...

Jak otworzyć i w jaki sposób urządzić warsztat samochodowy – od A do Z

Samochód znajduje się dziś w niemal każdej rodzinie. Dzięki niemu wyskoczenie na miasto i zrobienie zakupów lub podróż do pobliskiego miasta jest znacznie prostsza. Niestety, pojazdy silnikowe prędzej czy później trzeba naprawiać. Dla właścicieli aut wiąże się to ze sporym wydatkiem, ale mechanicy tylko czekają, aż przyjedzie do nich kolejny klient. Prowadzenie warsztatu samochodowego nie jest jednak tanim przedsięwzięciem. Dodatkowo trzeba znać się na mechanice, by w ogóle móc otworzyć dobrze prosperujący warsztat samochodowy. Otworzenie warsztatu samochodowego w obecnych czasach wydaje się świetnym pomysłem. Dobrze wyposażony warsztat samochodowy, dobrze usytuowany i dobrze oświetlony to skarb. Dużo klientów zwraca uwagę na czystość w zakładzie, świadczy to o profesjonalizmie danego mechanika. I wzbudza zaufanie potencjalnego klienta. Coraz więcej osób zwraca uwagę jak wygląda warsztat, czy jest dobrze wyposażony, czy dobrze oświetlony.

Jak oświetlić warsztat samochodowy

Jak oświetlić warsztat samochodowyJeśli chcesz dowiedzieć się najważniejszych informacji dotyczących warsztatów samochodowych, sprawdź dalszą część artykułu, z której dowiesz się:

 • w jaki sposób otworzyć własny warsztat samochodowy,
 • jak wyposażyć warsztat samochodowy i jakie narzędzia warto posiadać,
 • jak wyglądają zarobki mechaników i właścicieli serwisów aut,
 • jaką powierzchnię trzeba przeznaczyć na domowy warsztat samochodowy.

Jeżeli szukasz odpowiednich lamp do oświetlenia swojego warsztatu zapraszamy do zapoznania się z ofertą lamp warsztatowych

Jak otworzyć warsztat samochodowy

Prowadzenie własnego warsztatu samochodowego wiąże się z wszelkiego rodzaju naprawami mechanicznymi, konserwacją oraz przebudową aut. Żeby otworzyć warsztat, który będzie cieszył się pozytywnymi opiniami, trzeba najpierw sporo się nauczyć i zdobyć sporo wiedzy technicznej. Gdy ten etap mamy za sobą, możemy przejść do bardziej formalnych działań.

Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że osoba, która chce rozpocząć działalność w zakresie naprawy aut, nie potrzebuje do tego żadnych uprawnień, pozwoleń, czy licencji.

Jeśli chcesz otworzyć warsztat samochodowy, musisz:

