...

Jak otworzyć strzelnicę – wszystko, co musisz wiedzieć

Mimo że broń w Polsce jest zakazana, w ciągu ostatnich lat widać znaczący wzrost zainteresowania strzelectwem oraz nauką obsługi broni. W większych miastach bez problemu można znaleźć profesjonalne strzelnice, w których osoby z zerową wiedzą mogą oddać pierwsze strzały w swoim życiu, jednak w mniejszych miasteczkach rzadko można znaleźć takowe miejsce. Może to być sygnałem na założenie dochodowego biznesu, który dla wielu osób będzie rozwinięciem ich zainteresowań oraz hobby. Jednak w jaki sposób to zrobić i jakie prawo opisuje co można, a czego nie wolno robić podczas prowadzenia własnej strzelnicy.

Jak oświetlić strzelnice
Jak oświetlić strzelnice

Jeśli zastanawiasz się jak otworzyć strzelnicę, zapoznaj się z dalszą treścią artykułu, z której dowiesz się:

  • ile kosztuje otwarcie i utrzymanie profesjonalnej strzelnicy,
  • w jaki sposób założyć własną strzelnicę,
  • jakie przepisy regulują strzelnice cywilne,
  • jakie wymogi należy spełnić, aby móc otworzyć strzelnicę.

Ile kosztuje strzelnica — otwarcie i koszty utrzymania

Koszty związane z otwarciem strzelnicy zależą od kilku elementów: lokalizacji, wielkości strzelnicy oraz dostępnej broni. Im bliżej dużego miasta planujemy otworzyć strzelnicę, tym wynajem powierzchni będzie droższy.
Jeśli planujesz stworzyć strzelnicę, która przez wiele lat będzie Twoim głównym źródłem dochodu, zastanów się nad zakupem działki. Dzierżawa, mimo że początkowo wygląda lepiej, może okazać się długoterminowym kosztem zabierającym większość dochodu. Metr kwadratowy działki do budowy strzelnicy wynosić może od 20 do 80 złotych. Średni koszt budowy strzelnicy wynosi 1500 zł za metr osi strzeleckiej. Oprócz tego należy również doliczyć koszty budynku dla pracowników i klientów, a także pomieszczenie do przechowywania broni. Niewielki budynek do 70 metrów kwadratowych może kosztować od 100 do 200 tys. złotych. Koszty związane z obszarem działania strzelnicy wynosić mogą zatem od 200 do 500 tys. złotych.

Strzelnica
Strzelnica

Kolejnym kosztem, który należy wziąć pod uwagę, decydując się na budowę strzelnicy, jest pozwolenie na broń palną, a także samo wyposażenie strzelnicy. Broń krótka kosztuje od 2 do 6 tys. złotych, natomiast długa od 3 do nawet 20 tysięcy złotych. To jaki arsenał planujesz stworzyć, powinien być uwarunkowany Twoim budżetem, wielkością strzelnicy, oraz tym, jakie usługi chcesz w przyszłości świadczyć. Nie wolno również zapomnieć o lunetach, podajnikach do tarcz, matach strzelniczych, czy statywach. Pojedyncze elementy nie kosztują dużo, jednak razem tworzą sumę, którą warto wziąć pod uwagę podczas otwierania strzelnicy.Utrzymanie strzelnicy i koszty z nim związane to ostatni element, na który warto zwrócić uwagę, jeśli planujesz prowadzić udany biznes. Amunicja do pistoletów nie jest wbrew pozorom bardzo droga. Pocisk do broni krótkiej kosztuje od 50 groszy do 2-3 złotych, do karabinu od 1 zł do 10 złotych, natomiast do strzelby ok. 2 zł. Pensja dla jednego pracownika z wiedzą oraz doświadczeniem może wynosić od 3 do 6 tys. złotych miesięcznie. Decydując się na zatrudnienie kogoś, musisz być zatem pewnym, że dodatkowy pracownik pozwoli Ci zdecydowanie zwiększyć ilość obsługiwanych klientów.
Finalny koszt otwarcia strzelnicy wynosi zatem od 300 do 600 tysięcy złotych. Jeśli jednak posiadasz własną działkę i niektóre prace budowlane będziesz w stanie wykonać samodzielnie, kwota ta drastycznie spadnie.

Strzelnica nowoczesna
Strzelnica nowoczesna

Zobacz nasze inne artykuły

Jak założyć strzelnicę?

