Aranżacja, czyli jak urządzić akwarium krok po kroku

Planujesz zakup akwarium, ale nie wiesz co dalej? Już na początku musisz wiedzieć, że kupno akwarium to jedynie początek przygody z akwarystyką. Oprócz późniejszego zakupu rybek musisz je w odpowiedni sposób urządzić, by przebywające w nim zwierzęta czuły się komfortowo i bezpiecznie. I o ile, przygotowanie samego zbiornika w taki sposób, by rybki czuły się dobrze, jest w miarę proste, o tyle przygotowanie ciekawej aranżacji wpasowującej się do wnętrza naszego domu jest już dość skomplikowanym procesem. Nie myśl zatem, że kupno losowych elementów wystroju zbiornika sprawi, że całość będzie wyglądać oszałamiająco. Trzeba do tego podchodzić z wyczuciem i wiedzieć, czego potrzebują gatunki ryb, które chcemy do akwarium wpuścić.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak wybrać idealne miejsce do postawienia nowo zakupionego akwarium,
 • jaki rozmiar akwarium wybrać,
 • jak urządzić eleganckie i komfortowe akwarium dla rybek,
 • na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu akcesoriów i aranżowaniu akwarium.
Jak urządzić akwarium? - aranżacja krok po kroku
Jak urządzić akwarium? – aranżacja krok po kroku

Gdzie postawić akwarium w mieszkaniu?

Położenie akwarium jest wbrew pozorom bardzo istotne. Zbyt naświetlone miejsce może być niesprzyjające dla ryb ciemnolubnych. To samo dotyczy umiejscowienia akwarium na parapecie — tego nigdy nie powinieneś robić. Oprócz zbyt intensywnego światła, na parapecie następują duże zmiany temperatury oraz przeciągi, których nie lubią rybki. O wiele lepszym pomysłem jest zatem umiejscowienie akwarium po stronie wschodniej lub zachodniej w otoczeniu roślin. Dzięki temu, oprócz większej ilości tlenu dostarczanego do wody, sam zbiornik będzie genialnie prezentował się pośród licznych roślin. Oprócz tego, miejsce zamontowania akwarium zależy od jego kształtu i wymiarów.

Na pewno powinieneś unikać:

 • kaloryferów i innych źródeł ciepła,
 • miejsc, w których coś może spaść na akwarium,
 • przechodnich miejsc, gdzie ciągle występuje ruch,
 • parapetów i zbyt nasłonecznionych miejsc, w których promienie słoneczne wzmocnią wytwarzanie glonów.

Innym złym pomysłem jest również postawienie akwarium obok drzwi. Mimo że te nie wpływają bezpośrednio na ryby, mogą zdarzyć się sytuacje, w których nagłe zamykanie lub otwieranie zestresuje ryby, a to ma ogromny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie.

Gdzie postawić akwarium w mieszkaniu?
Gdzie postawić akwarium w mieszkaniu?

Jak duże akwarium kupić?

Akwarium jest miejscem, w którym rybki spędzą niemal całe życie. Zapewnienie odpowiednich warunków do życia jest zatem koniecznością.

Pierwszym elementem, nad którym powinniśmy się zastanowić, jest ilość rybek, które chcemy hodować. To od tego w głównej mierze zależy wielkość akwarium i ilość wody w akwarium. Na jedną rybkę powinno przypadać około 5 litrów wody. Łatwo więc wyliczyć, że na 10 rybek 50 litrowe akwarium będzie zupełnym minimum.

Na rynku można głównie znaleźć zbiorniki o pojemności 60, 112 i 200 litrów. Pierwszy jest przeznaczony głównie dla 8-12 rybek, drugi dla 18-22, a ostatni dla 30-45. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, że w akwarium oprócz rybek znajdą się również dodatki i rośliny. Warto zatem zawsze lekko zaniżyć tę liczbę, żeby później nie okazało się, że w zbiorniku jest za ciasno.

