Turkuć podjadek – larwy, gniazdo, ugryzienie, wygląd i zwalczanie

Turkuć podjadek wszystko, co musisz wiedzieć o turkuciu podjadku w jednym miejscu. Jak zachować sie, gdy w naszym ogródku zauważymy nowego domownika. Jakie metody znane są skuteczne, co nam daje jego obecność w ogrodzie a czego się obawiać, gdy go zobaczymy.

  • Turkuć podjadek po łacińsku to Gryllotalpa, często kojarzony jest ze świerszczami ze względu na swoje bliskie spokrewnienie, jednak ich tryb życia jest zupełnie inny.
  • Turkuć podjadek to duży owad, który osiąga długość aż do 7cm, jego ciało obudowane jest solidnym pancerzem, które w pewien sposób go ochrania.
  • Larwy turkucia podjadka są pod opieką matki aż do jesieni, a potem są w stanie przekopać 1 metrowy tunel w którym spedzają zimę.
  • Czy turkuć podjadek jest naprawdę takim szkodnikiem jak wszystkim się wydaje? Jak wiadomo potrafią w jakiś sposób pomóc ogrodnikom.
  • Czy w łatwy sposób możemy rozpoznać, że w naszym ogrodzie zamieszkały turkucie podjadki, jak wiemy ich gniazdo jest bardzo charakterystyczne.
  • Jeśli chodzi o ugryzienie przez turkucia podjadka to miejmy na uwadze, że są to owady, które mają silny aparat gryzący, ale czy musimy się obawiać, że ugryzienie turkucia podjadka jest dla nas groźne?
  • Nie tak do końca musimy męczyć się z turkuciami podjadkami w naszym ogrodzie ze względu na to, że jest wiele sposobów jak je zniwelować.

Jak wygląda turkuć podjadek

Turkuć podjadek — larwy, gniazdo, ugryzienie, wygląd i zwalczanie

Turkuć podjadek to dość zabawna nazwa jak na owada, który możemy przynieść niestety wiele szkód w naszym ogrodzie. Niewiele osób jednak wie, czym on jest, jak wygląda i gdzie go można spotkać. Choć nazwa tego owada brzmi przyjaźnie i sympatycznie, sam turkuć niekoniecznie takim jest, ani z wyglądu, ani ze swojego “charakteru”. Jest to owad blisko spokrewniony ze świerszczami. Często jest on z nimi właśnie kojarzony. Prowadzi on jednak zupełnie inny tryb życia i stosunkowo rzadko możemy spotkać go na żywo. Charakter Turkucia podjadka doskonale oddaje jego łacińska nazwa – Gryllotalpa. Jest to połączenie słów Gryllus – świerszcz oraz Talpa – kret. Turkuć podjadek, nazywany świerszczo-kretem, jest owadem prowadzącym podziemny tryb życia i rzadko wychodzi on na powierzchnie. Turkuć podjadek jest świetnie przystosowany do życia w ziemi, w której spędza większość swojego życia. Drąży on korytarze w ogrodach, warzywnikach inspektach. Żyje wszędzie tam, gdzie gleba jest żyzna, spulchniona i lekka. Turkuć podjadek jest szkodnikiem, który podjada korzonki, kłącza i bulwy. Uszkadza on system korzeniowy roślin, powodując ich więdnięcie i “wypadanie”. Jeśli zauważymy objawy, z reguły rzędowego wypadania roślin w naszym ogrodzie możemy podejrzewać działanie tego właśnie owada.

Jak wygląda turkuć podjadek

Jak wygląda turkuć podjadek i po czym go rozpoznamy? Turkucie podjadki to owady duże (jedne z największych występujących w Polsce), wyglądające mało przyjaźnie, nieco kosmicznie. Turkuć podjadek osiąga do 5-7 cm długości. Dorosłe turkucie podjadki to owady masywne o wydłużonym ciele obudowanym solidnym pancerzem w kolorze brunatno-rudym lub ciemnobrązowym. Cechą charakterystyczną turkucia podjadka są długie czułki, masywny aparat gryzący oraz spłaszczona pierwsza para odnóży grzebnych. Odnóża te wyposażone są w kolce. Wyglądem przypominają przednie łapy kreta i służą turkuciowi w tym samym celu – dzięki nim przekopuje on ziemię. Oprócz przedniej najbardziej charakterystycznej pary odnóży turkucie posiadają jeszcze dwie ich pary. Turkucie podjadki posiadają także krótkie, silnie zredukowane skrzydła, dzięki którym mogą przelatywać jedynie niewielkie odległości. Na odwłoku turkucia znajdują się wypustki, które ułatwiają mu orientację. Ponieważ tunele drążone przez tego owada są wąskie, nie może się on w nich obracać i ma możliwość jedynie poruszania się do przodu lub tyłu i w orientacji pomagają mu właśnie te wypustki.

