Co to jest lekkoatletyka?

Lekkoatletyka jest najpopularniejszym sportem na igrzyskach. Dyscypliny z wydarzeniami na torze, w terenie i na drodze. Bieganie szybciej niż konkurenci to prosty pomysł, ale aby zdobyć złoto, każdy element wydajności sportowca musi być bezbłędny. Powiemy Ci jaka, jest definicja lekkoatletyki i jej historia.

  • Definicja lekkiej atletyki. Czym jest ten sport? 
  • Nauczysz się o prawdziwej historii lekkiej atletyki.  
  • Rekordy świata w lekkoatletyce – niektóre są niezmiernie trudne do pobicia 
Co to jest lekkoatletyka  
Co to jest lekkoatletyka?

Lekkoatletyka – czym jest ten sport?  

Lekkoatletyka to zbiór sportów wyczynowych, które obejmują bieganie, skakanie, rzucanie, biegi szosowe, biegi przełajowe – to tylko najpopularniejsze rodzaje czynności, z którymi musi zmierzyć się lekkoatleta.

Wyścigi są wygrywane przez sportowca, który uzyskuje najkrótszy czasowo wynik z serii prób, podczas gdy skoki i rzuty wygrywa sportowiec, który osiąga najwyższy lub najdalszy pomiar z wielu prób. Lekkoatletyka jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie ze względu na prostotę zawodów i brak potrzeby kosztownego sprzętu. Z wyjątkiem sztafet i zawodów, które łączą wysiłki poszczególnych osób w celu uzyskania wyniku zespołowego, takich jak biegi przełajowe, lekkoatletyka jest głównie aktywnością indywidualną.

Zawody lekkoatletyczne są sercem i duszą Letnich Igrzysk Olimpijskich. Mistrzostwa świata w lekkoatletyce, które obejmują lekkoatletykę czy biegi maratońskie są najważniejszą międzynarodową imprezą lekkoatletyczną. Mistrzostwa świata w lekkoatletyce w biegach przełajowych i mistrzostwa świata w półmaratonie to dwie kolejne imprezy lekkoatletyczne na najwyższym poziomie. Na Letnich igrzyskach paraolimpijskich i mistrzostwach w paralekkoatletyce uczestniczą sportowcy z niepełnosprawnością fizyczną.

Termin „lekkoatletyka” pochodzi od starożytnej greki (athlets,”walczący w grach publicznych”), który pochodzi od o (athlon, „nagroda”) lub (athlos, ”konkurencja”).

Pierwotnie słowo to było używane do określenia wszystkich zawodów sportowych – to znaczy zawodów sportowych, które koncentrują się głównie na osiągnięciach fizycznych człowieka. W Europie przez cały XIX wiek słowo „lekkoatletyka” zaczęło odnosić się do aktywności obejmujących bieganie wyczynowe, chodzenie, skakanie i rzucanie. W Wielkiej Brytanii i byłym Imperium Brytyjskim termin ten jest nadal szeroko stosowany. Znaczenia terminów pokrewnych w językach germańskich i romańskich są podobnie porównywalne.

Lekkoatletyka – czym jest ten sport
Lekkoatletyka – czym jest ten sport?

Lekkoatletyka – czy wiesz, jaka jest jej historia?

Ponieważ lekkoatletyka jest jedną z najstarszych aktywności sportowych na świecie, musielibyśmy cofnąć się daleko w historii, aby odkryć jej korzenie. W rzeczywistości Igrzyska Olimpijskie, jakie znamy dzisiaj, wyewoluowały ze starożytnych zawodów lekkoatletycznych prowadzonych w starożytnej Grecji. Niektórzy historycy uważają, że lekkoatletyka sięga X lub prawdopodobnie IX w. p.n.e.

Pierwsze Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 776 r. p.n.e. w starożytnej Olimpii w Grecji i była na nich tylko jedna dyscyplina, by użyć współczesnej terminologii., Podczas tych igrzysk rywalizowano w zawodach lekkoatletycznych: stadionowy wyścig pieszy. Pierwszym w historii zwycięzcą olimpijskim był Koroibos. Lekkoatletyka, a przynajmniej niektóre elementy lekkoatletyki, były obecne podczas Igrzysk panhelleńskich w Grecji, a zasady i podstawowe koncepcje lekkoatletyki przeniosły się stamtąd do Włoch. około roku 200 p.n.e.

