...

Czy kawa jest zdrowa? 10 zalet picia kawy!

Zastanówmy się, czy kawa jest zdrowa i jakie są zalety picia kawy. Poranna kawa dla wielu z nas jest pierwszą myślą po przebudzeniu. Każdy z nas ma swój rytuał picia kawy, a niektórzy nawet kilka. Naukowcy uważają, że kawa jest zdrowa, ale nie bez śniadania. Przekonajmy się, czy kawa jest zdrowa i jaki ma wpływ.

  • Kawa a zdrowie – dowiemy się jakie są zalety picia kawy oraz jaki jest negatywny skutek picia kawy.
  • Zweryfikujemy czy kawa jest zdrowa, czy nie – przestaniemy mieć wątpliwości na temat kawy.
  • Przedstawimy zawartość kofeiny w kawie i dowiemy się, ile filiżanek kawy możemy pić.
  • Odpowiadamy na pytanie, czy kawa jest szkodliwa – sprawdzimy zalety picia kawy.
  • Kawa nie jest tylko do picia! Zobacz jak zrobić peeling z kawy i zadbaj o soją cerę!
Czy kawa jest zdrowa
Czy kawa jest zdrowa

Kawa a zdrowie – czyli jaki ma wpływ?

Kawa a zdrowie – to częsta myśl wielu z nas. Lubimy pić kawę i nie wyobrażamy sobie życia bez niej, ale czy znaleźliśmy chwilę, żeby dowiedzieć się, jakie zalety picia kawy?

Picie kawy w umiarkowanych dawkach jest bezpieczne dla zdrowia. Filiżanka kawy zawiera około 110mg kofeiny – jest to podwójne espresso (50-60 ml) i dodatkowe 90 ml wrzątku. Zawiera również kalorię, dowiedz się ile kalorii mają poszczególne kawy. Taką filiżankę kawy nazywa się americano, jest ono robione na podwójnym niepojedynczym esspreso (silny napar z kawy o pojemności 25-30 ml wody). Zalecana maksymalna dawka dziennego spożycia kofeiny to 400mg kofeiny. Oznacza to, że z powodzeniem możemy wypić 3 filiżanki kawy w ciągu dnia i nie musimy obawiać się o nasze zdrowie. Dla fanów espresso, ilość dziennego spożycia kawy może zwiększyć się nawet do 6 razy.

Kawa na zdrowie wpływa pozytywnie pod warunkiem, że nie przekroczymy zalecanej dawki kofeiny. Wiele osób uważa, że kawa jest używką, taką jak papierosy lub alkohol. Jednak naukowcy udowodnili, że kawa wpływa dobrze na nasze funkcjonowanie. Utartym przekonaniem jest, że kawa jest niezdrowa dla osób z problemami serca lub nadciśnieniem. Badania potwierdziły, że picie kawy może zmniejszać ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Na chwilę obecną nie ma badań, które potwierdzają wzrost ciśnienia krwi przy regularnym piciu kawy.

Kawa a zdrowie
Kawa a zdrowie

Czy picie kawy jest zdrowie? 10 argumentów, dlaczego pić kawę!

Czy picie kawy jest zdrowe i jak widzą to naukowe badania? Według wielu badań picie kawy jest zdrowe. Sprawdźmy jakie są zalety picia kawy.

Picie kawy zwalnia demencję i Alzheimera

Zalety picia kawy to zatrzymanie procesu prowadzącego do Alzheimera i demencji. Regularne picie kawy wpływa na zmniejszenie ryzyka tych chorób nawet o 16%. Europejskie czasopismu neurologiczne opisują badania potwierdzające ten fakt.

Czy kawa jest szkodliwa dla osób starszych
Czy kawa jest szkodliwa dla osób starszych

Czy kofeina poprawa koncentracji?

Zalety picia kawy to z pewnością dużo aktywnych substancji takich jak kofeina, teobromina i teofilina. Spożywanie tych substancji zwiększa wydzielanie adrenaliny, serotoniny i dopaminy – hormony odpowiedzialne za zwiększenie koncentracji, humoru i zmniejszenie senności.

Kawa a zdrowie - wpływ na koncentracje
Kawa a zdrowie – wpływ na koncentracje

Kawa spowolnia starzenie się tkanek

Czy kawa jest zdrowa tylko dlatego, że poprawia koncentrację lub wpływa pozytywnie na rozwój demencji? Z pewnością nie. Kawa zawiera również antyoksydanty, spowalniają one proces starzenia się tkanek i skutecznie chronią organizm przed spadkiem ogólnego zdrowia.

Picie kawy zmniejsza poziom depresji

Negatywny skutek picia kawy nie wpływa na nasze samopoczucie. Psychologiczne badanie, które przeprowadzono na 50 tysiącach kobiet i udowodniło, że regularne picie kawy w skali jednej filiżanki tygodniowo zmniejsza ryzyko rozwijania się depresji. Kolejne większe badanie, bo na 100 tysiącach osób obu płci pokazało, że spożywanie kawy zmniejszyło o 45% myśli samobójcze.

Kawa a zdrowie - depresja
Kawa a zdrowie – depresja

Czy cukrzyca typu II przeszkadza w piciu kawy?