turkuć podjadek gniazdo

Turkucie podjadki larwy

Turkucie podjadki larwy to malutkie owady, które nie tak szybko przeradzają się w dorosłe szkodniki. U turkuci rozwój do dorosłego owada trwa trzy lata. Dorosłe turkucie oraz larwy zimują w glebie. Turkucie łączą się w pary w maju, wychodząc na krótko na powierzchnię podczas ciepłych wieczorów. W czerwcu samica turkucia składa na głębokości ok. 15-30 cm około 300 jaj. Złożone są one w dużej, 10-centymetrowej komorze na końcu korytarza. W celu ogrzania gniazda, samica podgryza korzenie roślin, znajdujące się, wokół, które gnijąc, wydzielają ciepło. Po 3 tygodniach z jaj wylegają się larwy turkucia. Młode nimfy są bardzo małe i białe. Wyglądem przypominają duże białe mrówki. Wraz z rozwojem zaczynają one wygalać podobnie do osobników dorosłych. Młode nimfy nie mają początkowo skrzydeł, posiadają je dopiero starsze osobniki. Larwy turkucia do jesieni, zerują pod opieką matki, a później już samodzielnie rozpoczynają kopanie do głębokości ok. 1 metra tuneli do przezimowania. Cykl życiowy turkucia jest niezupełny — pozbawiony jest poczwarki. Larwy pierwotne turkucia przechodzą wiele faz, by w końcu przeobrazić się w turkucia dorosłego. Rozwój larwalny turkucia trwa 2 lata. Larwy turkucia, żywią się głównie pokarmem roślinnym. Ponieważ jednak niewielka część larw przeżywa, zjadana przez zwierzęta i inne turkucie, nie powodują one znacznych strat w ogrodzie.

"<yoastmark

Turkuć podjadek – szkodnik czy nie?

Turkuć podjadek szkodnik czy nie? może to jednak pożyteczny owad? Turkucie podjadki uwielbiają kopać w żyznej i spulchnionej glebie, w której jest im najłatwiej tworzyć swoje korytarze. Jest to owad bardzo nielubiany przez ogrodników i działkowców, którym niszczy świeżo obsiane grządki. Turkuć, drążąc tunele i podjadając bulwy i korzenie, potrafi wyrządzać znaczne szkody w miejscu, w którym żyje. O ile pojedynczy turkuć nie stanowi jakiegoś dużego problemu, to już większa ilość turkuci na niewielkim obszarze potrafi poczynić znaczne szkody. Roślinność w ogrodzie, w którym żyje turkuć, obumiera głównie przez fakt podgryzania ich korzeni podczas drążenia tuneli przez turkucia. Wskutek tego rośliny usychają i więdną. Zjadane są przez turkucia jedynie w ostateczności. Turkucie żywią się bowiem także dżdżownicami, pędrakami, ślimakami i owadami mniejszymi od nich. Turkuć podjadek potrafi więc być nawet sprzymierzeńcem działkowca i ogrodnika zjadając między innymi właśnie ślimaki, które w ogrodzie nie są zbyt mile widziane. Zasadniczo jednak turkuć uważany jest za szkodnika, ponieważ straty, jakie przynieść może większa ilość turkuci żyjących w ogrodzie są większe od korzyści płynących z faktu posiadania turkucia na naszych grządkach. Turkucie to uciążliwe szkodniki, które mogą znacząco przetrzebić roślinność w ogrodzie, w stosunkowo krótkim czasie.

