...

Jak założyć ogród? Nasze rady i wskazówki, jak stworzyć ogród od podstaw

Chcesz wiedzieć, jak założyć ogród, ale nie wiesz, od czego zacząć? W tym poście omówię podstawy ogrodnictwa, abyś mógł uprawiać ogród z pewnością siebie i dobrze się bawić. Wiedza, jak urządzić ogródek  pomoże Ci osiągnąć wspaniałe efekty. Przygotuj się na smak jednych z najsmaczniejszych owoców, warzyw i ziół, jakie kiedykolwiek miałeś.

 • Pragniesz założyć ogród i nie wiesz jak? Ten artykuł Ci pomoże.
 • Przeczytaj, jakie są kolejne etapy zakładania ogrodu.
 • Dowiedz się, jakich narzędzi ogrodowych będziesz potrzebował, aby założyć ogród.
 • Czy wiesz co, kiedy i gdzie sadzić, tworząc ogród? My Ci podpowiemy.
 • Opowiemy Ci o zaletach posiadania i pielęgnacji ogródka. To, jak założysz ogród wpłynie na Twoje życie.
Jak założyć ogród
Jak założyć ogród? Stwórz z nami swój wymarzony ogródek

Jak założyć ogród przydomowy? Czemu warto?

Wiedza jak założyć ogródek jest niezwykle pomocna, każdemu, kto pragnie stworzyć użyteczny i funkcjonalny ogród przydomowy. Niezwykle satysfakcjonujące jest założenie ogrodu przydomowego i uprawianie własnych kwiatów, ziół, owoców lub warzyw. Nic nie przebije cięcia własnych kwiatów i układania ich w wazonie – lub dawania ich w prezenty. Dla świeżości i smaku nic nie przewyższa domowych ziół, owoców i warzyw. Założenie ogrodu jest również korzystne dla zdrowia. Pozwala ćwiczyć podczas spędzania czasu na zewnątrz. Jednym z najlepszych aspektów zakładania ogrodu jest to, że możesz dostosować go do swoich konkretnych potrzeb. Możesz zdecydować, co wyhodować i jak duży lub mały powinien być. Nawet wiedza, jak założyć trawnik posłuży Ci do stworzenia pięknego i satysfakcjonującego otoczenia Twojego domu.

 

Wybierz to, co chcesz uprawiać w swoim przydomowym ogrodzie

Ogrodnictwo przemawia do ludzi z różnych powodów. Niektórzy ludzie lubią kwiaty. Inni ludzie pragną uprawiać własne jedzenie. Pierwszą zasadą dla zakładających ogródek przydomowy, jest ustalenie, co chcesz uprawiać. Musisz zdecydować czy głównym Twoim problemem jest, to jak założyc ogródek warzywny, czy jak założyc ogródek kwiatowy. Kwiaty, zioła, owoce i warzywa to opcje. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od małego przez pierwszy rok, a następnie ekspansja w kolejnych latach. Nie uprawiaj w swoim ogrodzie warzywnym niczego, czego byś nie zjadł. (Odbiegam od tej wytycznej, jeśli chodzi o kwiaty). Chcę zobaczyć co najmniej kilka w każdym ogrodzie, niezależnie od tego, czy są jadalne, czy nie. Skoncentruj się na owocach, warzywach lub ziołach, które preferuje Twoja rodzina.

Upewnij się, że Twoje najlepsze typy są odpowiednie dla Twojej lokalizacji. Określ swoją strefę ogrodniczą i daty pierwszego i ostatniego przymrozku. Jeśli to w ogóle możliwe, porozmawiaj z odnoszącymi sukcesy ogrodnikami w Twojej okolicy, aby dowiedzieć się, które uprawy kwitną, a które nie. Jeśli po prostu chcesz skromnego ogrodu, unikaj uprawy czegoś w rodzaju gigantycznej dyni, która zajmie dużo miejsca. Czy chcesz przygotować wystarczającą ilość warzyw do przechowywania lub po prostu wystarczająco dużo do zjedzenia od razu? Chociaż zwykle lepiej jest założyć ogród przede wszystkim do świeżego jedzenia, niektóre warzywa są bardzo łatwe do przechowywania. Wybór roślin, które są zgodne z Twoimi celami ogrodniczymi, niezależnie od tego, czy uprawiają świeże kwiaty, zioła, czy owoce i warzywa, a także warunki uprawy, jest podstawą ogrodnictwa.