Jeśli zaś marzy Ci się hodowla większego niż standardowy gatunku, zwróć uwagę na to, czy wybrane rybki mogą przebywać razem w jednym akwarium. Czasem może zdarzyć się tak, że niektóre gatunki walczą między sobą, wpływając tym samym na zachowania pozostałych rybek w akwarium. Zwrócenie na to uwagi podczas zakupu akwarium pozwoli Ci uniknąć tych smutnych konsekwencji.

Jak duże akwarium kupić?
Jak duże akwarium kupić?

Jak urządzić akwarium? – przydatne rady i wskazówki

Skoro wiesz już, gdzie powinieneś postawić akwarium i jak duże powinieneś wybrać, możesz zabrać się za zdobywanie wiedzy z zakresu aranżacji akwarium.

Poniżej znajdziesz porady, dzięki którym urządzenie małego akwarium lub dużego zbiornika wodnego nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

 • Zwróć uwagę na gatunek ryb i ich wymagania. Urządzanie pierwszego akwarium nie jest łatwe. Trzeba pamiętać o wielu rzeczach, a niektóre, często najbardziej oczywiste, są pomijane. Niektóre rybki prerefują żwirek na dnie akwarium, a inne kamienie. Zapytaj się sprzedawcy w sklepie zoologicznym i wybierz takie podłoże, które sprosta wymaganiom wszystkich gatunków.
 • Wybierz prawidłowe oświetlenie. To, jak dobrać oświetlenie do akwarium, nie jest dla wielu osób jasne. W rzeczywistości, główną uwagę powinniśmy zwrócić na świetlówki, pozwalające roślinom na proces fotosyntezy. Dzięki niemu w wodzie pojawi się więcej tlenu, a rybki będą żywsze i weselsze. Dla zapewnienia odpowiedniej kondycji roślin trzeba dostarczać im regularnie dwutlenek węgla.
  Światło w akwarium powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego, a dodatkowo powinieneś zamontować również niebieską i czerwoną lampę. Dzięki nim zapobiegniesz szybkiemu powstawaniu glonów.
 • Kup odpowiednie filtry wody. Jest to niezbędny element każdego akwarium. Filtry służą do napowietrzania wody i zatrzymywania różnych nieczystości. Dzięki systemowi filtracyjnemu woda jest dłużej czysta i przejrzysta. Na rynku istnieją 3 rodzaje filtrów: mechaniczne, biologiczne i chemiczne. W zależności, od rodzaju akwarium i hodowanych rybek, powinniśmy wybrać inny rodzaj filtra.
 • Dobierz system ogrzewania lub chłodzenia wody. Temperatura wody ma ogromne znaczenie dla zdrowia i życia zwierząt. Wiele gatunków, które możesz kupić, pochodzi z wód tropikalnych, w których temperatura jest znacznie wyższa, niż np. w Morzu Bałtyckim. Grzałka z termostatem pozwala regulować temperaturę wody zwykle w przedziale 18-30 stopni Celsjusza, dzięki czemu bez problemu ustawisz wymaganą temperaturę. W przypadku naszych warunków nie ma zwykle potrzeby zaopatrywać się w system chłodzenia wody, ale warto mieć na uwadze, że takie urządzenia są do nabycia.
 • Kup pozostałe akcesoria i wystrój akwarium. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wnętrze akwarium musi być przestronne i funkcjonalne, ale również pasować do wystroju naszego mieszkania. Warto użyć kamienie, korzenie i rośliny wodne, z których w kilka minut zbudujesz przepiękne rafy koralowe. Dno, również w zależności od gatunku rybek powinno być prawidłowo dobrane.

Nie wolno również zapomnieć o tym, że dekoracje w akwarium nie pełnią wyłącznie ról estetycznych. Tak naprawdę ich głównym zadaniem jest zapewnienie kryjówek i miejsc odpoczynku dla rybek.

