...

Strzelanie na strzelnicy — Ile kosztuje? Kto może strzelać?

Strzelanie na strzelnicy — co warto wiedzieć jako początkujący strzelec?

Strzelanie na strzelnicy staje się coraz popularniejszą rozrywką zarówno w dużych jak i małych miastach. Mimo to wciąż wiele osób boi się wybrać na strzelnicę, w obawie, że pierwszy raz ich zniechęci. Ludzie boją się również tego, że ceny na strzelnicy ich przytłoczą lub w ogóle nie zostaną dopuszczeni do oddania strzałów.

Jak oświetlić strzelnice
Jak oświetlić strzelnice

W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania:

 • ile tak naprawdę kosztuje strzelanie na strzelnicy,
 • kto może korzystać ze strzelnic,
 • czy na strzelnicy wolno korzystać z przyspieszników strzeleckich,
 • czy na strzelnicy należy mieć pozwolenie na oddawanie strzałów.

Ile kosztuje strzelanie na strzelnicy?

Zanim opowiemy o tym, ile kosztuje strzelanie na strzelnicy, musimy powiedzieć Ci, o tym, jakie typy strzelnic istnieją. W Polsce można wyróżnić: strzelnice sportowe, myśliwskie, historyczne i bojowe. Ty jako początkujący strzelec zapewne zainteresujesz się pierwszym rodzajem, czyli strzelnicami sportowymi.

Ile kosztuje strzelanie na strzelnicy
Ile kosztuje strzelanie na strzelnicy

Ceny na strzelnicach sportowych zależą od rodzaju broni, ilości amunicji w pakiecie oraz lokalizacji strzelnicy. Broń krótka, czyli pistolety, wyposażone są w najtańszą amunicję. Strzelanie z tego typu broni w strzelnicach położonych za miastem będzie zatem najtańsze. Koszt takiego strzału wynosi ok. 2-3 zł. Korzystanie z broni długiej jak karabiny i strzelby jest nieco bardziej kosztowne. Tu możemy zapłacić od 3 do nawet 10 złotych za strzał. Jednak uczucie towarzyszące dzierżeniu prawdziwego karabinu i oddawania z niego strzałów jest nieprawdopodobne. Niestety na dzień dzisiejszy, ze względu na wojnę w Ukrainie ceny amunicnji znacząco podrożały. Dlatego trzeba zawsza analizować oferty i porównywać ceny. Często strzelnice mają dość znaczne zapasy amunicji kupionych jeszcze po starszych cenach. Tam pewnię będzie można postrzelać o wiele taniej.  Warto jest zatem skorzystać ze strzelnicy, czy to w celu nauki strzelania, czy spełnieniu własnych marzeń. Jest to o wiele tańsze, niż się dla wielu osób wydaje, a przecież człowiek powinien doświadczyć w życiu wszystkiego.

Sprzelnica
Sprzelnica

Zobacz nasze inne artykuły

Kto może strzelać na strzelnicy?

Każda strzelnica posiada własny regulamin opisujący to, kto może z niej korzystać. Ogólne zasady mówią jednak, że strzelać na strzelnicy mogą:

 • Osoby posiadające własną broń z ważnym pozwoleniem.
 • Osoby pełnoletnie posiadające ważny dowód tożsamości.
 • Osoby niepełnoletnie w obecności instruktora, trenera, rodziców lub opiekunów, lub za ich pisemną zgodą.
 • Funkcjonariusze Policji, Służby Więziennej, Ochrony, Straży Granicznej i innych służb mundurowych, z broni służbowej bądź obiektowej, po okazaniu ważnej legitymacji.
 • Zorganizowane grupy strzelających z własnym „prowadzącym strzelanie” pod warunkiem przedstawienia imiennej listy strzelających.
 • Wszystkie osoby korzystające indywidualnie ze strzelnicy powinny mieć pisemną zgodę właściciela, bądź zarządcy obiektu.