Lekkoatletyka rozwijała się powoli w ciągu następnych kilku stuleci. Jednak nowa era rozwoju lekkoatletyki rozpoczęła się w średniowieczu. W północnej części Europy lekkoatletyka rozwijała się w tym czasie. Kiedy pierwsze zawody lekkoatletyczne odbyły się w XIX wieku, narodziła się lekkoatletyka, jak ją znamy dzisiaj. Te imprezy lekkoatletyczne były w większości prowadzone przez instytucje edukacyjne, grupy sportowe i organizacje wojskowe w tym okresie. Biegi płotkarskie były częścią zawodów prowadzonych przez te instytucje.

W tym czasie powstały pierwsze krajowe związki lekkoatletyczne, a wkrótce potem odbyły się pierwsze krajowe imprezy. Amateur Athletic Association of England, które ustanowiło coroczne mistrzostwa w 1880 roku. Była to jedna z pierwszych organizacji prowadzących takie turnieje. New York Athletic Club of the United States zorganizował inauguracyjne mistrzostwa USA lekkoatletyki w 1876 roku, na długo przed Anglią.  

W 1896 roku, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich, nastąpił jeden z najważniejszych kamieni milowych w historii lekkoatletyki. Sporty lekkoatletyczne, wraz z maratonem, stanowiły większość zajęć sportowych na Igrzyskach w Atenach. Poza tym igrzyska są znaczące, ponieważ jako pierwsze wykorzystały system pomiaru metrycznego w zawodach lekkoatletycznych.

Światowa Amatorska Federacja Lekkoatletyczna została założona w 1912 roku i w rezultacie stała się międzynarodową organizacją regulacyjną dla lekkoatletyki. Urzędnicy z Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych w tym czasie podkreślali znaczenie amatorstwa w lekkoatletyce, stało się to podstawową koncepcją.

Amatorski status atletów został porzucony na rzecz profesjonalizmu, ponieważ sport zyskał większą uwagę mediów i stał się bardziej atrakcyjny dla dużych korporacji. W 1982 roku Międzynarodowa Amatorska Federacja Lekkoatletyczna oficjalnie porzuciła koncepcję amatorstwa i stała się profesjonalną organizacją sportowców. Następnie inauguracyjne Mistrzostwa w Lekkoatletyce odbyły się w następnym roku i od tego czasu popularność lekkoatletyki i sportowców wzrosła do tego stopnia, że są obecnie wśród najbardziej uznanych sportowców w każdym sporcie.

Lekkoatletyka – jej historia  
Lekkoatletyka – jej historia

Rekordy w lekkoatletyce, które nie są trudne do pobicia.

Siedmiobój kobiet – Jackie Joyner-Kersee – 7291 punktów – 1988

Heptathlon to kombinacja siedmiu imprez sportowych, w których punkty są przyznawane na podstawie pomiarów i czasu. Atletka od 7 lipca 1986 roku, kiedy została pierwszą kobietą, która zdobyła ponad 7000 punktów na Igrzyskach Dobrej Woli w Moskwie, Jackie Joyner-Kersee jest rekordzistką świata w wyniku ogólny.

Skok w dal mężczyzn – Mike Powell – 8,95 metra -1991

Nikt nie był w stanie pobić rekordu Boba Beamona w skoku w dal wynoszącego 8,90 metra, który osiągnął w Mexico City w 1968 roku. Wynik ten był rekordem przez 23 lata. Jednak 30 sierpnia 1991 roku wszystko się zmieniło. Carl Lewis i Mike Powell stoczyli prawdopodobnie najlepszą bitwę w skoku w dal w historii w finale mistrzostw świata w Tokio. Lewis skoczył 8,91 metra w swojej czwartej próbie, choć z pomocą wiatru. Powell nie załamał się i skoczył na 8,95 metra w piątej próbie, pobijając rekord Beamona.

Skok wzwyż mężczyzn – Javier Sotomayor – 2,45m – 1993

Javier Sotomayor jest rekordzistą świata w skoku wzwyż od 24 lat. Kubańczyk przeskoczył 2,45 metrów w Salamance w Hiszpanii w lipcu 1993 roku, przy drugiej próbie. Pięć lat wcześniej ustanowił rekord świata w odległości 2,43 m w tym samym miejscu, ale nie był w stanie rywalizować w Seulu w 1988 roku z powodu bojkotu swojego kraju.

