Jak otworzyć gabinet stomatologiczny, czym się kierować i ile to kosztuje?

Jak otworzyć gabinet stomatologiczny i ile to kosztuje? Czy w ogóle warto myśleć o prywatnym gabinecie? Ponieważ na wizytę u dentysty w NFZ można czekać nawet dwa tygodnie, coraz więcej osób decyduje się na prywatną opiekę stomatologiczną. Stomatolodzy prowadzący tego typu działalność często podpisują umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu zyskują dużą liczbę nowych pacjentów. Otworzenie gabinetu stomatologicznego może być więc bardzo dobrym pomysłem. Co ważne, nie trzeba być lekarzem, aby taki gabinet otworzyć.

  • W czasach długiego oczekiwania na wizyty u lekarzy NFZ prywatne gabinety stomatologiczne zyskują ogromną popularność.
  • Otwierając gabinet stomatologiczny, należy spełnić szereg wymogów. Jakich? Wyjaśniamy to dalej.
  • Aby otworzyć gabinet stomatologiczny, nie trzeba posiadać wykształcenia medycznego.
  • Czy gabinet stomatologiczny się opłaca? Dobry personel, sprzęt i wysoka jakość świadczonych usług to podstawa opłacalności gabinetu.
gabinet dentystyczny
Gabinet dentystyczny

Jak założyć gabinet stomatologiczny?

Pytanie, jak założyć gabinet stomatologiczny może nurtować wielu stomatologów i nie tylko. Choć jest z tym związanych sporo formalności, nie jest to zadanie wyjątkowo trudne w realizacji. Stomatologia to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem i chorobami zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej, a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka.

Uroczy uśmiech jest odzwierciedleniem każdej osoby. Ze względu na słabe funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej przyzwyczailiśmy się do korzystania z prywatnych zabiegów stomatologicznych. Zabiegi te są przyzwoite, a wizyty są ustalane w ciągu kilku dni, a nie tygodni, dzięki szerokiemu zakresowi usług i dostępności wielu lekarzy. Podobnie jak w przypadku każdego świadczenia zdrowotnego, mamy precyzyjne wymogi formalno-prawne otwarcia własnej praktyki dentystycznej.

Ponieważ trudno jest określić pieniężną wartość naszego zdrowia, biznes medyczny i farmaceutyczny należą do najbardziej dochodowych na świecie. Ponieważ środki przeciwbólowe są tylko tymczasowym rozwiązaniem, nie możemy liczyć na szybką wyprawę do placówki publicznej w przypadku ostrego bólu zęba. W takim przypadku konieczna będzie wizyta w prywatnym gabinecie dentystycznym. Próchnica i inne częste schorzenia zębów i jamy ustnej to nie jedyne sprawy, z którymi borykają się stomatolodzy. Usługi takie jak ortodoncja i medycyna kosmetyczna stają się coraz bardziej popularne. Wszyscy pragniemy atrakcyjnego uśmiechu, a niektórzy z nas są gotowi wydać za niego wysoką cenę.

jak założyć gabinet stomatologiczny
Jak założyć gabinet stomatologiczny?

Zobacz nasze inne artykuły

Kto może otworzyć gabinet stomatologiczny?

Kto może otworzyć gabinet stomatologiczny to pytanie, które zadają sobie osoby bez wykształcenia medycznego myślące o małej klinice stomatologicznej, Prywatny gabinet dentystyczny może otworzyć osoba, która ukończyła studia medyczne na wydziale stomatologicznym oraz osoba, która nie posiada niezbędnych kwalifikacji zawodowych. W pierwszej sytuacji lekarz może pracować jako jednoosobowy właściciel własnej firmy medycznej. W drugiej sytuacji musimy zarejestrować NZOZ, czyli Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, za pośrednictwem, którego będziemy mogli otwierać wyspecjalizowane gabinety, np. dentystę. Realizujemy to poprzez złożenie wniosku do wojewody o wpis do rejestru. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej zawiera wszystkie akty prawne dotyczące działalności leczniczej. Warto zauważyć, że z wyjątkiem spółek osobowych w tym obszarze mogą powstawać liczne formy korporacji – cywilne i handlowe. Usługi stomatologiczne oznaczone są w PKD numerem 86.23.Z, co oznacza praktykę stomatologiczną. Możemy również wykonać usługi specjalistyczne takie jak ortodoncja, periodontologia oraz zabiegi stomatologiczne w tej klasyfikacji. W kwestii opodatkowania mamy do wyboru trzy opcje: ogólne zasady opodatkowania, podatek liniowy (korzystny dla osób samotnych ze względu na brak ulgi na dziecko lub wspólnego rozliczenia z małżonkiem) oraz ryczałt – w tym przypadku nie możemy zatrudnić pracownika, a firmy i inne podmioty świadczące usługi medyczne są zwolnione z tej metody. Karta podatkowa to kolejna dopuszczalna metoda opodatkowania. Ponieważ jesteśmy zwolnieni z prowadzenia ksiąg rachunkowych, składania zeznań podatkowych i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, ta metoda jest dość wygodna w stosowaniu. Warto wspomnieć, że ta forma umożliwia zatrudnienie profesjonalnej lub wykwalifikowanej pomocy.