Nie tylko jak założyć ogródek, ale również gdzie go stworzyć

Zastanawiajac się, jak urządzić ogródek, pomyśl, jak pójdziesz do ogrodu, aby zbierać, podlewać i dbać o swoje rośliny. Weź pod uwagę, jak dostępny jest Twój ogród. Ogród, który jest blisko twojego domu i łatwy do przejścia na zbiory i opiekę, prawdopodobnie otrzyma więcej uwagi niż ten, który jest daleko. Jednak ogród poza zasięgiem wzroku jest częstym zjawiskiem. Unikaj regionów, w których jest dużo wiatru lub gdzie jest dużo mrozu. Następnym krokiem jest określenie, ile światła słonecznego otrzymuje przestrzeń. Większość ziół, owoców i warzyw potrzebuje pełnego słońca lub co najmniej 6 do 8 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Cień jest korzystny dla kilku rocznych i wieloletnich kwiatów. W umiarkowanym słońcu będą się rozwijać zielenie, zioła i warzywa korzeniowe. Południowe ogrody mogą korzystać z późnego popołudniowego cienia, podczas gdy rośliny północne na ogół wymagają jak najwięcej światła słonecznego. Podjęcie wysiłku w celu wybrania odpowiedniego ogrodu pomoże Ci osiągnąć większy sukces w ogrodnictwie. W rzeczywistości jest to jedna z naszych najlepszych wskazówek dotyczących budowania ogrodów. Zalecana jest płaska powierzchnia. W rezultacie erozja i spływ wody zostaną zmniejszone. To również znacznie ułatwia ogrodnictwo. Wybierz lokalizację z łatwym dostępem do wody. Będziesz musiał podlewać ogród podczas sadzenia i suchych pór roku. Miej oko na zwierzęta i miejsca do zabawy dla dzieci.

Jak założyć ogród przydomowy
Jak założyć ogród przydomowy?

Zobacz nasze inne artykuły

Jak założyć ogródek, gdy wiesz co i gdzie chcesz hodować?

Gdy już zdecydowałeś, co będziesz hodował i w jakim miejscu założysz swój ogródek, możesz się zastanawiać, jak założyć swój wspaniały ogródek. W kolejnych krokach opiszę Ci drogę do stworzenia wymarzonego ogródka.

Przed założeniem ogrodu, zrób jego plan

Zdecyduj o rodzaju i rozmiarze łóżka ogrodowego, gdy już zdecydujesz, gdzie chcesz swój ogród. Projekt ogrodu to kluczowa sprawa. Podniesione łóżka w tworzonym ogródku są atrakcyjne i mogą uprościć pracę w ogrodzie, ale mogą szybciej wyschnąć. Zagłębione łóżka mogą być używane do zbierania dostępnej wilgoci w skrajnie suchych miejscach.

Zamiast sadzić ogród w pojedynczych rzędach, rozważ sadzenie go w blokach. Łóżka powinny mieć szerokość od 90 do 120 cm, z wystarczającą ilością miejsca po obu stronach, aby dotrzeć do środka. Łóżka powinny mieć około 3 m długości lub mniej, więc nie wchodzisz do łóżka i nie miażdżysz gleby. Rośliny powinny być ułożone w rzędach lub w siatce w łóżkach ogrodowych. Chodzi o to, aby zmniejszyć ścieżki przy jednoczesnym zwiększeniu przestrzeni uprawy. Tylko obszar sadzenia otrzymuje nawóz i składniki odżywcze gleby, oszczędzając czas i pieniądze. Aby przyciągnąć pożyteczne owady i zwiększyć plony, użyj roślin towarzyszących.

Dostępna dla Ciebie jest różna aranżacja ogrodu. Najczęstszymi kształtami są prostokąty i kwadraty, ale ogranicza Cię tylko pomysłowość i talenty konstrukcyjne. Chociaż większość zestawów podniesionych łóżek jest prostokątna, możesz również użyć znalezionych rzeczy, takich jak stare zbiorniki na wodę dla zwierząt gospodarskich lub części rury spustowej, aby stworzyć swój ogród. Zacznij od skromnego obszaru i upewnij się, że każda roślina ma wystarczająco dużo miejsca, aby się rozwijać. Chociaż nasiona i przeszczepy są niewielkie, w pełni wyrośnięte rośliny mogą być dość duże. Rośliny, które są przepełnione, mają trudności z rozkwitem. Mały, zadbany ogród może wygenerować tyle, jeśli nie więcej, niż rozległy, zaniedbany.