Podczas korzystania ze strzelnicy, należy przez cały czas zachować pełne środki bezpieczeństwa i podczas nieużywania broni, zdejmować palec ze spustu.

Czy na strzelnicy myśliwskiej można używać przyspiesznika?

Przyspiesznik to urządzenie montowane w broni myśliwskiej zmniejszające siłę oporu mechanizmu spustowego broni. Dzięki niemu myśliwy jest w stanie celnie oddać strzał bez zerwania strzału, co przy twardych spustach jest zjawiskiem bardzo częstym.

Ile kosztuje strzelanie na strzelnicy
Ile kosztuje strzelanie na strzelnicy

Zgodnie z prawem łowieckim, z przyspieszników wolno korzystać jedynie na polowaniach indywidualnych oraz dopiero po precyzyjnym rozpoznaniu celu. W przypadku rezygnacji ze strzału należy natychmiastowo zwolnić przyspiesznik.

Jeśli zaś chodzi o strzelnice myśliwskie, tu również można bez problemu korzystać z przyspiesznika, jednak wyłącznie do dużych nieruchomych celów.

Czy na strzelnicy trzeba mieć pozwolenie?

Według obecnie obowiązującego polskiego prawa strzeleckiego, pozwolenie na posiadanie broni nie jest wymagane w przypadku używania broni w celach sportowych, szkoleniowych i rekreacyjnych. (Ustawa z dnia 21 maja 1999r). o broni i amunicji. Na strzelnicy należy posiadać pozwolenie na posiadanie broni lub ważną legitymację strzelecką, jeśli korzystasz z prywatnego pistoletu. W innych przypadkach korzystanie ze strzelnicy traktowane jest jako rekreacja i to strzelnica musi posiadać odpowiednie zgody oraz pozwolenia.

Ile kosztuje strzelanie na strzelnicy
Ile kosztuje strzelanie na strzelnicy

Jak widzisz, strzelanie na strzelnicy jest o wiele tańsze i prostsze, niż się wydaje. Warto zatem skorzystać z okazji i udać się na pobliską strzelnicę, aby oddać kilka strzałów, dzięki którym zyskasz pewność siebie oraz podstawowe obycie z bronią na czasy kryzysu.

Z czego można strzelać na strzelnicy ?

Wszystko uzalezniowne jest indywidualnie od strzelnicy. Zawodnik podczas wykonywania zadania oddaje zwykle kilkadziesiąt strzałów do tarczy z różnych rodzajów broni. Klienci zazwyczaj mają dostęp do szerokiego wyboru broni palnej na strzelnicach. Zaczynając od małego kalibru i przechodząc przez różnorodne pistolety 5,6 mm i 9 mm, rewolwery i legendarne karabiny maszynowe. Tak zróżnicowana oferta zapewnia niesamowity zastrzyk adrenaliny i niepowtarzalne doznania. Pistolety na naboje zwykłe, pełnołuskowe i półnabojowe, z nabojem z miękkim rdzeniem materiałowym.  Pistolety maszynowe zasilane amunicją pistoletową na naboje zwykłe, nabojowe i półnabojowe, z nabojem z rdzeniem z miękkiego materiału gładkolufowego strzelba, mierząca 12 z karabinków różnego typu z amunicji z miękkim rdzeniem o energii pocisku nie przekraczającej 2200J, np. Na osi „A” od amunicji myśliwskiej z wykorzystaniem statywu uchwytu do broni, amunicji z miękkim rdzeniem o maksymalnej energii 4000J, karabinki typu AKMS i BERYL wykorzystują naboje 7,62×39 z miękkim rdzeniem, oraz BERYL karabinki typu wykorzystują naboje 5,56×45 z miękkim rdzeniem.

Strzelnica
strzelnica

Rodzaje strzelnictw

Występują cztery główne nurty strzelnictwa: Strzelectwo sportowe, historyczne, myśliwskie oraz bojowe.

