...

Speedtest – jak sprawdzić prędkość internetu?

Speedtest to bardzo popularny tester naszego łącza internetowego.  Jak sprawdzić prędkość internetu? Dziś to bardzo proste i zajmie Ci dosłownie chwilę. Poniżej zamieszczamy narzędzie, dzięki któremu wykonasz to raptem kilkoma kliknięciami myszki. Test szybkości internetu pozwoli Ci ocenić jakość Twojego łącza internetowego, a także sprawdzić jaki internet jest najszybszy w Twojej okolicy. Zapraszamy również do zapoznania się z naszym artykułem na temat prędkości internetu i o narzędziach, które pozwolą Ci ocenić jego jakość.

 • Szybkość internetu zależy od głównie od Twojego dostawcy i jakości łącza. Sprawdź jak możesz poprawić prędkość swojego internetu.
 • Test szybkości internetu wykonasz w kilka chwil dzięki dostępnemu na naszej stronie narzędziu
 • Pomiar prędkości internetu umożliwi Ci ocenę jakości Twojego łącza oraz jego możliwości
 • Pamiętaj! Dostawcę jak i jakość swojego internetu możesz zmienić w każdej chwili. W dobie coraz szybciej rozwijających się technologii, mamy na rynku wielu dostawców internetu (najpopularniejsze dziś rozwiązania to internet stacjonarny, mobilny czy światłowodowy).

Provided by Meter.net

SpeedTest – Test  sprawdź prędkość internetu

Żyjemy w czasach, gdy każdy korzysta z internetu. Jest on obecny w każdej dziedzinie naszego życia. Internet nie służy nam już do wyłącznie do przeglądania stron internetowych czy grania w sieci. Wykorzystując dostęp do internetu, oglądamy telewizję, prowadzimy transmisje na żywo, wideokonferencje czy sterujemy zdalnie różnego rodzaju urządzeniami w naszym domu i firmie. Współczesna automatyka domowa to bowiem inteligentne rozwiązania sterowania praktycznie całym wyposażeniem naszych budynków przy wykorzystaniu dostępu do internetu oraz sieci Wi-Fi, które stają się coraz powszechniejsze w naszym życiu. Nieustanie rośnie “waga” wszelkich plików przesyłanych za pomocą internetu. Chociażby zwykle zdjęcie zrobione smartfonom to obecnie już nie kilkaset KB jak przed laty, lecz kilka MB. Internet nieustannie obciążony jest przez miliony ludzi korzystającego z niego w tej samej chwili. Pomimo nieustannego rozwoju infrastruktury związanej z internetem, coraz częściej mamy sytuację, że nasz internet nie działa tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Filmy oglądane online zawieszają się w takcie seansu, nie możemy przesłać dużego pliku, a właśnie dokonywane aktualizacje oprogramowania nagle się przerywają. Jest to ogromnie frustrujące i uprzykrzające życie przeciętnego użytkownika internetu. W skrajnych przypadkach problemy z internetem mogą mieć poważne konsekwencje. Przyczyn takich sytuacji może być wiele. Jedną z nich jest mała szybkość internetu. Jak sprawdzić, jaką szybkość ma nasz internet? Jest to bardzo proste do wykonania przez każdego we własnym zakresie. 

Speedtest internet
Speedtest internet

 

Netspeed test 

Wiedza o tym, jak szybki internet posiadamy, przydaje się nam z wielu powodów. Przede wszystkim jesteśmy w stanie zweryfikować, czy jest ona zgodna z naszą umową z dostawcą usług internetowych. Często bowiem okazuje się, że posiadany przez nas internet jest zdecydowanie wolniejszy od tego, jaki powinniśmy mieć według naszych ustaleń z usługodawcą. Możemy wówczas reklamować posiadaną usługę i żądać rekompensaty finansowej lub zmodernizowania łącza, tak aby prędkość internetu byłą zgodna z umową. Możemy także sprawdzić, czy inny dostawca nie oferuje nam internetu o podobnej szybkości w dużo niższych cenach lub za te same pieniądze nie będziemy mogli korzystać z dużo szybszego internetu. Wiedząc, jaką szybkość ma nasz internet, mamy możliwość ustalenia, w jaki sposób będziemy mogli z tego internetu korzystać, jakie są jego możliwości w naszej indywidualnej sytuacji. Mając stosunkowo wolny internet, będziemy mieć świadomość, w jaki sposób wpłynie ona na możliwości jednoczesnego z niego korzystania przez wszystkich domowników. Uchroni to nas przed próbami grania w gry wymagające zdecydowanie większej przepustości i prędkości internetu, czy prób transmisji video w zbyt dużej rozdzielczości. Będziemy także wiedzieć, ile czasu zajmie nam pobranie jakiegokolwiek dużego pliku czy filmu. 