Otwarcie strzelnicy w Polsce jest procesem wymagającym. Należy zdobyć sporo pozwoleń, zapoznać się z wieloma dokumentami i przygotować odpowiedni teren, aby strzelnica mogła działać w sposób bezpieczny. Zanim jednak do tego dojdzie, należy znaleźć odpowiednie miejsce na prowadzenie własnej działalności. Należy przemyśleć, czy swoje usługi kierować będziesz bardziej do klientów indywidualnych, czy bazować będziesz na imprezach i piknikach strzeleckich. W miastach działki są zdecydowanie droższe, jednak dojazd do nich o wiele prostszy. Dzięki temu można liczyć na większą pojedynczych klientów, jak studenci, czy paczki znajomych. Natomiast na terenach poza miastem, można za to bez problemu organizować eventy, które są idealne do promowania biznesu. To, gdzie otworzysz strzelnicę, zależy zatem wyłącznie od Ciebie.
Kolejnym krokiem, który należy podjąć, aby otworzyć strzelnicę, jest stworzenie regulaminu strzelnicy oraz wyznaczenie i wyposażenie miejsc do gromadzenia odpadów. Regulamin powinien być zgodny ze wzorem załączonym do Rozporządzenia MSWiA z 15 marca 2000 roku, które zawiera dokładne informacje na temat tego, co powinno znajdować się w owym dokumencie. Przygotowany dokument należy dostarczyć do odpowiedniej placówki (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta), aby otrzymać pozwolenie na prowadzenie własnej strzelnicy.

Strzelnica -jak zbudować
Strzelnica -jak zbudować

W niektórych przypadkach konieczne będzie również zdobycie badań głębokości wód gruntowych, które są niezbędne do otwarcia strzelnicy na otwartym powietrzu.
Jeśli posiadasz teren do otwarcia strzelnicy, a odpowiednie urzędy zatwierdziły złożone podania i wnioski, możesz przejść do budowy strzelnicy. To, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, to kulochwyty oraz elementy zabezpieczające teren strzelnicy. BHP jest w tym wypadku bardzo ważne i nawet niewielkie zaniedbanie może skończyć się zamknięciem Twojej placówki.
Na końcu drogi możesz zabrać się za gromadzenie broni i wyposażenia. Przesłony, nauszniki, przyłbice, tarcze, statywy — to wszystko powinno znaleźć się na terenie Twojej strzelnicy.

Jak otworzyć strzelnicę
Jak otworzyć strzelnicę

Jak zatem w skrócie otworzyć własną strzelnicę? To proste:

  • Znajdź i kup lub wynajmij grunt pod strzelnicę.
  • Stwórz regulamin i zdobądź jego zatwierdzenie.
  • Sfinalizuj inne formalności związane z ochroną środowiska i BHP.
  • Zbuduj i zabezpiecz teren strzelnicy.
  • Wyposaż swoją strzelnicę.

Jak widzisz, cały proces nie jest szczególnie skomplikowany. Jednak ilość dokumentów i pozwoleń, jakie należy zdobyć, może okazać się przytłaczająca. Możesz również trafić na niekompetentnego urzędnika, który będzie wymagać tony dokumentów dotyczących strzelnic garnizonowych. Należy w takiej sytuacji poinformować go, że planujesz otwarcie strzelnicy amatorskiej, do której wymagane są jedynie podstawowe dokumenty.

Strzelnica
Strzelnica

Czy są potrzebne zezwolenia na otwarcie strzelnicy?

Do otwarcia strzelnicy w Polsce nie są wymagane specjalistyczne wymagania czy zezwolenia. Jedynym dokumentem stricte związanym z działalnością strzelnicy jest regulamin, który musi zostać zatwierdzony przez odpowiedni urząd. Oprócz tego należy otrzymać zgody budowlane, BHP oraz ochrony środowiska, jednak te nie dotyczą jedynie tego typu działalności. Wymogi związane z założeniem strzelnicy w Polsce nie są zatem wygórowane, jednak ilość papierkowej roboty może przytłoczyć wielu chętnych przedsiębiorców.
Jako właściciel strzelnicy nie musisz również posiadać żadnych specjalistycznych uprawnień. Ważne jest jedynie, żeby zatrudniać osoby, które je posiadają. Jeśli jednak posiadasz instruktora strzelectwa sportowego i rekreacyjnego, możesz bez problemu prowadzić strzelnicę samodzielnie.

Zobacz nasze pozostałe artykuły

 

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.