Kup podstawowe narzędzia ogrodnicze, aby założyć wspaniały ogródek

Planując złożenie ogródka, pomyśl o narzędziach, jakich będziesz potrzebował. Praca na podwórku staje się przyjemnością, a nie zadaniem z odpowiednimi narzędziami. Nie kroisz surowej marchwi nożem do masła, a także nie powinieneś pracować w swoim ogrodzie ze słabymi narzędziami. Nic nie jest bardziej obciążające niż przygotowanie się do sadzenia i uświadomienie sobie, że nie masz łopaty ani kielni, za pomocą której można kopać w ziemi. Podczas gdy Twoje wymagania dotyczące sprzętu będą się różnić w zależności od rodzaju ogrodnictwa, które podejmiesz, będziesz potrzebować kilku podstawowych rzeczy. Kupując sprzęt ogrodowy, szukaj wysokiej jakości narzędzi metalowych. Są one nie tylko bardziej prawdopodobne, że wytrzymają rygory ogrodnictwa, ale są również bardziej prawdopodobne, że będą trwać. Jeśli to możliwe, unikaj kupowania niedrogich narzędzi z tworzyw sztucznych. Odwiedź lokalne centrum ogrodnicze lub poszukaj autentycznego sprzętu metalowego wyprzedażach i na portalach sprzedażowych. Aby ograniczyć ryzyko uszkodzenia, zdobądź narzędzia o odpowiednim rozmiarze. Jakie narzędzia do ogrodu każdy powinien mieć? Poniżej znajduje się lista podstawowych narzędzi ogrodniczych:

 • Motyka
 • Szpadel
 • Grabie
 • Sekator
 • Widły
 • Konewka
 • Taczka

Dobrze zaprojektowane narzędzia pozwolą Ci zaoszczędzić czas, wysiłek i plecy. Utrzymuj czystość i ostrość swoich instrumentów w taki sam sposób jak w dobrym nożu. Wyczyść narzędzia ogrodnicze po każdym użyciu i przechowuj je w szopie ogrodowej lub obudowie, gdzie są chronione przed żywiołami, aby jak najwięcej z nich skorzystać. Ostrza do ostrzenia utrzymują narzędzia ogrodnicze w dobrym stanie i ułatwiają pracę.

Wykonaj analizę gleby przed tworzeniem ogródka

Zanim zaczniesz tworzyć ogródek i budować łóżka ogrodowe lub sadzenie, musisz najpierw dowiedzieć się o swojej glebie ogrodowej. Jakie jest pH twojej gleby? Czy jest kwaśny, zasadowy czy obojętny? Sprawdź, czy masz do czynienia z piaskiem, gliną, skałami lub kombinacją tych czterech? Dowiedz się, czy istnieje szansa, że okoliczne konstrukcje, drogi lub inne źródła mogą zanieczyścić glebę? Skontroluj, czy jest dobrze zbilansowany pod względem niezbędnych składników odżywczych? Niektóre z tych cech można wywnioskować, po prostu sprawdzając glebę. Większość upraw ogrodowych lubi glebę o pH około 7 (neutralne), jednak inne (na przykład ziemniaki) preferują lekko kwaśne lub lekko zasadowe warunki (kapustne). Istnienie materiałów organicznych i zrównoważonych poziomów odżywiania są również znaczące.

Zakładając ogródek, popraw jakość swojej gleby

Jeśli tworząc ogródek, zaczynasz od sodu, musisz albo rozbić go na kawałki i poczekać, aż “wejdzie” w ziemię albo zrobić na nim łóżko lub przysypać ziemią, na której będziesz sadził. Najlepiej zacząć planować jesienią, ale to nie znaczy, że nie możesz zacząć na wiosnę. Głęboka, dobrze przepuszczalna, żyzna gleba bogata w materię organiczną jest preferowana przez większość roślin. Aby wyprodukować pyszne warzywa i owoce, korzenie roślin wymagają odpowiedniej gleby ogrodowej. Gdy Twój ogród rośnie rok po roku, rozwiniesz nowe uznanie dla bogatej gleby. Zdrowa, żywa gleba równa się zdrowym, żywym roślinom z wbudowaną odpornością na choroby i owady, a także zwiększonym odżywianiem.

Jak założyć ogródek
Jak założyć ogródek? Tworzenie ogródka to wspaniałe działanie.

Jak założyć wspaniały ogród – czas na sadzenie i pielęgnację

Masz plan, narzędzia, przygotowaną glebę, czas na sadzenie. To chyba najwdzięczniejsza część tworzenie ogrodu. Decydujesz co i gdzie sadzisz, opiekujesz się młodymi roślinami i obserwujesz, jak rosną i dojrzewają. Cieszysz się wyglądem Twojego ogródka i zbiorami. Jak stworzyć wspaniały i doskonale owocujący ogród? Czytaj dalej.

Wybierz odpowiednie nasiona lub przeszczepy

Dowiedz się które rośliny najlepiej rosną, gdy są wysiewane bezpośrednio w ogrodzie i które rośliny najlepiej radzą sobie jako przeszczepy. Na ogół będziesz musiał produkować własne przeszczepy z nasion, jeśli chcesz uprawiać określone odmiany, zwłaszcza te dziedziczne. Rozpoczęcie własnego przeszczepu jest również opłacalnym podejściem do oszczędzania pieniędzy.