"<yoastmark

Turkuć podjadek gniazdo

Turkuć podjadek gniazdo, czy w łatwy sposób je rozpoznamy? Znalezienie gniazda lęgowego turkucia jest trudne, ale możemy je przypadkowo spotkać podczas przekopywania grządek. Miejsce, w którym znajduje się gniazdo turkucia, można poznawać po wyraźnie uniesionej ziemi nad korytarzem i zapadniętej nad samym gniazdem. Gniazd turkucia należy poszukiwać w czerwcu i lipcu, kiedy turkucie podjadki je budują i składają w nich jaja. Jeśli odnajdziemy gniazdo turkucia podjadka, możemy je zlikwidować, wlewając do nich wodę z olejem jadalnym. Spowoduje to wychodzenie owadów na powierzchnię i dzięki temu będziemy mogli je wyłapać.

turkuć podjadek gniazdo
Turkuć podjadek gniazdo

Turkuć podjadek ugryzienie

Turkuć podjadek ugryzienie czy bardzo boli? Jest to owad duży z silnym aparatem gryzącym i masywnymi odnóżami. Turkuć podjadek potrafi ugryźć i to boleśnie. Potrafi również boleśnie zadrapać pierwszą parą odnóży. Wprawdzie turkuć podjadek nie jest jadowity, ale jego ugryzienie może być dla nas groźne. Turkucie podjadki bardzo często są bowiem nosicielami pałeczek tężca, obecnymi w ziemi, którymi mogą nas zakazić. Dlatego, jeśli zamierzmy łapać turkucia, nigdy nie róbmy tego gołymi rękoma. Warto mieć na dłoniach ochronne rękawice z grubszego materiału.

turkuc podjadek ugryzienie
Turkuć podjadek ugryzienie

Czy turkuć podjadek jest pod ochroną?

Czy turkuć podjadek jest po ochroną? Nie, nie jest, ale to owad, który jest rzadko widywany. Wygląd turkucia podjadka jest z kolei bardzo niecodzienny i wyjątkowy. Wiele osób jest przekonanych, że turkucie podjadki są owadami chronionymi. Są to jednak nadal dość powszechnie występujące owady. Zamierzając zwalczyć turkucia podjadka, który żyje w naszym ogrodzie, nie musimy więc obawiać się, że będziemy walczyć z gatunkiem chronionym.

Adult Mole Cricket
Adult mole cricket

Czego nie lubi turkuć podjadek

Czego nie lubi turkuć podjadek? Na pewno najbardziej nie lubiane przez nich jest drzewo brzozowate olsza czarna. Szczególnie jej zapach jest bardzo zniechęcający dla turkucia. Chcąc odstraszać te owady, możemy więc wkładać w ziemię i wykładać dookoła nasze grządki gałązki olszy, a także stosować wywar z jej kory. Będzie to odstraszało turkucie i zabezpieczy naszą uprawę przed szkodami, jakie mogłyby poczynić turkucie podjadki.

"<yoastmark

Turkuć podjadek ciekawostki

  • Turkuć podjadek jest owadem o wyjątkowym niecodziennym wyglądzie. Buduje także fascynujące tunele. To powoduje, że turkucie podjadki znalazły się w kręgu zainteresowania wielu osób, które hodują je w terrariach. Turkuć podjadek i jego hodowla znajdują szerokie grono miłośników. Hodowcy turkucia podjadka mają swoje fora czy strony na Facebooku.
  • Turkuć podjadek jest doskonałą, często poszukiwaną przez wędkarzy przynętą na suma.
  • Podczas okresu godowego, kiedy turkucie podjadki wychodzą z ziemi, możemy usłyszeć donośne dźwięki, jakie są przez nie wydawane. Dźwięk, jaki jest wydawany przez turkucie w ciepłe wieczory, jest jednostajny i wibrujący. Możliwe jest pomylenie głosu turkucia z ptasim śpiewem lelka.
turkuć podjadek gryllotalpa
Turkuć podjadek gryllotalpa

Turkuć podjadek cena

Turkuć podjadek cena wysoka czy niska? Mimo iż turkuć podjadek to powszechny owad, którego stosunkowo często można spotkać i stosunkowo bezproblemowo złapać, turkucia podjadka możemy także kupić. Zainteresowani zakupem turkucia podjadka są przede wszystkim wędkarze. Zakupione turkucie podjadki wykorzystują w swoich połowach sumów. Turkuć podjadek jest także chętnie kupowany przez osoby chcące założyć jego hodowlę w terrarium. Ceny za turkucie są zróżnicowane, ale niewysokie. W zależności od wielkości turkucia ceny wahają się od 2 zł do ok. 10 zł.