jak założyć gabinet dentystyczny
Jak założyć gabinet dentystyczny?

Ile zarabiają dentyści?

Tak w ogóle to, ile zarabiają dentyści? Czy prywatny gabinet stomatologiczny ma racje bytu? Koszt usług stomatologicznych obejmuje szeroki zakres. Za badanie jamy ustnej zapłacimy kilka lub kilkaset złotych. Są sytuacje, kiedy pozornie małe ubytki wymagają leczenia kanałowego. Umożliwienie klientom płacenia kartą pozwala uniknąć zakłopotania dla tych, którzy nie są przygotowani na większe kwoty. W przypadku leczenia ortodontycznego często stosuje się pożyczki ratalne, które są wygodną, a w niektórych przypadkach są jedyną opcją finansowania leczenia naszych klientów. Konto bankowe umożliwiające dostęp przez Internet i aplikacje telefoniczne pomaga przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności i skraca czas realizacji bieżących zamówień na sprzęt, leki i inne artykuły medyczne.

Gabinety stomatologiczne, które są częścią prywatnej praktyki lekarskiej lub NZOZ, mają zasadniczo zabronione korzystanie z reklamy. Mogą udzielić jedynie informacji na temat zakresu usług, cen i innych informacji związanych z pacjentem. Posiadanie strony internetowej jest całkowicie legalne. Warto też pomyśleć o rezerwacji wizyt online. To fantastyczna alternatywa dla pacjentów, którzy łączą rejestrację z wizytą wcześnie rano lub mamy stale zatłoczoną linię telefoniczną w obiektach publicznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić swoją klinikę na głównych stronach internetowych, które udostępniają bazy danych placówek medycznych lub wymieniać konkretnych lekarzy po imieniu i nazwisku, umożliwiając użytkownikom dzielenie się swoimi doświadczeniami.

jak otowrzyć gabinet dentystyczny
Jak otowrzyć gabinet dentystyczny?

Gabinet stomatologiczny — wymagania

Otwierając gabinet stomatologiczny, musimy spełnić różne wymagania. Poszukując miejsca do świadczenia naszych usług, należy wziąć pod uwagę jego lokalizację, dostępność parkingu oraz bliskość stacji komunikacji miejskiej. Najistotniejszą kwestią będzie jednak spełnienie wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia jednostki leczniczej. Ponieważ w polskim prawie nie ma szczegółowych zasad (sanitarnych i technicznych) dla gabinetów stomatologicznych, wszystkie pomieszczenia, w których wykonywane są usługi medyczne, muszą spełniać te same standardy. W efekcie gabinet dentystyczny z jednym stanowiskiem powinien mieć minimalną powierzchnię 12 m2 i wysokość nie mniejszą niż 310 cm. Każdy kolejny fotel powinien mieć dodatkową powierzchnię 8 m2. W gabinecie należy zapewnić dobre oświetlenie ogólne w każdym pomieszczeniu. Perfekcyjne w tym celu są panele LED, które równomiernie rozpraszają światło i doskonale doświetlają całą przestrzeń. W budynku, w którym znajdują się gabinety lekarskie, powinna znajdować się recepcja, poczekalnia z krzesłami, toalety dla personelu i pacjentów oraz pokój pracowniczy. Gabinety stomatologiczne (medyczne) muszą być utrzymywane w czystości, z preferowanymi gładkimi, łatwymi do czyszczenia powierzchniami. Osoby, które chcą założyć gabinet dentystyczny w mieszkaniu, powinny odizolować przestrzeń biurową od reszty domu. Przepisy nie określają dokładnych proporcji pomieszczeń, ale stwierdzają, że gabinet dentystyczny musi być zaprojektowany zgodnie z jego funkcją i dostosowany do świadczenia określonego zakresu usług medycznych. Lekarz dentysta chcący prowadzić własną praktykę musi posiadać pomieszczenia spełniające wymogi art. 22 ustawy i ww. rozporządzenia oraz przedstawić opinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu tych wymagań przy składaniu wniosku o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Niezbędne będzie zgłoszenie zakończenia budowy (jeżeli budowa lokalu pod biuro wymaga uzyskania pozwolenia na budowę) oraz uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie do odbioru architektoniczno-budowlanego. Wiąże się to z tworzeniem niezbędnych dokumentów. Gabinet stomatologiczny oczywiście należy wyposażyć w unit stomatologiczny, urządzić biuro dla wszelkich prac przy komputerze, wyposażyć poczekalnię i toalety.