Uważaj podczas sadzenia, zakładając ogródek

Podstawowe instrukcje sadzenia znajdują się w większości opakowań nasion i pojemników do przeszczepów. Po tym, jak położysz fundament (dosłownie), wszystko, co musisz teraz zrobić, to sadzić. Po prostu daj roślinom szansę, a po drodze odbierzesz nagrodę. Sprawdź kalendarz ogrodnika, żeby dowiedzieć się, kiedy i co sadzić.

Zadbaj o swój nowo utworzony ogród

Ogródki wymagają miłości i pielęgnacji . „Najlepszym nawozem jest cień ogrodnika”, zgodnie ze starym przysłowiem. Jeśli nie masz czasu na pielęgnację swoich roślin, możesz lepiej udać się na targ rolników lub trzymać się roślin o niskiej konserwacji, takich jak kiełki lub zioła. Zobowiązania czasowe mogą wahać się od kilku minut dziennie do pracy w pełnym wymiarze godzin, w zależności od wielkości nasadzeń. Użyj motyki, aby pozbyć się chwastów, gdy są małe. W okresie wegetacji rośliny wymagają około 2,5 cm słupa wody co tydzień, zgodnie z ogólną zasadą. Jeśli deszcze nie nadejdą, będziesz musiał podlać swój ogród. Nadmierne podlewanie jest tak samo niebezpieczne, jak brak wody, więc sprawdź glebę przed podlewaniem. Nasiona i korzenie mogą się zepsuć, jeśli gleba jest nadmiernie wilgotna.

Ciesz się zbiorami z założonego ogródka

Zbieraj plony, gdy tylko osiągną dojrzałość, aby uzyskać najlepszą jakość. Zielone warzywa liściaste, takie jak sałata, są często cięte i sadzone ponownie, co oznacza, że można odciąć liście, a one wykiełkują na kolejne zbiory. Co dwa do trzech dni zbieraj fasolę i groszek. Kukurydza cukrowa powinna być zbierana, gdy kolby są w pełni rozwinięte, a jedwab jest ciemny. Pozwól pomidorom i papryce dojrzeć do maksymalnej słodyczy i smaku lub zbierz je na zielono. Kiedy poranna rosa się oczyściła, ale zanim nadszedł upał w południe, smak jest u szczytu. Weź kilka kęsów i wybierz to, co lubisz najbardziej.

Jak stworzyć ogród - czas na sadzenie i pielęgnację
Jak stworzyć ogród – nadszedł czas na sadzenie i pielęgnację

Zakładanie ogrodu to wspaniałe wyzwanie dla każdego.

Niezależnie czy zakładasz mały ogródek warzywny czy duży ogródek kwiatowy, baw się i zbieraj doświadczenie. Jednym z powodów, dla których lubię ogrodnictwo, jest to, że jeśli z zakładaniem ogrodu coś nie pójdzie za pierwszym razem, zawsze mogę spróbować ponownie w następnym roku. Zakładając ogródek, istnieje wiele różnych metod robienia prawie wszystkiego, ale nie będziesz wiedział, co działa najlepiej dla Ciebie i Twojego ogrodu, chyba że dasz mu szansę. Jeśli roślina lub uprawa nie rozwija się po raz pierwszy, spróbuj ponownie. Zwykle daję plon co najmniej trzy lata przed porzuceniem go, ponieważ różne typy rozwijają się w różnych środowiskach.

Zacznij powoli i w skromnych krokach. Jeśli spróbujesz założyć duży ogród od zera ani Ty, ani ogród nie będziecie zadowoleni z wyników. Zacznij od zbudowania kilku podniesionych łóżek w pierwszym sezonie, a następnie dodaj kilka kolejnych każdego roku. Bądź pomysłowy. Graj zgodnie ze swoją lokalizacją. Zbuduj łóżka teraz, abyś mógł od razu zacząć pracę w swoim ogrodzie następnej wiosny. W pierwszym roku nie zaczynaj własnych roślin od nasion. Będziesz miał wiele innych rzeczy do zrobienia.

Ogrodnictwo jest również korzystne dla zdrowia. Może pomóc ci przezwyciężyć smutek, poradzić sobie ze stresem i poprawić odżywianie. Baw się dobrze. Nie rób tego, jeśli nie chcesz się uczyć, ponosić porażek lub mieć o wiele więcej powodów do śmiechu z siebie niż rok wcześniej. Tak, będziesz jeść lepiej, uzyskać dużo świeżego powietrza i ćwiczyć, a na dłuższą metę zaoszczędzisz pieniądze. Dowiesz się jednak o wiele więcej, niż się spodziewałeś o wytrwałości chwastów, kaprysach pogody i ogromnych talentach dzikiej przyrody, które interesują się twoimi nasadzeniami. Pamiętaj, aby oddychać i śmiać się zakładając ogród (szczególnie z siebie), a zrozumiesz, dlaczego ludzie czekają na to wyzwanie każdego roku.

Zobacz nasze pozostałe artykuły

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.