 1. Znaleźć lokal pod warsztat pojazdów mechanicznych. Warsztat może być nawet przydomowy. Wtedy jednak nie wygląda to zbyt profesjonalnie. Najlepiej, jeśli uda Ci się wynająć lokal zgodny z BHP, posiadający wentylację, odpowiednie lampy do warsztatu oraz antypoślizgową posadzkę.
 2. Wybrać formę prowadzenia warsztatu samochodowego. Warsztat można prowadzić niemal pod każdą formą. Najpopularniejsza jest jednak jednoosobowa działalność gospodarcza.
 3. Zarejestrować się w CEIDG. Jeśli wybrałeś JDG, zarejestruj się w CEIDG w stacjonarnej placówce lub online. W innym przypadku musisz udać się do KRS.
 4. Zakupić kasę fiskalną. Od 2020 roku przedsiębiorcy prowadzący działalność motoryzacyjną zobligowani są do prowadzenia ewidencji sprzedaży. Ze zwolnienia nie możesz skorzystać, jeśli świadczysz usługi: naprawy pojazdów silnikowych, wymiany opon i kół oraz badań technicznych.
 5. Określić kody PKD dla warsztatu samochodowego. Podstawowym kodem PKD dla warsztatu samochodowego jest 45.20.Z. Jeśli dodatkowo chcesz sprzedawać części i akcesoria do aut, musisz dopisać kod 45.32.Z. W przypadku napraw motocykli musisz również dopisać kod PKD 45.40.Z.
 6. Wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania. Podczas wyboru formy opodatkowania, niezwykle ważne jest wykazanie zakresu wykonywanych prac. Jeśli prace będą wykonywane samodzielnie, w budynku będącym własnością właściciela działalności, wtedy najkorzystniejszy jest ryczałt 8,5%. Jeśli jednak planujesz zatrudnić kogoś do pomocy, wtedy najlepszym rozwiązaniem wydaje się opodatkowanie na zasadach ogólnych.
 7. Zdecydować, czy chcesz przejść na VAT. W niektórych przypadkach, gdy warsztat samochodowy okaże się ogromnym sukcesem, korzystne może okazać się przejście na VAT.
 8. Zgłosić się do ZUS. Niezależnie od formy prowadzonej działalności, musisz zgłosić się do ZUSu. Wniosek możesz złożyć online, jednak proponujemy udanie się do stacjonarnej placówki w celu zdobycia większej ilości informacji na temat płatności.
 9. Wyposażyć warsztat w niezbędne narzędzia. Jeśli wszelkie formalności masz już za sobą, możesz pomyśleć o zakupie niezbędnych narzędzi. Jako majsterkowicz, wiesz zapewne, czego będziesz potrzebować, jednak w dalszej części wpisu przedstawimy, co jest najbardziej potrzebne w warsztacie samochodowym.
 10. Reklamować swoją działalność. Żaden warsztat nie będzie funkcjonował, jeśli mieszkańcy nie będą wiedzieli, że takowy istnieje. Musisz znaleźć sposób, na tanią, ale skuteczną reklamę. Możesz zacząć np. od baneru i reklamy w miejskim radiu.
Jak otworzyć warsztat samochodowy
Jak otworzyć warsztat samochodowy

I to w skrócie tyle, jeżeli chodzi o założenie własnego warsztatu samochodowego. Cały proces nie jest specjalnie skomplikowany i wygląda bardzo podobnie, do otwierania innych typów działalności. Niemniej jednak musisz pamiętać o tym, by załatwić wszelkie formalności i bezsprzecznie stosować się do obowiązków podatnika.

Jakie narzędzia do warsztatu samochodowego

Odpowiedni sprzęt w serwisie aut jest niezbędnym elementem, bez którego niemożliwe jest wykonywanie nawet podstawowych napraw. Poniżej znajdziesz listę narzędzi, które koniecznie powinny znaleźć się w Twoim zakładzie, jeśli chcesz każdą pracę wykonywać szybko i dokładnie.

 • Zestaw płaskich kluczy. Przydadzą się nie tylko w serwisie pojazdów mechanicznych, ale również każdym innym warsztacie majsterkowicza.
 • Zestaw kluczy nasadowych. Wybierając klucze nasadowe, zwróć uwagę na grzechotkę oraz nasadki. Żeby odkręcić niektóre śruby w aucie, przydadzą się również adaptery ułatwiające dostęp się do trudno dostępnych miejsc.
 • Zestaw śrubokrętów. Warto zaopatrzyć się w śrubokręty zaizolowane do 1 kV. Dzięki temu, podczas przypadkowego styku z akumulatorem, wyjdziemy z tej potyczki bez szwanku.
 • Szczypce. Warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów: płaskie, tnące, długie, bociany, uniwersalne i precyzyjne. Każdy z wymienionych typów przyda się podczas niejednej naprawy auta.
 • Zestaw kluczy imbusowych. Rzadko przydają się stricte przy mechanice, jednak producenci aut, często korzystają z tego typu śrub do przykręcania nadkola oraz błotników.
 • Zestaw Torxów. Te podobnie jak klucze imbusowe przydadzą się podczas demontażu aut.
 • Klucze do filtrów oleju. Jedną z najczęstszych operacji w autach, jest wymiana klocków hamulcowych oraz wymiana filtrów i oleju. Warto wyposażyć się w specjalny klucz, który oszczędzi sporo pracy i nerwów.
 • Ściągacze do sprężyn. Podczas pracy z zawieszeniem, to narzędzie jest jak zbawienie. Dzięki niemu bez problemu wyciągniesz sprężyny z zawieszenia, a także wstawisz nowe.
 • Ściągacze do tarcz. Przydają się w przypadku, gdy mamy problem z ich ściągnięciem i nie możemy poradzić sobie, wykorzystując inne narzędzia.
 • Klucz do tłoczków hamulcowych. To narzędzie jest przydatne podczas zakładania nowych klocków hamulcowych, kiedy to trzeba delikatnie wkręcić tłoczki hamulcowe do ich pierwotnej pozycji.
 • Ściągacze do łożysk. Niezastąpione narzędzie podczas wymiany łożysk kół.
 • Młotek. Bez młota nie robota 🙂
 • Kompresor. Dzięki niemu możemy zasilić wiertarkę, klucz udarowy, pistolet do malowania czy szlifierkę. Profesjonalny warsztat powinien bezsprzecznie posiadać kompresor i dedykowane narzędzia.
 • Podnośnik samochodowy. Praca z samym lewarkiem może być bardzo uciążliwa. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest profesjonalny podnośnik.
 • Kobyłki. Dzięki nim bez problemu zdemontujemy silnik czy skrzynię biegów.
 • Prostownik. Czasem może okazać się, że akumulator się rozładuje. Warto mieć na podorędziu prostownik, który w kilkadziesiąt minut przywróci energię w aucie.
 • Wiertarka lub wkrętarka. Czasem zapieczone śruby trzeba przewiercić. Ponadto, wkrętarka pod ręką zawsze się przydaje.
Jak otworzyć warsztat samochodowy
Jak otworzyć warsztat samochodowy