Czy kawa jest szkodliwa przy cukrzycy, z tym pytaniem wzmagamy się gdy mamy problemy ze zdrowiem.  Badania, które były przeprowadzane na ludziach z cukrzycą typu II, wskazało zmniejszenie ryzyka rozwoju tej choroby o 7% przy dziennym spożywaniu jednej filiżanki kawy.

Czy kawa jest zdrowa z cukrzyca
Czy kawa jest zdrowa z cukrzyca

Jak kawa wpływa na choroby serca?

Naukowcy wyciągnęli wniosek po ponad 200 badaniach, że zalety picia kawy nie kończą się tutaj. Picie kawy wpływa dobrze na prace układu sercowo-naczyniowego. Osoby, które piją od 2 do 3 filiżanek kawy, mają mniejsze ryzyko na zapadnięcie chorób serca o 19%.

Czy kawa jest zdrowa z chorobami serca
Czy kawa jest zdrowa z chorobami serca

Czy kawa zmniejszy ryzyko chorób wątroby?

Zalety picia kawy mają ogromy wpływa na ryzyko występowania marskości wątroby. W wyniku badań naukowcy pokazali, że picie dużej ilości kawy (mamy na myśli górny limit zalecanej dawki) zmniejsza ryzyko choroby nawet o 57%. Mniejsza ilość kawy, np. jednej filiżanki kawy obniża ryzyko o 22%.

Jak picie kawy wpływa na nowotwory?

Czy kawa jest zdrowa z nowotworami? Kawa na zdrowie wpływa pozytywnie na występowanie niektórych odmiany raka. Picie kawy pozytywnie wpływa na zmniejszenie ryzyka nowotworu jelita grubego, wątroby, narządów mowy czy prostaty.

Lepsza kawa czy szklanka soku?

Filiżanka kawy w porównaniu do szklanki soku z borówek amerykańskich, malinowego lub pomarańczowego zawiera więcej antyoksydantów, dlatego nie można uznać, że jest to negatywny skutek picia kawy. Antyoksydanty to przeciwutleniacze. Są to związki powstrzymujące proces starzenia się tkanek.

Jak kawa wpływa na odchudzanie?

Negatywny skutek picia kawy nie odczują Ci, którzy chcą się odchudzać. Kawa zawiera kofeinę, a to substancja o działaniu termogennym. Odpowiedź na pytanie „czy picie kawy jest zdrowe”, przez ludzi na dietach redukcyjnych – brzmi tak. Termogenne działania kawy przyśpieszają przemianę materii.

Czy kawa jest zdrowa w diecie
Czy kawa jest zdrowa w diecie

Czy kawa jest szkodliwa? Negatywny skutek picia kawy.

Czy kawa jest szkodliwa? W odpowiedzi na to pytanie napiszemy „każdy medal ma dwie strony”. Nie oznacza to, że odpowiedzi na wcześniejsze pytanie, czy kawa jest zdrowa, odpowiadamy – nie. Dla wszystkich fanów kawy radzimy znaleźć balans w spożywaniu jej w ciągu dnia. Poniżej przedstawimy kolejne fakty tym razem odpowiadające na kolejne i ostatnie pytanie w tym artykule „Czy kawa jest szkodliwa”

Czy kawa wywołuje chorobę refluksyjną i wrzody żołądka?

Na nasz układ pokarmowy kawa ma nie tylko pozytywny wpływ. Picie kawy może wpłynąć negatywnie i zwiększyć ryzyko choroby refluksowej. Kawa u niektórych z nas może wywołać zgagę, która jest męcząca niczym czkawka. Kofeina zawarta w kawie wpływa na wydzielanie kwasu solnego, a ten wpływa na rozwój wrzodów żołądka. Osoby z wrzodami żołądka powinni unikać picia kawy.

Czy picie kawy może nas odwodnić?

Picie dużej ilości kawy wpływa negatywnie na wchłanianie się elektrolitów – sprawi to, że nasz organizm bez odpowiedniego nawadniania będzie odwodniony. To z kolei wpłynie na wzmożone pragnienie. Zbyt duża ilość kawy spowoduje trudności w zasypianiu, a także może obniżyć jakość naszego snu.

Poznaliśmy zalety picia kawy oraz negatywny skutek kawy. Z tą wiedzą możemy sami odpowiedzieć na kluczowe pytania: „czy kawa jest zdrowa” i „czy kawa jest szkodliwa”. Życzymy Wam smacznych chwil przy ulubionych trunkach.

Czy kawa jest szkodliwa
Czy kawa jest szkodliwa

Jak kawa wpływa na minerały w organizmie?

Kawa wypłukuje wapń, który jest budulcem kostnym. Picie nadmiernej ilości kawy może wpłukać wiele minerałów i narazić nas na większe ryzyko złamań. W odpowiedzi czy kawa jest szkodliwa, podczas np. złamanej ręki odpowiadamy – tak. Powinniśmy wtedy unikać picia kawy i uzupełniać swój organizm wapniem. Trzeba zatem pamiętać, pijąc regularnie kawę o odpowiedniej diecie, która uzupełni nasz poziom wapnia.

Zobacz nasze inne artykuły

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.