 • Strzelnicto sportowe to najbardzie popularny sposób uprawiania strzelectwa. Patrząc na mapę pokazującą strzelnice w Polsce widać, że strzelectwo staje się coraz bardziej popularne. W Polsce jest ponad 130 strzelnic, a liczba miłośników strzelectwa systematycznie rośnie. Dla osób poważnie traktujących strzelectwo organizowane są zawody i mistrzostwa. Strzelectwo sportowe odnosi się do strzelectwa jako dyscypliny sportowej. Pistolety sportowe to pistolety, które nie mają możliwości oddawania strzałów ciągłych lub seryjnych. Tylko członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego mogą posiadać broń sportową, stąd strzelectwo sportowe wiąże się z członkostwem w klubie strzeleckim.
 • Dla miłośników strzelectwa i militariów strzelectwo historyczne jest wspaniałą rozrywką. Broń wykorzystywana w strzelectwie historycznym znajduje się również w eksponatach muzealnych. Najprawdopodobniej służył w wojsku, nie jest już produkowany lub jest jedyny w swoim rodzaju, co czyni go cennym przedmiotem kolekcjonerskim. Broń historyczna często bierze udział w różnego rodzajach inscenizacjach wojennych. Używana jest jako rekwizyty w filmach. Miłośnicy takiej broni mówią często, iż taka broń zawsze ma za sobą jakąś historię, Często i czyjeś życie. Potrzeba strzelania wynika z chęci przetrwania. Broń palna była pierwotnie wykorzystywana głównie do obrony i przechwytywania żywności. Wraz z początkiem rewolucji przemysłowej pod koniec XVIII wieku polowanie na żywność stało się mniej popularne, a strzelectwo stało się sportem.
 • Strzelectwo myśliwskie może pochawlić sie naprawdę długą historią. Od milionów lat ludzie polowali na zwierzęta. Począwszy od czasów  kiedy ludzkość powstała. Za pomocą różnego rodzaju przedmiotów staran się upolowac coś do jedzenia. Celem i obowiązkiem każdego myśliwego jest doskonalenie umiejętności strzeleckich i posługiwania się bronią, a to jest jedno z zadań Polskiego Związku Łowieckiego. Polowanie służy do kontrolowania populacji zwierzyny łownej. Odbywa się to głównie poprzez polowania indywidualne i grupowe. Łowcy muszą zatem konsekwentnie uderzać, aby uniknąć nieszczęścia w grze, jednocześnie chroniąc ekosystem.Rozwój strzelectwa myśliwskiego był niezwykle ważny dla grup związkowych. Polskie Towarzystwo Łowieckie zrekonstruowało już w 1924 r. istniejącą w czasie zaborów w Warszawie strzelnicę do karabinów i pistoletów, a we Lwowie odbyły się I Krajowe Zawody Strzeleckie.
 • Strzelectwo bojowe w prostych słowach strzelanie bojowe czerpie z taktyki wojskowej i doświadczonych żołnierzy. Ta strzelanina policyjna rozgrzewa serca nie tylko tych, którzy chcą poprawić swoje talenty, ale także tych, którzy chcą zmienić swoje serca. Dzięki temu będziemy mogli nawiązać bezprecedensowy kontakt z bronią i ćwiczyć metody prosto z pola spacerowego. Wszystko to odbywa się w bezpiecznym środowisku pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Strzelectwo bojowe to nie tylko sama broń, to praktyczne cała subkultura, ubrania, dodatki, noże, surwiwal itd.

Podsumowując jakikolwiek sposób uprawiania strzelectwa, zwiększa obronność kraju. Sprawia, że społeczeństwo w dużej mierze umie się łatwiej obronić i stawiać opór różnym zagrożeniom. Oprócz tego każdy z nas czuje się bezpieczniej, umiejąc posługiwać się bronią.

Zobacz nasze pozostałe artykuły

 

 

 

 

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.