Trójskok mężczyzn – Jonathan Edwards – 18,29 m

Jonathan Edwards z Wielkiej Brytanii wygrywa trójskok mężczyzn skokiem na 18,29 metra w 1995 roku. Jonathan Edwards w brytyjskim trójskoku rozumie, że ustanowienie nowego rekordu niekoniecznie wymaga ogromnego wysiłku. Edwards pobił rekord Amerykanina Williego Banksa wynoszący 17,97 metra o jeden milimetr 18 lipca 1995 roku. Edwards potwierdził swoją przewagę w imprezie, dwukrotnie bijąc własny rekord świata. 7 sierpnia został pierwszą osobą, która skoczyła ponad 18 metrów w mistrzostwach świata w Göteborgu w Szwecji, skacząc 18,16 metra przy pierwszej próbie w finale. Poprawił ten wynik skacząc 18,29

Usain Bolt – 9,58 s. na 100 m i 19,19 s. na 200 m – 2009 r

Podczas Mistrzostw Świata Lekkoatletyki 2009 w Berlinie, Usain Bolt przekracza linię mety, aby ustanowić nowy rekord świata w finale na 200 m mężczyzn. Nie można dyskutować o rekordach świata lekkoatletyki bez omówienia Usaina Bolta, najszybszego człowieka na świecie. Od Mistrzostw Świata w Berlinie w 2009 roku jamajski sprinter jest rekordowym atletą świata w biegach na 100 metrów (9,58 sekundy) i 200 metrów (19,19 sekundy).

rekordy lekkoatletyczne
rekordy lekkoatletyczne

Sztafeta 4×100 kobiet – USA – 2012

Rekord świata w sztafecie 4×100 m kobiet osiągnięty przez Tiannę Madison, Allyson Felix, Biancę Knight i Carmelitę Jeter w Londynie w 2012 roku miał znaczący wpływ na historię, ponieważ wyprzedziły rekord ustanowiony 6 października 1985 roku. Czwórka z wynikiem 40,82 s. pobiła o ponad pół sekundy rekord ustanowiony przez wschodnioniemiecką czwórkę w spotkaniu w Canberze w Australii.

Skok o tyczce – Armand Duplantis – 6,18 m – 9. 2020 

Siergiej Bubka już trzykrotnie pobił rekord świata w skoku o tyczce, zanim dogonił ostatniego rywala, który dzierżył rekord, Francuza Thierry’ego Vignerona, 31 sierpnia 1984 roku w Rzymie. Vigneron na krótko odzyskał rekord świata na 5,91 metra, tylko po to, by zobaczyć Bubkę szybującą na 5,94 metra. Byłby to ostatni raz, kiedy ktokolwiek inny niż Bubka dzierżył rekord świata przez następne trzy dekady. Ukrainiec jako pierwszy przekroczył 6 metrów w lipcu 1985 roku. Przez lata podnosił poprzeczkę, ostatecznie ustanawiając swój 17. rekord świata 6,14 metra w lipcu 1994 roku. Armand „Mondo” Duplantis, 20-letnie cudowne dziecko Szwecji, pobił rekord świata po przebrnięciu 6,18 metra w zawodach halowych w lutym 2020 roku. 

Maraton mężczyzn 2:01:39 – Eliud Kipchoge – 2018

W niedzielę, 16 września 2018 roku, Eliud Kipchoge świętuje zwycięstwo w 45. maratonie berlińskim w Berlinie w Niemczech. W ciągu 2 godzin 1 minuty i 39 sekund Eliud Kipchoge ustanowił nowy rekord świata.

Dennis Kipruto Kimetto z Kenii został pierwszym maratończykiem, który przełamał barierę 2 godziny 3 minuty na rekordowej trasie, kiedy przebiegł 42,195 km maratonu berlińskiego w 2 godziny 2 minuty 57 sekund w 2014. Cztery lata później jego rodak Eliud Kipchoge został pierwszym biegaczem, który przebiegł maraton berliński w mniej niż dwie godziny i dwie minuty, ustanawiając oficjalny rekord świata 2:01:39.

Zobacz nasze inne artykuły