Oprócz tego, w każdym serwisie powinny znaleźć się profesjonalne ubrania warsztatowe, regały robocze, gniazdka elektryczne oraz lampy. Dobry mechanik bez problemu wykona bez nich większość prac, jednak zdecydowanie upraszczają wiele rzeczy.

Ile zarabia szef lub właściciel warsztatu samochodowego

Mechanikiem może zostać praktycznie każdy — niestety, nie każdy się do tego nadaje. Żeby zacząć pracę jako mechanik, trzeba na samym początku zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną. Bez niej wykonanie jakiejkolwiek naprawy czy wymiany elementu będzie niemożliwe.

W Polsce średnie zarobki mechaników wahają się w przedziale 3400 do 5400 zł brutto. Doświadczone osoby mogą jednak liczyć na nieco wyższe zarobki nawet do 6500 zł brutto miesięcznie.

Jak otworzyć warsztat samochodowy
Jak otworzyć warsztat samochodowy

Jako szef lub właściciel możesz zarobić więcej lub mniej niż przedstawiona wyżej kwota. Wszystko zależy od ilości klientów i rodzaju przeprowadzanych napraw. Dodatkowo, prowadząc jednoosobowy warsztat, gdy zachorujesz, lokal będzie nieużywany, a opłata i tak będzie musiała zostać uiszczona.

Mimo to, prowadząc JDG jako właściciel warsztatu samochodowego i pracując standardowe 160 godzin miesięcznie, bez problemu zarobisz od 3500 do 7500 zł brutto miesięcznie.

Jaką wielkość powinien zajmować domowy warsztat samochodowy?

Minimalny metraż umożliwiający komfortową pracę mechanika to 3,5x6m. Taka powierzchnia pozwala zagospodarować ściany z trzech stron, dzięki czemu jest maksymalnie wykorzystana i funkcjonalna.

Decydując się na otwarcie przydomowego warsztatu w garażu, musisz przeanalizować, czy dasz w nim radę naprawiać auta i usuwać podstawowe usterki. Bardzo często zdarza się, że garaż mimo pokaźnych rozmiarów jest niski, przez co prace pod autem są niezwykle niewygodne.

Na zamieszczenie podstawowych narzędzi i maszyn wystarczyć powinno ok 10m2. Rozsądnym jest jednak stworzenie przestrzeni nieco większej, ponieważ w domowych garażach przetrzymywane są rowery i inne rzeczy, które mogą utrudniać pracę.

Teraz już wiesz, w jaki sposób otworzyć, a także urządzić własny serwis samochodowy. Jak widzisz, nie jest to proces szczególnie skomplikowany, jednak aby działalność przynosiła zyski, trzeba posiadać sporą wiedzę, a także umieć się zareklamować.

Zobacz nasze inne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.