"<yoastmark

Turkuć podjadek jak się pozbyć

Turkuć podjadek jak się pozbyć tego szkodnika z naszego ogrodu? Aby pozbyć się niechcianego w naszym ogrodzie turkucia podjadka, mamy kilka możliwości. Może to być przede wszystkim niszczenie gniazd turkucia. Jak już wcześniej napisaliśmy, dokonuje się tego w czerwcu i lipcu, wlewając do nich wodę zmieszaną z olejem i wyłapując wychodzące następnie z ziemi owady. Możemy także stosować różnego rodzaju pułapki na turkucia. Możemy również stosować środki chemiczne do zwalczania turkucia. Preparaty doglebowe stosowane zgodnie z zaleceniami są chyba najskuteczniejszą metodą walki z turkuciem. Jednak nie każdy chce wykorzystywać chemię w swoim ogródku.

Jak się pozbyć turkucia podjadka
Jak się pozbyć turkucia podjadka

Sposób na turkucia podjadka

Sposób na turkucia podjadka to przede wszystkim tworzenie wokół sadzonek metalowych zapoór, które ochronią nasze rośliny przez turkuciami podjadkami. Młode rośliny umieszczamy na przykład w metalowych puszkach z obciętym denkiem i wieczkiem. Turkucie nie będą mogły dostać się do rośliny umieszczonej wewnątrz metalowej obręczy, będąc zmuszonym poruszać się wokół rośliny. Warto także tworzyć miejsca, które będą sprzyjały bytowaniu w naszym ogrodzie jeży. Jeż bowiem jest naturalnym wrogiem turkucia i chętnie zjada tego szkodnika, pomagając nam walczyć z turkuciem.

Turkuć Podjadek owad
Turkuć Podjadek owad

Środki chemiczne na turkucia podjadka

Środki chemiczne na turkucia podjadka są najskuteczniejszą metodą. Na rynku mamy wiele środków, za pomocą których możemy zwalczać tego szkodnika. Możemy wykładać zatrute przynęty. Mogą to być na przykład liście sałaty spryskane insektycydem albo na powierzchni gleby wysiać dozwolony preparat granulowany. Możemy stosować preparaty doglebowe w dawkach zalecanych przez producentów. Wśród wielu środków chemicznych mamy do wyboru między innymi Basudin, Diazinon, Dursban czy Biochron.

turkuć podjadek owad
Turkuć podjadek owad

Pułapka na turkucia podjadka

Pułapka na turkucia podjadka to najprostsze stworzenie pojemnika o gładkich ścianach (słoiki, miseczki) z nalaną do środką wodą. Pułapki na turkucia umieszcza się na trasie żerowania turkucia w wykopanych dołkach. Turkuć podjadek, który wpadnie do takiej pułapki, nie ma szansy z niej się wydostać i może zostać przez nas wyłapany. Możemy także stosować pułapki na turkucia z końskim nawozem. Skutecznie wabią one owady szukające miejsca do zimowania. Pułapkę taką należy zakopać w ziemi jesienią, wykopując dołek na głębokość prawie metra, wyłożyć go końskim obornikiem i następnie zasypać. Turkucie chętnie chowają się w fermentującym nawozie i późną jesienią lub zimą mamy możliwość wybrania zimujących szkodników z odkopanej pułapki. Wyłapywanie turkuci za pomocą pułapek jest metodą czasochłonną i pracochłonną, jednak jest to metoda w pełni bezpieczna dla flory i fauny glebowej. Umożliwia także złapanie żywych osobników, które następnie możemy podarować zaprzyjaźnionemu wędkarzowi, który wykorzysta je w połowach suma lub sprzedać chętnym za pośrednictwem na przykład internetu.

gryllotalpa turkuć podjadek
Gryllotalpa turkuć podjadek

Turkuć podjadek zwalczanie

Turkuć podjadek zwalczenie ich jest konieczne jeśli chcemy, aby nasze sadzonki nie zostały zniszczone przez niepożądanych gości, którzy niechętnie są widziani w naszym ogrodzie. Na szczęście nie jest to owad, który obecny jest wszędzie. Jest także sporo sposobów jego zwalczania. Mając więc problemy z występowaniem turkucia podjadka w naszym warzywniaku czy ogródku, możemy przy odrobinie pracy, chęci i zaangażowania zwalczyć turkucia podjadka i cieszyć się uprawami wolnymi od zniszczeń, jakie on powoduje. Turkuć podjadek jest owadem zwinnym i szybkim, więc trudno go złapać, ale stosując różne podstępy, tocząc z nim wojnę chemiczną, a przede wszystkim likwidując gniazda turkucia, jesteśmy sobie w stanie z im poradzić.

Turkuć Podjadek

Zobacz nasze inne artykuły