Pamiętaj też, żeby nigdy nie stosować kamieni z jeziora lub morza. Te, mimo pięknego wyglądu mogą posiadać bakterie, przez które nasze rybki się rozchorują.

Jak widzisz, urządzenie akwarium krok po kroku wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy odrobina wiedzy i postępowanie według wskazówek zasłyszanych od specjalistów, a urządzenie akwarium stanie się procesem niezwykle wciągającym.

Jak urządzić akwarium? - przydatne rady i wskazówki
Jak urządzić akwarium? – przydatne rady i wskazówki

Niezbędne akcesoria do aranżacji akwarium

Jeśli kupiłeś już akwarium i je odpowiednio urządziłeś, możesz być naprawdę z siebie dumny. Na tym jednak nie kończy się Twoja przygoda z zakupem elementów niezbędnych do hodowli ryb akwariowych. Oprócz wszystkich niezbędników, które zostały wymienione powyżej, możesz ułatwić niektóre zadania lub całkowicie je zautomatyzować. W tym celu należy zakupić odpowiednie urządzenia, które na to pozwalają.

Poniżej znajdziesz listę akcesoriów, które w znacznym stopniu ułatwiają prowadzenie własnego domowego akwarium.

 • Czyścik do szyb – ten przyrząd przyda Ci się nie jeden raz. Magnetyczny czyścik pozwala czyścić dwie strony (wewnętrzną i zewnętrzną) w tym samym momencie. Jest to niezwykle przydatny i praktyczny przyrząd.
 • Przykrywka z oświetleniem – jeśli nie chcesz, by woda stawała się coraz bardziej mglista, a przy okazji zależy Ci na doświetleniu akwarium, zastosuj przykrywkę, na której można zainstalować lampę oświetleniową.
 • Siatka do wyławiania ryb – must-have każdego akwarysty. Chyba nie musimy opisywać do czego służy 🙂
 • Kable grzewcze – jeśli nie chcesz, by grzałka była widoczna, na etapie aranżacji akwarium możesz zastosować kable grzewcze, które są niewidoczne, a pełnią identyczną rolę co grzałki do wody.
 • Odmulacze – są to proste w obsłudze i konstrukcji urządzenia, które zasysają wodę wraz z zanieczyszczeniami i oddzielają je poprzez ruch wirowy w komorze odmulacza. Często są one również wyposażone w sitka zapobiegające zasysaniu podłoża.
 • Termometr akwariowy – nie jest wymagany, jednak pozwala monitorować rzeczywistą temperaturę wody. Gdy masz wątpliwości, że grzałka działa prawidłowo, bardzo dobrym pomysłem będzie stosowanie tego typu rozwiązania.
 • Automatyczne karmniki dla ryb – wygodne rozwiązanie, dla osób, które zapominają nakarmić rybek lub je przekarmiają. Automatyczne karmniki dozują suchy pokarm w ustalonych porcjach, dzięki czemu nie musisz martwić się, że Twoje zwierzaki będą pływały głodne.
 • Narzędzia do pielęgnacji roślin – są bardzo przydatne, jeśli w Twoim akwarium znajduje się sporo szybko rosnących lub wymagających roślin. Nożyczki, pęsety i szczypce zapewniają wygodę podczas przycinania roślin słodkowodnych i słonowodnych.
 • Programator czasowy – jest to uniwersalne urządzenie, które możesz stosować nie tylko w przypadku akwarium. Podłącza się je do gniazdka i włącza się o określonych godzinach, tym samym dostarczając energię elektryczną do podłączonych do niego urządzeń. Dzięki niemu możesz zapomnieć o codziennym włączaniu i wyłączaniu światła w akwarium.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat zakładania akwarium jak i jego prowadzenia. Pozostaje Ci jedynie zrealizowanie planów, zakup i urządzenie zbiornika w wymarzony sposób.

Zobacz nasze inne artykuły