jak otowrzyć gabinet stomatologiczny
Jak otowrzyć gabinet stomatologiczny?

Odpady medyczne w gabinecie stomatologicznym

Odpady medyczne w gabinecie stomatologicznym to ważna kwestia, którą musimy brać pod uwagę, otwierając gabinet. W tej branży wyraźnie sprecyzowano również przepisy dotyczące gospodarowania odpadami. Należy zatrudnić specjalistyczną firmę (należy podpisać formalną umowę), a odpady składować zgodnie z wymogami; worek na śmieci musi być oznakowany klasyfikacją odpadu, adresem siedziby firmy oraz datą zamknięcia opakowania. Do uzyskania zgody Sanepidu na wykonywanie czynności terapeutycznych dla lekarzy stomatologów wymagana jest ww. formalna zgoda.

Jeżeli waga wytworzonych w ciągu roku odpadów nie przekracza 100 kg, mamy możliwość prowadzenia prostszej ewidencji – wystarczy umowa i skorzystanie ze specjalistycznych usług. W sytuacjach, gdy generujemy więcej odpadów medycznych, ustawodawca wymaga od nas przechowywania obszernej ewidencji gospodarki odpadami. Wszystkie te kwestie reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów do prowadzenia ewidencji odpadów.

Polisa OC jest również niezbędna do prowadzenia działalności medycznej, w tym prowadzenia gabinetów stomatologicznych. Przepisy prawne określają wartość minimalnego zabezpieczenia na 75 000 EUR na jedno zdarzenie i 350 000 EUR na całość wszystkich zdarzeń. Musimy być również przygotowani na ewentualną kontrolę ze strony podmiotu prowadzącego ewidencję placówki medycznej (Okręgowa Izba Lekarska lub wojewoda). W przypadku wykrycia niezgodności audytorzy mogą wydać listę zaleceń korygujących. Nasza przychodnia może zostać wykreślona z rejestru w wyjątkowych przypadkach, np. gdy błędy są rażące lub nie zastosowaliśmy się do wcześniej udzielonych porad.

Nabycie kasy fiskalnej to jedna z ostatnich rzeczy, o których musimy pamiętać, otwierając własny gabinet dentystyczny. Ustawodawca nałożył na nas ten wymóg, a my musimy drukować pokwitowania dla każdej transakcji, czy to dla osób fizycznych, czy klientów instytucjonalnych (w takim przypadku przyszywamy to do kopii rachunku lub faktury).

Jakość świadczonych usług i zaangażowanie naszych pracowników są oczywiście kluczem do sukcesu w każdej branży usługowej. Kwestia dokładności i staranności ma kluczowe znaczenie w zawodzie medycznym, nie tylko z biznesowego, ale także prawnego punktu widzenia. Nawet jeśli brakuje nam niezbędnych umiejętności i wykształcenia do leczenia stomatologicznego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudnić doskonałych specjalistów, zwłaszcza tych o dużej wiedzy i doświadczeniu medycznym. Wykwalifikowany personel, dobry sprzęt, wysokiej jakości świadczone usługi, przytulna poczekalnia, odpowiednie oświetlenie gabinetu stomatologicznego z pewnością przyczynią się do sukcesu naszego gabinetu. Pomimo doniesień o cudownych szczepionkach na próchnicę przechowywanych w opancerzonym sejfie, branża stomatologiczna ma się dobrze, a postęp techniczny, dostępność i jakość znieczulenia, nowoczesne narzędzia i inne aspekty poprawiające komfort naszych pacjentów z pewnością przekonają pacjentów do regularnych wizyt u dentysty, nawet tych, których ból nie zmuszał do wizyty u dentysty.

gabinet stomatologiczny
Gabinet stomatologiczny

Zobacz nasze pozostałe artykuły