Pomiar szybkości internetu
Pomiar szybkości internetu

Szybkość internetu – rodzaje internetu 

Internet może być nam dostarczany na kilka sposobów. Wyróżniamy połączenia internetowe stacjonarne oraz bezprzewodowe, mobilne. Stałe łącze domowe nazywane jest internetem stacjonarnym. Może to być przewodowe łącze telefoniczne DSL lub ADSL, internet kablowy LAN lub łącze światłowodowe. Sieć radiowa lub satelitarna to bezprzewodowy rodzaj internetu stacjonarnego. Łącza telefoniczne charakteryzują się przeciętną szybkością zarówno wysyłania, jak i odbierania. Znacznie lepszymi paramentami cechuje się łącze internetowe LAN, najlepsze parametry wykazuje łącze światłowodowe. Łącze radiowe i satelitarne, wykorzystywane są z reguły w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia internetu za pomocą sieci światłowodowej czy kablowej. Łącza te mają niewielka przepustowość oraz niską stabilność, oraz duże opóźnienia w transmisji. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych może nawet dojść do całkowitego zerwania połączenia. Korzystając z internetu za pomocą urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy tablety używamy internetu bezprzewodowego na kartę SIM. Wadami tego rodzaju internetu są przeciętna stabilność łącza oraz limity transferów danych wprowadzane przez operatorów. Internet mobilny bezprzewodowy to sieci 3G i 3,5G, LTE 4G oraz internet 5G. O ile internet 3G i 3,5g to internet umożliwiający korzystanie z sieci jedynie w podstawowym zakresie (korzystanie z poczty mailowej, przeglądanie stron, używanie komunikatorów tekstowych), to internet LTE oraz 5G umożliwiają już dostęp do szybkiego internetu. Standard LTE 4G sprawdza się nie tylko w smartfonach, ale także jako internet domowy. Pozwala korzystać z multimediów, między innymi umożliwia oglądanie filmów w dobrej jakości. Standard 5G z kolei jest internetem bezprzewodowym dorównującym parametrami połączeniom światłowodowym. Sieć 5G działa stabilnie bez względu na pogodę, przeszkody stałe w terenie czy liczbę użytkowników korzystających w tym samym czasie z internetu. 

speedofmy
www.speedof.my

Internet tester – parametry 

Sprawdzając prędkość swojego internetu, uzyskamy kilka informacji o jego parametrach. Co oznaczają wyniki testu internetu? Następujące parametry informują nas o: 

 • Ping – jest to średni czas odpowiedzi z serwera po wysłaniu do niego zapytania przez danego użytkownika. Im szybsza jest ta odpowiedź, tym niższy jest ping. Im niższy ping, tym lepszy mamy internet, 
 • Download (prędkość pobierania danych) – Jest to maksymalna prędkość pobierania danych przez internet. Wyrażana jest w magabitach na sekundę (mb/s, Mbps). Im wyższa wartość w naszym teście, tym szybciej będziemy pobierać pliki, 
 • Upload (prędkość wysyłania danych) – jest to prędkość wysyłana danych do internetu wyrażana podobnie jak w przypadku prędkości pobierania w megabitach na sekundę (mb/s, Mbps). Upload informuje nas o tym, jak szybko przebiega transfer danych z naszego urządzenia do innych użytkowników lub na serwery. Im wyższa jest ta wartość, tym szybciej prześlemy pliki, wrzucimy filmy i zdjęcia na chmurę i tym płynniej będzie przebiegała transmisja obrazu i dźwięku z naszego urządzenia do odbiorców. 
speed test mobilny
Speed test mobilny

Test prędkości internetu 

Sprawdzając prędkość swojego internetu, najpierw należy się upewnić, że nasze urządzenie testowe jest jedynym komputerem podłączonym do sieci. Na czas testu należy wyłączyć Wi-Fi w routerze. Ważne także jest pozamykanie wszystkich programów, które mogą pobierać dane (np. aktualizować się) w trakcie testu. Należy także wyłączyć antywirusa, nie pobierać żadnych plików w trakcie testowania i upewnić się, że będzie się jedynym użytkownikiem łącza, którego szybkość sprawdzamy. Do testowania szybkości internetu w komputerze możemy skorzystać z wielu bezpłatnych narzędzi dostępnych na różnych stronach. Wpisanie w wyszukiwarkę Google hasła “test prędkości internetu” lub po prostu “speedtest” da nam wiele wyników, z których możemy dowolnie skorzystać. Oto kilka przykładowych witryn z testem prędkości internetu: 

