...

Jak założyć strzelnicę sportową? – poradnik od A do Z

Niejeden amator wojskowości, broni i survivalu cierpi z powodu trudnego dostępu do strzelnicy w swojej okolicy. Często zdarza się również, że mimo posiadania pobliskiej strzelnicy, nie spełnia ona wymagań dotyczących nowoczesnych technologii. W takiej sytuacji należy za każdym razem jeździć do większego miasta, w którym znajdują się dobrze wyposażone strzelnice, albo… założyć swoją własną! No ale jak to zrobić? Całość nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

W tym artykule przedstawimy, jakie wymagania są stawiane przed osobą chcącą założyć własną strzelnicę, a także odpowiemy na pytania:

 • kto powinien sprawdzać trafienia na strzelnicy,
 • czy osoby niepełnoletnie mogą korzystać ze strzelnic,
 • jakie ochronniki słuchu warto stosować na strzelnicach,
 • w jaki sposób krok po kroku zbudować własną strzelnicę.
Jakie oświetlenie na strzelnice
Jakie oświetlenie na strzelnice

Kto sprawdza trafienia na strzelnicy?

To, kto sprawdza trafienia na strzelnicy, zależne jest od rodzaju strzelnicy oraz uprawnień osoby strzelającej. W przypadku nowoczesnych placówek, w których tarcze montowane są na wysięgnikach, trafienia może sprawdzić sam strzelający przy pomocy odpowiedniego mechanizmu. W przypadku strzelnic, w których cel jest nieruchomy i należy do niego podejść, trafienia powinna sprawdzać osoba upoważniona (prowadzący strzelanie), która upewni się, że podczas sprawdzania, na sąsiednich strzelnicach nie zostaną oddane żadne strzały.

Kto sprawdza trafienia na strzelnicy?
Kto sprawdza trafienia na strzelnicy?

Czy na strzelnice trzeba mieć 18 lat?

Obowiązujące w Polsce prawo mówi, że nie trzeba mieć 18 lat, by móc korzystać ze strzelnicy. W przypadku osób niepełnoletnich należy okazać legitymację, a także dostarczyć odpowiednie pozwolenie prawnych opiekunów. W zależności od regulaminu strzelnicy oraz broni, z jakiej będą korzystać młodociane osoby, ze strzelnicy można korzystać od 10 lub od 13 lat.

Czy na strzelnice trzeba mieć 18 lat?
Czy na strzelnice trzeba mieć 18 lat?

Zobacz nasze inne artykuły

Ochronniki słuchu na strzelnice — jakie wybrać?

Nasze zdrowie jest najważniejsze. Ta zasada jest głównie brana pod uwagę nie tylko na strzelnicy, ale w niemal każdej dziedzinie sportu. Decydując się na zakup ochronników słuchu, nie należy zatem oszczędzać. Oddając jeden czy dwa strzały, raczej nic złego się nam nie stanie, jednak trzydzieści lub pięćdziesiąt strzałów jednego dnia może przeciążyć nasz słuch.

Cena dobrych słuchawek ochronnych zaczyna się od ok. 200-300 złotych. Wszystko poniżej tej ceny nie oferuje współczynników i funkcji na takim poziomie, który nadawałby się do stosowania w publicznej strzelnicy.

Decydując się na zakup słuchawek do strzelania, warto sprawdzić:

 • współczynnik SNR lub NNR,
 • liczbę i jakość mikrofonów,
 • technologię kompresji dźwięku,
 • zakres regulacji głośności,
 • szum,
 • wyciszenie pasywne,
 • komfort użytkowania,
 • cenę.

W sieci można znaleźć mnóstwo opinii na temat różnych słuchawek. Najlepiej sprawdzają się jednak te sprawdzonych firm jak 3M czy Sordin.

Ochronniki słuchu na strzelnice — jakie wybrać?
Ochronniki słuchu na strzelnice — jakie wybrać?

Jak zbudować strzelnicę? – krok po kroku

Budowa strzelnicy sama w sobie nie jest specjalnym wyzwaniem, ponieważ trzeba tu spełnić podobne wymagania jak w przypadku innych budynków. Jedyną różnicą jest bezpieczeństwo w zakresie zatrzymywania pocisków oraz odpowiednie oświetlenie strzelnicy.

Żeby zbudować strzelnicę, należy:

 1. Znaleźć i wydzierżawić działkę, na której zbudujesz swoją strzelnicę.
 2. Stworzyć regulamin w oparciu o ogólnodostępny wzór, wysłać go do odpowiednich organów i odczekać na jego zatwierdzenie.
 3. Otrzymać pozwolenie na broń, a także na budowę strzelnicy.
 4. Wykonać badania dot. ochrony środowiska oraz zorganizować odpowiedni pojemnik na odpady.
 5. Zabezpieczyć teren strzelnicy i przystosować ją do danych warunków.
 6. Wyposażyć strzelnicę w broń, amunicję, kulochwyty i wszelkie niezbędne dodatki oraz akcesoria do prowadzenia tego typu działalności.

Cały proces wydaje się prosty, jednak czas realizacji poszczególnych zadań w rzeczywistości jest naprawdę długi. Szukając działki, zastanów się, czy chcesz nastawić się na pojedynczych klientów, czy grupy oraz szkolenia tematyczne. Jest to bardzo ważne z biznesowego punktu widzenia, ponieważ od tego zależy, czy Twoja strzelnica będzie generować odpowiedni zysk.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat zakładania strzelnicy od podszewki. Jeśli masz jakieś pytania, sprawdź pozostałe artykuły, w których opisujemy pozostałe kwestie z zakresu prowadzenia oraz zakładania strzelnicy sportowej.

Jak zbudować strzelnicę? - krok po kroku
Jak zbudować strzelnicę? – krok po kroku

 

Zobacz nasze pozostałe artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.