Tablet. Czemu warto się na niego zdecydować i jak wybrać najlepszy model?

Tablet wyposażony w wydajne podzespoły może być doskonałą alternatywą dla laptopa. Jego największą zaletą w porównaniu do pełnowymiarowych komputerów jest na pewno dużo większa mobilność i wygoda użytkowania – zwłaszcza, jeśli nastawiamy się na konsumowanie, a nie tworzenie treści. Właśnie to sprawiło, że tablety multimedialne zdobyły tak dużą popularność. Mimo że na rynku są one dostępne od nieco ponad dekady, zdążyły zdobyć naprawdę szeroką rzeszę zwolenników, używających ich w wielu zastosowaniach. 

Tablet. Czemu warto się na niego zdecydować i jak wybrać najlepszy model?

Tablet wyposażony w system operacyjny Android lub iOS to urządzenie stworzone w szczególności z myślą aktywnościach takich jak przeglądanie internetu, oglądanie filmów, korzystanie z mediów społecznościowych lub słuchanie muzyki. Warto jednak wiedzieć, że wystarczy podpiąć klawiaturę, by urządzenie sprawdziło się również w pracy. Tak jednak stanie się wyłącznie jeżeli wybierzemy model o specyfikacji dostosowanej do naszych potrzeb. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze tabletu? Jak dobrać poszczególne parametry, takie jak pojemność akumulatora, typ matrycy, łączność bezprzewodowa, wydajność podzespołów oraz wielkość pamięci RAM? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Tablety – sprzęt idealny nie tylko do przeglądania internetu. Czemu warto zdecydować się na tablet multimedialny?

Przeznaczenie tabletu to przede wszystkim multimedia i przeglądanie internetu. Urządzenia typu zostały stworzone do oglądania filmów lub słuchania muzyki. W komfortowym korzystaniu z multimediów pomagają między innymi dobre głośniki oraz typ matrycy dostosowany do płynnego odtwarzania plików wideo. Dzięki niewielkim wymiarom oraz długim czasie pracy na jednym ładowaniu, tablet możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie – do pociągu, łóżka, na wakacje lub na taras. Najmniejsze tablety dostępne na https://www.neonet.pl/komputery/tablety.html mają ekran o przekątnej 7 cali, co czyli je tylko niewiele większymi od standardowego telefonu komórkowego. Korzystanie z urządzenia będzie jeszcze łatwiejsza dzięki funkcjom takim jak obsługa Asystenta Google.

Tablety wyposażone w odpowiednio dobrane akcesoria okazują się jednak dużo bardziej funkcjonalne, pozwalając na wykonywanie wielu prac, takich jak pisanie czy obsługa poczty elektronicznej. Tu wspomnieć należy przede wszystkim o fizycznej klawiaturze, która znacznie poszerza zakres przeznaczenia sprzętu. Dedykowany rysik sprawi zaś, że urządzenie stanie również tabletem graficznym, pozwalając wykonywać odręczne rysunki czy ręcznie napisać notatki. Poza tym warto dokupić również specjalną przejściówkę, dzięki której tablet wzbogaci się o czytnik kart pamięci czy dodatkowe porty.

Tablety – popularne systemy operacyjne. Który warto wybrać? Z systemem Android czy tablety Apple?

Jedną z najważniejszych kwestii, o których należy pamiętać przy wyborze tabletu jest system operacyjny. Do wyboru mamy przede wszystkim iPad firmy Apple oraz któryś z modeli wyposażonych w system operacyjny Android. Która z tych opcji będzie lepszym rozwiązaniem? To zależy od wielu czynników. Tablety z systemem iOS słyną przede wszystkim ze swojej stabilności oraz bezpieczeństwa. Jeśli więc są to dla nas kluczowe czynniki, polecam iPad firmy Apple.

Urządzenia z systemem operacyjnym Android zazwyczaj są natomiast znacznie tańsze od swoich odpowiedników sygnowanych charakterystycznym logo przedstawiającym nadgryzione jabłuszko. W sklepie Google znajdziemy też nieco więcej aplikacji, co wynika z bardziej liberalnej polityki dopuszczania aplikacji. Należy jednak pamiętać, że wśród nich poza świetnymi aplikacjami są też te o mocno ograniczonej funkcjonalności, a nawet zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. To czyni korzystanie z Androida nieco mniej bezpiecznym – zwłaszcza bez korzystania z antywirusa oraz zachowania elementarnej ostrożności.

Przekątna ekranu, jakość wykonania, design. Jak wybrać tablet, by był funkcjonalny i przystępny cenowo?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy tablety Apple czy też innych producentów, przy wyborze urządzenia warto zwrócić na jego design oraz jakość wykonania. Jeśli zależy nam na wytrzymałości oraz wygodzie, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia z aluminiową obudową. Ten element pozytywnie wpływa też na elegancki wygląd tabletu. Uwagę zwróćmy też na to, jak dobrze spasowane są poszczególne elementy – ta cecha będzie rzutować na to, na ile komfortowo będzie korzystało się ze sprzętu oraz przedłuży jego żywotność.

Rozdzielczość ekranu, procesor, RAM, bateria i łączność bezprzewodowa. Jakie parametry są kluczowe dla przeznaczenia tabletu?

Przy wyborze tabletu nie sposób zapomnieć też o parametrach. Jeśli chodzi o te, które mają największe dla wydajności sprzętu, koniecznie sprawdźmy:

  • pamięć RAM;
  • procesor;
  • pamięć wbudowaną.

Oczywiście im wyższe będą te parametry, tym lepszą jakość multimediów i wydajniejszą pracę zapewni dane urządzenie. Uwagę zwróćmy też na aparat przedni i tylny. Ich parametry szczególnie ważne okażą się dla osób często korzystających z mediów społecznościowych i komunikatorów lub noszących tablet ze sobą i używających go jako alternatywy dla smartfona.

Zobacz nasze inne artykuły