 • www.speedtest.pl – polska witryna z portalami diagnostyczno-informacyjnymi, mająca ponad 2 miliony unikalnych użytkowników miesięcznie na całym świecie. Oferuje testy szybkości internetu stacjonarnego oraz mobilnego. Speed Test Pro jest jedynym certyfikowanym przez UKE narzędziem do pomiaru prędkości łącza. Na powiązanych blogach dostępna jest duża ilość porad, wskazówek, testów i recenzji. 

speedtest

 • www.speedtest.net – test szybkości internetu firmy Ookla. Ponad c10 milionów unikalnych testów dziennie. Od powstania w roku 2006 wykonano ponad 35 miliardów testów.

speedtest-net

 • www.fast.com – Prosty, wyjątkowo nieskomplikowany miernik szybkości Internetu od Netflixa pozbawiony rozbudowanej grafiki, służący jedynie do tego do czego został stworzony – pomiaru szybkości internetu. 

fast

 • www.predkosc.pl– serwer z 19 letnim doświadczeniem. Jest to polska wersja czeskiej strony rychlost.cz mierzącej szybkość łącza. 

predkosc

Korzystając z systemu pomiaru prędkości internetu Pro Speed Test, możemy wykorzystać wyniki pomiaru w postępowaniu reklamacyjnym przy powtarzających się rozbieżnościach między stanem faktycznym a wartościami wskazanymi w umowie z operatorem. Pro Speed Test jest bowiem certyfikowaną przez prezesa UKE do końca 2021 roku aplikacją na urządzenia stacjonarne do pomiaru szybkości internetu. W celu pomiaru i uzyskania raportu z certyfikowanych pomiarów należy jednak w tym przypadku, w przeciwieństwie do innych witryn założyć konto i się zarejestrować. 

Speed test light
aplikacja Speed test light

Test prędkości internetu mobilnego 

Podobnie jak w przypadku urządzeń stacjonarnych, możemy przeprowadzić test szybkości Internetu na urządzeniach mobilnych. W tym celu możemy skorzystać poprzez przeglądarkę z wyżej wymienionych speedtestów dostępnych ogólnie w internecie lub zainstalować specjalną aplikację. Aplikacje do testowania prędkości internetu są darmowe i raz zainstalowane na naszym smartfonie lub tablecie mogą nam wielokrotnie służyć do pomiarów szybkości naszego internetu. Przykładowymi aplikacjami do pomiaru szybkości internetu na urządzeniach mobilnych są: 

 • Speed Test 
 • Speed Test Light 
 • Speed Test master Pro 
 • Fast Speed Test 
 • Speed Test and wifi info 

Aplikacje sąd darmowe, jednak musimy liczyć się z czasami znaczną ilością reklam, które będą nam towarzyszyć podczas korzystania z nich na naszym urządzeniu. Aplikacje te możemy pobrać ze sklepu Google Play na urządzeniu z Androidem lub platformy dystrybucji cyfrowej AppStore na urządzeniach Apple z iOS. 

Speed test mobilny
aplikacja Speed Test

Test łącza internetowego – podsumowanie 

Pomiary szybkości łącza internetowego najczęściej wykonujemy, gdy mamy jakieś problemy z naszym internetem. Warto jednak wykonywać je w miarę regularnie, aby stale móc monitorować szybkość naszego internetu. Dzięki temu będziemy zawsze wiedzieli, czy korzystamy z internetu o szybkości zgodnej z naszą umową z operatorem. Gdy tylko pojawią się zdecydowanie zaniżone wartości szybkości internetu, mamy możliwość wczesnego zdiagnozowania rozwiązania problemu lub wyjaśnienia przyczyny takiego stanu rzeczy z dostawcą usług internetowych. Wiedząc, jak szybki internet posiadamy, mamy też szansę zaplanowania, w jaki sposób możemy z niego korzystać. Będziemy wiedzieć, na jakie wykorzystanie internetu możemy sobie pozwolić, ilu użytkowników i w jaki sposób będzie mogło jednocześnie z niego korzystać. Dysponując taką wiedzą, będziemy w pełni świadomymi użytkownikami internetu. Niewielkie też będzie ryzyko, że postawieni zostaniemy nagle przed faktem braku możliwości skorzystania z internetu w sposób, jaki sobie w danej chwili zaplanowaliśmy. 

speedtest master
Speedtest master

Zobacz nasze inne artykuły

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.