworzyła konto na Facebooku, na którym regularnie umieszczała zdjęcia pieska Boo w różnych przebraniach i pozach. Konto zaczęło żyć swoim życiem i w szybkim tempie piesek Boo stał się prawdziwą gwiazdą Internetu. Konto uzyskało 17 milionów obserwujących, a internauci po prostu oszaleli na punkcie żywej maskotki Boo. Kariera pieska Boo to chyba główny powód olbrzymiej popularności rasy i chęci posiadania takiego pieska przez tak wiele osób.

Pomeranian
Pomeranian – budowa

Szpic pomeranian- ciekawostki

 • Rasami blisko spokrewnionymi z pomeranianami są między innymi husky, alaskan malamut, akita czy samojed.
 • Szpice miniaturowe uważane są za jedną z najbardziej kolorowych ras psów na świecie. Istnieje ponad dwadzieścia kolorystyk tych sympatycznych psiaków.
 • Wśród właścicieli Szpiców miniaturowych było wiele znanych osób. Pomeraniana posiadali między innymi Amadeusz Mozart, Michał Anioł czy Maria Antonia.
 • Wspomniany już wcześniej piesek Boo określany byłą mianem World’s Cutest Dog, a maskotki w postaci pieska Boo stały się jednymi z najczęściej wybieranych pluszowych zwierzaków.
 • Wśród zwierząt, które przeżyły katastrofę Titanica, był także szpic miniaturowy.
 • Nazwa pomeranian, a także szpic pomorski pochodzi od Pomorza, z którego wywodzą się szpice miniaturowe.

Piesek pomeranian – podsumowanie

Szpic miniaturowy to niezwykle sympatyczny piesek, który może być prawdziwym przyjacielem rodziny. Jest niczym żywa maskotka, która podkoloryzuje życie każdej rodziny. Jest to piesek żywotny, wesoły i inteligentny. Mimo swojej początkowej nieufności potrafi okazać dozgonną miłość swojemu właścicielowi. Należy zapewnić mu właściwą ilość ruchu, która nie wymaga jednak zbyt dużego zaangażowania opiekuna. Właściwa pielęgnacja, odżywianie i dbanie o kondycję szpica miniaturowego będą przyczynkiem do dobrego stanu zdrowia i długiego życia pieska. Szpic miniaturowy – pomeranian staje się pełnoprawnym członkiem każdej kochającej rodziny, której odwdzięcza się swoim przywiązaniem, zaufaniem, miłością oraz nieustannym towarzystwem.

Zobacz nasze inne artykuły

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.